29 kwietnia tymczasowe przystanki autobusowe, zlokalizowane przy ulicy Chrobrego w Cieszynie - zostaną przeniesione na ulicę Dojazdową.

Nowe rozwiązanie z pewnością zadowoli mieszkańców ulicy Chrobrego oraz okolicznych ulic, którzy zmagali się z niedogodnościami spowodowanymi realizowaną obecnie inwestycją. Mowa o budowie zintegrowanego węzła przesiadkowego i nowego dworca, z którym na równi powstaje również kolejne, duże zadanie - remont tzw. wschodniej części ulicy Hajduka. Trwające prace wymusiły czasowe zmiany, tak na podróżnych, jak i mieszkańcach miasta. - Monitorując na bieżąco sytuację, analizując głosy mieszkańców, pasażerów, zbierając informacje od przewoźników, kierowców, taksówkarzy, a przede wszystkim mając na uwadze komfort i satysfakcję osób, których mieszkania zlokalizowane są w obrębie ulicy Chrobrego, podjęliśmy decyzję o całkowitym rozproszeniu ruchu autobusowego w tym rejonie i przeniesieniu tymczasowych przystanków na ulicę Dojazdową – wyjaśnia Ryszard Macura, Burmistrz Cieszyna, który już podczas marcowej sesji Rady Miejskiej zapewniał, że priorytetem dla miasta jest przede wszystkim zadowolenie mieszkańców.

Autobusy z ulicy Chrobrego wyjadą po raz ostatni – 28 kwietnia. Dzień później tj. 29 kwietnia lokalizacja tymczasowych przystanków autobusowych, w pełni funkcjonować będzie już pod Zamkiem Cieszyn (od strony parkingów - ulica Dojazdowa). Warto również podkreślić, że z ulicy Dojazdowej kurs rozpoczynać będzie większość linii autobusowych, kierując się następnie zgodnie z docelowym kierunkiem jazdy. Przystanki pośrednie przeznaczone do wsiadania usytuowane zostaną między innymi na ul. Kolejowej, ul. Kochanowskiego i ul. Liburnia. Pozostała część przewoźników kursować będzie tak, jak do tej pory – zgodnie z rozkładem jazdy. Zmiany, które wejdą w życie 29 kwietnia poprzedzi kampania informacyjna, skierowana do podróżujących. Plakaty, ulotki, mapki to tylko część materiałów, których dystrybucja rozpocznie się niebawem w szkołach, zakładach pracy, sklepach, na parkingach, przystankach, wśród przewoźników, a także w sąsiednich miastach. Wszystko po to, by informacja trafiła do zainteresowanych.

Wraz z kampanią informacyjną „Przystanek pod Zamkiem” wyposażony zostanie w kolejne elementy infrastruktury, służące komunikacji zbiorowej – między innymi wiaty przystankowe, ławki, kosze. Na bieżąco miejsce będzie ulegało modernizacji. Mając na uwadze również satysfakcję podróżujących – w planach jest utworzenie przestrzeni dla osoby bądź osób, które pełniły będą funkcje informacyjne i monitorujące, oferując podróżnym nie tylko możliwość zakupu biletów, ale również zaopatrując zwiedzających w informatory i mapy miasta. Na sugestie mieszkańców i podróżnych, które wskażą konkretne działania poprawiające funkcjonalność nowej lokalizacji tymczasowych przystanków autobusowych, liczą władze Cieszyna, przypominając, że wszelkie niedogodności spowodowane realizowaniem inwestycji są jedynie przejściowe. – Urząd dołoży wszelkich starań, by były one, jak najmniej dotkliwe dla wszystkich – podkreśla Burmistrz Miasta.

Otoczenia Wzgórza Zamkowego, bliskość i różnorodność propozycji Zamku Cieszyn skierowana do odwiedzających – być może stanie się zachętą do tego, by w oczekiwaniu na podróż, bliżej przyjrzeć się kulturalnej propozycji Cieszyna.

-  Zamek Cieszyn znany jest z promocji dobrego projektowania, w tym projektowania usług publicznych. Tym razem zostaliśmy zaproszeni do pomocy w przeniesieniu tymczasowych przystanków z ul. Chrobrego na parking przy ul. Dojazdowej. Wiemy, że każda zmiana to utrudnienia, tym bardziej nam zależy, by maksymalnie poprawić doświadczenia mieszkańców, podróżnych i przewoźników. Zaprojektowanie informacji tak, by dotarła do wielu różnych osób to nasze zadanie w pierwszej fazie „przeprowadzki”. Potem będziemy starać się jak najlepiej dostosować przestrzeń do potrzeb korzystających z tymczasowego „Przystanku pod Zamkiem”. Będzie to dłuższy proces, ale zdobytą dzięki temu wiedzę chcemy wykorzystać w działaniach związanych z budową nowego dworca w Cieszynie. Będziemy współpracować z wieloma partnerami, także lokalnymi, a pozwoli nam na to projekt „Human Cities. Challenging the City Scale 2014-2018”, w którym uczestniczymy – wyjaśnia Ewa Gołębiowska, Dyrektor Zamku Cieszyn.

Od 29 kwietnia kierowcy, którzy korzystali z miejsc parkingowych przy ulicy Dojazdowej będą mieli do dyspozycji inne wyznaczone miejsca do parkowania, między innymi przy ul. Michejdy.

fot. Barbara Stelmach-Kubaszczyk
tekst: mat/pras
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter