Podczas wakacyjnej wędrówki odwiedziliśmy metropolię europejską – Monachium. To zabytkowe miasto, będące stolicą Bawarii, położone nad rzeką Izarą ma bogate tradycje historyczne i kulturalne, wspaniałe zbiory muzealne, ciekawą historię sięgającą XI w. Na to kwitnące miasto sztuki i nauki o ogólnoeuropejskim znaczeniu przez wieki miał wpływ zakon benedyktynów oraz inne zakony chrześcijańskie związane z pobożnością maryjną.

Centralnym punktem miasta, znajdującym się w Starym Mieście, jest plac o nazwie Marienplatz, na którym przecinają się dwa piesze i handlowe ciągi komunikacyjne, gdzie się spaceruje, odpoczywa wśród zabytków a w środku na wysokiej, bogato zdobionej kolumnie stoi figura Najświętszej Marii Panny – patronki Bawarii. Od niej pochodzi nazwa placu. Podczas zwiedzania metropolii natrafiliśmy na liczne znaki upamiętniające pobyt Jana  Pawła II w tym mieście. Na pomniku NMP umieszczony jest napis Johannes Paul II  19. 11. 1980 przypominający pobyt Ojca św. w tym miejscu. To tu do młodzieży skierował m.in. słowa: „Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało!”. Niedaleko stąd usytuowana jest najbardziej znana świątynia w Monachium pw. NMP (Frauenkirche), katedra z dwiema wieżami o wysokości 99 m, zwieńczonymi  dwiema charakterystycznymi, miedzianymi  kopułami górującymi nad miastem. Ogromne wnętrze katedry zawiera wiele dzieł sztuki a m.in. płaskorzeźby papieży Jana Pawła II i Benedykta XVI. To z tej katedry kard. J. Ratzinger powołany został przez Jana Pawła II do Watykanu na prefekta Kongregacji Nauki Wiary. To tu Jan Paweł II podczas pobytu w 1980 r wygłosił wzruszającą homilię do osób starszych podkreślając: „Upłynęło już dość czasu, ażebyśmy pozostawili za sobą groźne widma ostatniej katastrofy wojennej, która jak trzęsienie ziemi przewaliła się przez Europę i przez nasze ojczyste kraje. A przecież także dzisiaj trzeba wciąż na nowo rzucać wezwanie, wezwanie w stronę świata, który według słów Soboru Watykańskiego II, będzie światem „bardziej ludzkim” dla wszystkich ludzi na ziemi” - czytamy w opracowaniu Jan Paweł II – Dzieła zebrane Wydawnictwa M. Kraków 2006 r.

Zwiedzając ciekawe zabytki Starego Miasta z okazałym gmachem Nowego Ratusza z tańczącymi i grającymi figurami,  stary Ratusz z widokową wieżą, kościół pw. św. Michała z grobami dawnych właścicieli Monachium, zaglądnęliśmy też do najstarszego kościoła Monachium pw. św. Piotra (Alte Peter) z poliptykiem namalowanym przez Jana Polaka w 1517 r. Odwiedziliśmy wiele innych zabytków sakralnych jak kościół Teatynów( Theatinerkirche) z herbami Polski, Litwy, Bawarii i Saksonii w tympanonie nad wejściem, umieszczonymi na pamiątkę małżeństwa księżniczki Marii Anny - córki króla Polski Augusta III z Maksymilianem III elektorem Bawarii. Poznaliśmy  również (Bürgesaal) – dwukondygnacyjny barokowy kościół z początków XVIII w. z wnętrzem w stylu rokokowym. W jego dolnej części znajduje się krypta z grobem błogosławionego o. Ruperta Mayera SJ, który  w 1987 r został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II za Jego heroiczny opór wobec dyktatury hitlerowskiej. W 1912 r osiedlił się w Monachium i resztę swojego życia poświecił mieszkańcom tego miasta. Założył  Zgromadzenie Sióstr Świętej Rodziny wspierające najuboższych. Podczas I wojny światowej, został kapelanem wojskowym znanym z odwagi. Chroniąc własnym ciałem towarzysza walki, w wyniku wybuchu granatu, stracił lewą nogę. Po wojnie wrócił do Monachium i zaangażował się w walkę z nazistami. Był główną postacią katolickiego ruchu oporu w Trzeciej Rzeszy w Monachium. Więziony w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen doczekał wyzwolenia, zmarł w 1945 r  podczas uroczystości Wszystkich Świętych, głosząc homilię w czasie odprawianej Mszy Świętej w kościele pw. św. Michała. Jego beatyfikacja odbyła się przy wypełnionym po brzegi Stadionie Olimpijskim w Monachium. Papież JPII wtedy powiedział: „Tam gdzie Bóg i Jego prawa nie są honorowane, tam prawa człowieka są gwałcone”- jak pisze ks. Stanisław Groń SJ w książce „ Rupert Mayer - Odważny kapłan w ponurych czasach hitleryzmu”.

W krypcie  kościoła (Burgersaal) mieści się też stała wystawa poświęcona bł. o.  Rupertowi, oraz można było zobaczyć pamiątki związane z wizytą papieża Jana Pawła II. W poszukiwaniu śladów polskich zostało  jeszcze wiele ciekawych zabytków do poznania i zwiedzenia, ale to już podczas kolejnej wizyty.


Tekst i fotografie: Urszula i Andrzej Omylińscy

x
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter