Galeria Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej zorganizowała kolejną wystawę sztuki sakralnej tym razem rzeźb w drewnie, kamieniu i metalu, obrazów olejnych i na szkle, fotografii, grafiki, z popularną w sztuce ludowej postacią Chrystusa Frasobliwego. To nazwa wizerunku Chrystusa siedzącego, pochylonego, podpierającego głowę w cierniowej koronie, o zafrasowanym spojrzeniu.


Obecna jak i wcześniejsze tegoroczne wystawy prezentowane w Galerii Sztuki  wpisują się w obchodzoną 1050 rocznicę Chrztu Polski prezentując nasze chrześcijańskie dziedzictwo. Wystawa, której wernisaż odbył się 28 lipca br. będzie czynna do 15 września br. Jej kuratorem i koordynatorem jest Zbigniew Micherdziński. Projekt  został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa  Narodowego. Na wystawie zgromadzono ponad 100 prac artystów z całej Polski. Swoje prace wystawia młodzież, dorośli i seniorzy, z różnych zbiorów, niektóre sięgają XIX w. Są to zbiory z kolekcji Jana Styszki z Tarnowa – autorów: Andrzeja Barana z Opoczna, Romana Bodaka z Gorlic, Adeli Broniszewskiej z Dobczyc, Henryka Cichockiego z Ostrowa Świętokrzyskiego, Andrzeja Cichonia z Kutna, Piotra Kożucha z Paszyny, Antoniego Mazura z Zawoi, Zenona Miczołka z Paszyny, Stanisława Motyki z Piątkowa, Eugeniusza Muchy z Krakowa, Anieli Orłowskiej z Przysiętnicy, Anny Padoł z Paszyny, Tadeusza Pawełka z Żywca, Andrzeja Pochopienia z Kuźni Raciborskiej, Jana Skóry z Krzyszkowic, Zofii Skrzypczyk, Jana Styszki z Tarnowa, Stanisława Suszki ze Sztutowa, Jana Szczepaniaka, Franciszka Wierciocha z Krakowa, Eugeniusza Węgiełka z Góry Kalwarii, Piotra Worońca z Brzozowa, Jerzego Zbrożka z Wrocławia, Marka Żaka z Kielc. Ze zbioru M i J Stasickich z Bielska-Białej.  – autorów: Eugeniusza Boguckiego z Zakopanego, Jakuba Gazurka z Istebnej, Piotra Kożucha z Paszyny, Tadeusza Maja z Wadowic, Antoniego Mazura z Zawoi. Ze zbioru z kolekcji Leszka Macaka z Krakowa – autorów: Antoniego Barana z Opoczna, Izydora Błaszczaka z Dębnik, Adeli Broniszewskiej z Dobczyc, Andrzeja Drożdża z Paszyny, Józefa Gruceli z Piwnicznej, Stanisława Hołdy z Nowego Sącza, Antoniego Mazura z Zawoi, Jana Miki z Piątkowa, Eugeniusza Muchy z Krakowa, Andrzeja Niedoby z Krakowa, Jana Nowaka z Katowic, Wojciecha Sochy z Jaślan. Z kolekcji  ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Żywcu – autorów: Michała Boczka z Rajczy, Karola Englerta z Przyłękowa, Władysława Kastelika z Gilowic.

Są też prace wystawców indywidualnych – Stanisława Apriasza ze Stróży, Alicji Migdał-Drost z Bielska-Białej, Anny Ficoń z Wieprza, Jana Ficonia z Wieprza, Józefa Hulki z Łękawicy, Tomasza Pieli z Żywca, Urszuli i Wacława Sobierajów w Bielska-Białej oraz prace wykonane podczas warsztatów prowadzonych przez Stanisława Kwaśnego, Leszka Cieślika i Zbigniewa Micherdzińskiego w Gminnym Ośrodku Kultury „Promyk” w Bystrej przygotowanych specjalnie na wystawę – autorów: Jana Bojko z Jaworzyny, Leszka Cieślika z Żywca, Agnieszki Ciślak z Żywca, Mirosława Ciślaka z Żywca, Krzysztofa Czadera z Jaworza, Jakuba Derwicha z Żywca, Zbigniewa Grzywy z Bielska-Białej, Moniki Kałuży z Żywca, Michała Klisia z Bielska-Białej, Zdzisława Kozłowskiego ze Świnnej, Stanisława Kwaśnego z Mesznej, Krzysztofa Okonia z Krakowa, Katarzyny Pastor z Twardorzeczki, Lilianny Pleńkowskiej z Żywca, Zdzisława Słoniny ze Świątnik Górnych, Józefa Szypuły z Czechowic-Dziedzic, Rozalii Szypuły z Czechowic-Dziedzic, Bolesława Ścigi z Andrychowa, Antoniego Toborowicza z Woli Libertowskiej, Marty Walczak-Stasiowskiej z Zakopanego, Wiesława Wilgi z Żywca, Anny Witkowicz z Kobiernic, Stanisława Wyrtela z Zubrzycy Górnej.

Wystawa jest pięknie zorganizowana , niektóre rzeźby znajdują się w specjalnie przygotowanych kapliczkach i starannie pogrupowane. Wysoki poziom prac, ich kolorystyka tworzą wyjątkowy nastrój, zachęcający do głębokiej refleksji.  „Chrystus Frasobliwy” inspiruje nie tylko rzeźbiarzy ale też poetów. Wystawie towarzyszą wiersze i teksty literackie związane z jej tematyką  – Andrzeja Dziedziny-Wiwer ze Szczawnicy, Józefa Hulki z Łękawicy, Andrzeja Murańskiego z Juszczyny, Walerii Prochownik z Żywca, Juliusza Wątroby z Rudzicy. Organizatorzy  zapraszają twórców literackich do napisania tekstów związanych z tematyką wystawy i dołączenia ich do już wystawionych. Można tam przeczytać m.in.

„Przydrożna kapliczka” – Walerii Prochownik,

W cieniu przydrożnych drzew
Przyklękła
Dach pociemniały
Szare ściany
W krajobraz od niepamiętnych
Lat wrośnięta
W niej Jezus tkwi zafrasowany
W półmroku wnętrze kapliczki tonie
Na dłoni wsparte Jezusa skronie
U stóp gdzie barwa kwiatów
Wzrok nęci
Tli się kaganek ludzkiej pamięci
W jej migotliwym światełku cała
Twarz się przemienia
Wprost wypiękniała
Kiedy powstała
Nikt nie pamięta
W krajobraz od lat tkwi wrośnięta

 „Mój frasobliwy” - Juliusza Wątroby,

 Jest we mnie Chrystus Frasobliwy
- we Frasobliwym jestem ja,
patrząc na Niego z tym podziwem,
bo mi w słabości siłę da…
Chociaż cierniowa ta korona,
która wykrwawia Jego skroń,
to wiem, że tylko z Nim pokonam
zło nadchodzące z wszystkich stron…
I chociaż głowę podparł dłonią,
bo ciąży Mu mnogością win
naszych,
to po to, by zapłonąć,
abyśmy mogli płonąć w Nim…
Ogniem miłości,
co wypali
grzechów wszelakich zgubną czerń,
abyśmy z fałszu w prawdę wstali
rozsłonecznieni w Boską Biel...

Wystawę można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. od 10 do 17 w  Regionalnym Ośrodku Kultury w Bielsku-Białej przy ul. 1 Maja 8. Tel. 33 812 33 33. Wstęp wolny. Więcej można przeczytać na stronie internetowej ROK: http://www.rok.bielsko.pl/aktualnosci.php?id=306

Tekst i fotografie: Urszula i Andrzej Omylińscy

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter