Obecny rok ogłoszony został rokiem św. Brata Alberta. Warto więc pochylić się nad historią jego życia. To patron artystów, który miał niezwykłe życie.

Adam Chmielowski, późniejszy Brat  Albert, w młodości uczestniczył w powstaniu styczniowym, w czasie którego utracił nogę. Studiował i  ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Monachium w latach siedemdziesiątych XIX w. Był tam niepodważalnym autorytetem wśród polskich malarzy studiujących równocześnie z nim w tym okresie. Jego malarstwo charakteryzowało się prostotą środków, naturalnością, nastrojowością, podejmował tematy realistyczne i religijne. Malując obraz „Ecce Homo” przeżył przemianę duchową, wycofał się z dotychczasowego sposobu życia, zostawił karierę, sławę, przywdział habit, złożył śluby zakonne, przyjmując imię Albert, dając początek nowej rodzinie zakonnej Braci Albertynów i Sióstr Albertynek, opartej na regule św. Franciszka. Od tego momentu, żyjąc w skrajnej biedzie, resztę swojego życia poświęcił całkowicie biednym i bezdomnym.   

…… „w myślach o Bogu i przyszłych rzeczach znalazłem
           szczęście i spokój, którego daremnie szukałem
           w życiu”……   napisał.
                           
Ku czci jego pamięci została zorganizowana  wystawa malarska w Miejskim  Domu Kultury w Czechowicach Dziedzicach przez Galerię Środowisk  Twórczych w Bielsku - Białej  i Forum Kultura i Duchowość. „ Organizując wystawę prac współczesnych malarzy związaną z życiem św. Brata Alberta, chcieliśmy przybliżyć sobie i innym tę wyjątkową postać – mówił Piotr Czadankiewicz - kurator wystawy zatytułowanej „Brat ubogich, Brat naszego Boga, Rok św. Brata Alberta”. Wystawa ta ma ograniczony czas i jest raczej formą szkicu, zaproszeniem do własnych poszukiwań i rozszerzania wiedzy o tym świętym człowieku, godnym naśladowania, o rzadkiej charyzmie przepojonej miłosierdziem, budzącym wielki szacunek. Oczekujemy, że wystawa ta będzie też inspiracją dla innych. Cieszymy się, że znaleźli się artyści, którzy podjęli ten temat i swoje prace udostępnili zwiedzającym wystawę. Do nich należą: Wiesław Łysakowski, Piotr Czadankiewicz, Justyna Jędrysek, Sebastian Kubica, Witold Jacyków, Michał Jakubiec, Michał Kliś, Wiesław Łysakowski, Barbara Żak i Piotr Borowicz. Otwierając wystawę 13 września br. Bolesław Folek - dyrektor MDK  w Czechowicach Dziedzicach, zwrócił uwagę, że na wystawie zgromadzono obrazy wybitnych artystów, których prace zasługują na to, aby mieszkańcy Czechowic -Dziedzic, tak jak i w innych miastach, mogli przeżyć radość w kontakcie z nimi. I dodał: „mamy wielką przyjemność i satysfakcję z prezentacji tych prac w naszej Galerii, będą  dostępne do 31 września br”.

Wystawa jest objęta patronatem Bielskiego Koła Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, które kontynuuje jego dzieło niosąc pomoc ludziom najbardziej potrzebujących m.in. wydając gorące posiłki, udostępniając łaźnię, wydając odzież, przygotowując paczki z okazji świąt. W swojej działalności dba nie tylko o potrzeby ciała ale też o potrzeby duchowe organizując rozmowy z psychologiem, prawnikiem oraz kapłanem Towarzystwa, organizując rekolekcje, pielgrzymki. Działania te możliwe są dzięki ogromnej pomocy ludzi dobrej woli. Bielskie Koło Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta  mieści się w Bielsku-Białej przy ul Legionów 16.
    
Tekst i fotografie: Urszula i Andrzej Omylińscy

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter