Konferencja prasowa podsumowująca roczną działalność Stacjonarnego Hospicjum im. św. Jana Pawła II w Bielsku-Białej odbyła się dwudziestego dziewiątego września 2017 r.

Oto krótka historia powstania hospicjum: Salwatoriańskie Stowarzyszenie Hospicyjne powstało w 2004 r. Jego nadrzędnym celem była budowa pierwszego w Bielsku-Białej stacjonarnego hospicjum na rzecz osób chorych na nowotwory. Z uwagi na brak takiej placówki w samym Bielsku-Białej i najbliższej okolicy. Od Urzędu Miasta Bielska-Białej otrzymali w 2008 r. w nieodpłatne użytkowanie budynek po byłym przedszkolu przy ul. Zdrojowej 10, który został generalnie przebudowany i dostosowany do potrzeb administracyjnych. Do niego dobudowano zasadniczy pawilon o powierzchni ponad dwa tysiące dwieście metrów kwadratowych dla  dwudziestu ośmiu chorych. Budowę rozpoczęto we wrześniu 2010 r. Pochłonęła ona ponad dziesięć milionów złotych, nie licząc darowizn przekazanych  w formie rzeczowej (łóżka, część sprzętu, wózki inwalidzkie itp.).Pieniądze pochodziły niemal wyłącznie z dobrowolnych ofiar mieszkańców Podbeskidzia zebranych przez uczniów szkół w ramach kolejnych edycji programu „Pola Nadziei”, zbiórek pod kościołami lub podczas innych akcji.  Kwotę jednego miliona dziewięćset tysięcy złotych z budżetu miasta hospicjum otrzymało w ramach tzw. Budżetu Obywatelskiego Bielska-Białej. Zdecydowali o tym bielszczanie w drodze głosowania.  Dwudziestego czwartego  września 2016 r. hospicjum zostało poświęcone, a od pierwszego października rozpoczęło swoją działalność.

W pawilonie szpitalnym jest jak już wspomniałem dwadzieścia osiem łóżek dla chorych, kaplica i pokoje gościnne dla bliskich. W drugim budynku – gabinety zabiegowe, rehabilitacyjne i lekarskie. Hospicjum  świadczy opiekę bezpłatnie i wszystkim potrzebującym, niezależnie od światopoglądu. Obiekt ma klimatyzację, ogrzewanie podłogowe i ekologiczne źródło ciepłej wody. Przed budynkiem powstał ekologiczny ogród. Kaplica w hospicjum nosi imię św. Jana Pawła II i znajdują się w niej relikwie papieża-Polaka. W każda sobotę sprawowana jest niedzielna Msza święta, a chorzy którzy nie mogą przyjść do kaplicy, mogą oglądać i słuchać nabożeństw dzięki wewnętrznej sieci telewizyjnej.

Tekst i foto: Marian Szpak

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter