Franciszek urodził się w 1181 lub 1182 roku w Asyżu, jako syn Piki i Piotra Bernardone w bogatej rodzinie kupieckiej. Imię jakie otrzymał na chrzcie, to Jan, dopiero później nazwany przez ojca-  Franciszkiem. W młodości Franciszek uczestniczył w beztroskich zabawach i wystawnych przyjęciach. Jako dwudziestolatek, uczestniczył w przegranej przez Asyż wojnie z Perugią i przez rok spędził w niewoli. Po powrocie do domu długo chorował. Jest to czas jego osobistych przemyśleń. W 1206 roku w opustoszałym kościółku Świętego Damiana, Franciszek przeżywa nawrócenie - słyszy tajemniczy głos z krzyża: "Franciszku, idź napraw mój dom, który rozpada się w gruzy". Po pewnym czasie zrozumie, że to wezwanie nie odnosi się do odbudowy kościelnych ruin, a dotyczy Mistycznego Ciała Chrystusa jakim jest Kościół.

Następuje przełom w jego duszy, zrywa z dotychczasowym, wygodnym życiem, a odnowę Kościoła zaczyna od siebie. W obecności biskupa Asyżu oddaje ojcu pieniądze i swój drogi strój, zamieniając go na ubogą pustelniczą suknię, a jego ewangeliczna gorliwość i sposób życia szybko znajdują wielu naśladowców. Zgromadzenie jego w bardzo krótkim czasie liczy blisko trzy tysiące osób i sami siebie nazywają - Braćmi Mniejszymi. Reguła jego zakonu opiera się na ścisłym przestrzeganiu rad ewangelicznych: ubóstwa, czystości i posłuszeństwa. Sam Franciszek prowadzi życie pokutne w duchu modlitwy i pokory, które nie pozwala mu przyjąć święceń kapłańskich. Na dwa lata przed śmiercią otrzymuje stygmaty, czyli pięć ran Jezusa Chrystusa.

Franciszek umiera trzeciego października 1226 roku w opinii święto świętości, a niespełna dwa lata po śmierci papież Grzegorz IX (ur.1160 a 1170 - zm. dwudziestego drugiego sierpnia 1241r.) ogłasza go świętym. Z uwagi na zachwyt Świętego Franciszka nad wszelkim stworzeniem, nasz święty papież Jan Paweł II w 1979 roku, ogłosił go patronem ekologów i ekologii. W nawiązaniu do jego osoby kardynał Jorge Maria Bergoglio, wybrany na konklawe 13 marca,  w 2013 roku kolejny papież, przybrał imię Franciszek, a Biedaczynie z Asyżu powiedział : "Święty Franciszek z Asyżu jest dla mnie człowiekiem ubóstwa, pokoju, kochającym i przestrzegającym stworzenia, w tym czasie, kiedy nasza relacja z rzeczywistością nie jest zbyt dobra - jest człowiekiem dającym nam tego ducha pokoju, człowiekiem ubogim..". Na temat przybranego imienia papież powiedział także: "Kiedy liczba głosów dochodziła do dwóch trzecich i zaczęło się robić < niebezpiecznie>, kardynał Hummens objął mnie, ucałował i powiedział: < nie zapomnij o ubogich>. I to wtedy natychmiast pomyślałem o Franciszku z Asyżu. Święty Franciszek jest patronem: zakonów franciszkańskich, Akcji Katolickiej, Włoch, Asyżu ,Bazylei, aktorów, robotników, ubogich, więźniów i kupców. Był jednym z najbardziej popularnych średniowiecznych świętych i pozostał nim do dzisiejszych czasów.

Tekst i foto: Marian Szpak
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter