Ważną rolę dla uatrakcyjnienia życia mieszkańcom w poznawaniu najbliższego regionu, jak też swojego kraju i zagranicy pełni PTTK. Posiadający bogate, wieloletnie tradycje Oddział PTTK „Podbeskidzie” w Bielsku-Białej mieszczący się przy ul. Wzgórze 9, zorganizował dla swoich członków oraz sympatyków, kolejną w planie tegorocznych imprez,  bardzo ciekawą wycieczkę w Tatry Słowackie.

W programie wycieczki, która odbyła się 3 lutego br przewidziano zwiedzanie położonej w samym sercu słowackich Wysokich Tatr Świątyni Lodowej, atrakcji sezonu zimowego, zbudowanej na górze Hrebienok (Siodełko) 1285 m npm koło Starego Smokowca. Jest to znane miejsce pobytu miłośników sportów zimowych. To już  5 budowla świątyń z lodu w tym miejscu. Kościoły, każdego roku, powstają na przełomie grudnia i stycznia i można je odwiedzać do kwietnia. W tym roku przewodnim motywem projektu było hasło „Hołd rodzinie”. Wykonali go artyści rzeźbiarze ze Słowacji, Czech i Hiszpanii pod przewodnictwem słowackiego architekta Adama Bakosă na wzór rzymskokatolickiej bazyliki  Sagrada Familia w Barcelonie, z elementami przyrody tatrzańskiej. Podczas 2 tygodniowej budowy lodowej świątyni rzeźbiarze pracowali 10 – 12 godz. dziennie w temperaturze około – 7 st. C.  Wykorzystano 1440 brył o łącznej wadze 190 ton.

W świątyni tej odbywają się m.in. koncerty, spotkania, uroczystości ślubne. Z Bielska-Białej i okolic na wycieczkę pod kierunkiem przewodników turystycznych Lucyny Bardel i Jana Nogasia zgłosiło się wielu chętnych, zapełniając dwa autobusy. Do Starego Smokowca wycieczkowicze dojechali ok. godz. 11 po 4 godzinnej jeździe przez Korbielów, Namiestovo, Dolny Kubin, Ružomberk. Pogoda sprzyjała. Była piękna zimowa aura, bez wiatru, ale wierzchołki gór, spowite mgłą. Na górę Hrebienok wywiozła nas górska kolejka szynowa z poziomu 1025 m npm na wysokość 1272 m , aby  tam  podziwiać unikatową, wykutą w lodzie budowlę odwzorowującą bazylikę, dzieło  sławnego hiszpańskiego architekta  Antonio Gaudiego. Wnętrze Lodowej Świątyni wywiera ogromne wrażenie, urzeka precyzja wykonania detali, co podkreśla kolorowe oświetlenie.

Ta imponująca budowla, piękny zimowy górski krajobraz z dodatkową atrakcją, jakim był spacer do schroniska górskiego „Bilikova Chata” oraz dojście do „Wodospadów Zimnej Wody” wywołały niezapomniane przeżycia. Zachwyciła nas również niezwykła architektura  Starego Smokowca. Uwagę przyciągały hotele, domy wypoczynkowe, zajazdy bardzo ciekawe pod względem architektonicznym.  Mieliśmy okazję odwiedzić i wyciszyć się w  pięknym zabytkowym  kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, który w 1995 r odwiedził papież Jan Paweł II, o czym informuje  okolicznościowa tablica umieszczona na jego ścianie. Z położonego w centrum źródełka „Smokovecka Kyselka” napiliśmy się mineralnej wody z dużą zawartością żelaza. Była okazja zwiedzić wystawę minerałów.

Uczestnicy wycieczki  Barbara i Marian Błasiakowie tak przedstawili swoje wrażenia: „Jesteśmy członkami Koła Środowiskowego, bywamy na wielu wycieczkach i możemy zdecydowanie powiedzieć, że organizacja wycieczki była bez zarzutu. Lubimy wyprawy z naszym kołem bo i przewodników mamy fajnych, bardzo się starają i tematy, które  proponują są zawsze udane. Dużo ciekawych rzeczy dowiadujemy się podczas takich wycieczek i oglądamy naprawdę ciekawe miejsca. Dlatego pilnujemy ogłoszeń i śledzimy programy wycieczkowe, aby z nich korzystać i już mamy kilka upatrzonych na najbliższy  wiosenny okres”. Jak stwierdziła Lucyna Bardel – prezes zarządu Oddziału PTTK Podbeskidzie, do Starego Smokowca wycieczki z Bielska-Białej wyjeżdżają każdego roku, bo to centrum ruchu turystycznego Słowacji z niezwykle urokliwą przyrodą. Zachęcała również do uczestnictwa w następnych planowanych wycieczkach pozwalających poznawać swój region, ciekawe miejsca i ludzi jak też do członkostwa w PTTK ułatwiającego udział w organizowanych imprezach.

Tekst i fotografie: Urszula i Andrzej Omylińscy

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter