W Wielki Czwartek w godzinach porannych, w bielskiej katedrze odbyła się Msza Krzyżma z poświęceniem olejów przeznaczonych do chrztu, bierzmowania, sakramentu kapłaństwa oraz przy namaszczeniu chorych. Podczas Mszy świętej nastąpiło odnowienie przyrzeczeń kapłańskich. Mszę świętą koncelebrował ks. biskup Roman Pindel wraz z ks. biskupami; Tadeuszem Rakoczym i Piotrem Gregerem wraz z setkami księży z terenu diecezji bielsko-żywieckiej.

W wygłoszonej homilii ks. biskup Roman nawiązał do dzisiejszych czytań ( Iz 61, I - 3a. 6a. 8b - 9 i Ap 1, 4- 80) oraz Ewangelii (Łk. 4 , 16 -21) powiedział, że w tekstach biblijnych olej jest symbolem mocy Bożej,  zdrowia i radości, ale także znakiem namaszczenia Duchem Świętym. Zaznaczył, że sam Jezus został namaszczony Duchem Świętym, aby być królem, kapłanem i prorokiem czasów mesjańskich. W dalszej części homilii ks.biskup Roman zachęcił kapłanów, by dziękowali za napełnienie Duchem Świętym, które stało się ich udziałem przez chrzest, bierzmowanie, święcenia prezbiteriatu czy sakry lub namaszczenie chorych. „Przypomina to działanie oliwy, która wnika w skórę człowieka i nie da się jej tak łatwo usunąć” - wzywając jednocześnie, by dziękować Bogu za napełnienie Duchem Świętym, które uczyniło z tych, którzy je przyjęli świadkami Ewangelii i wiary. „To namaszczenie przyniosło nam obdarowanie darami Ducha, które pozwalają nam owocnie posługiwać", powiedział na zakończenie ks. biskup Roman, wyliczając jednocześnie inne skutki napełnienia Duchem Świętym, jak radość, pokój, zdolność do modlitwy, rozeznawanie tego, co dobre i złe, zdolność do skruchy, a także odwaga i moc w wyznawaniu wiary.Podczas Eucharystii ks. biskup Roman ustanowił pięćdziesięciu ośmiu nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej i osiemdziesięciu trzech animatorów służby liturgicznej, którzy na znak podjętych zadań otrzymali krzyże.

Msza krzyżma świętego, nazywana również mszą olejów, jest sprawowana w Wielki Czwartek przed południem. W czasie tej mszy świętej  biskup błogosławi oleje chorych i katechumenów oraz poświęca krzyżmo. Msza ta nie należy do Triduum Paschalnego. Msza Krzyżma jest też ujawnieniem pełni kapłaństwa biskupa, którego wszyscy winni uważać za arcykapłana jego owczarni. Od niego bowiem w pewnym stopniu pochodzi i zależy życie chrześcijańskie wiernych (por. KL 41). Zależność owa ujawnia się w tym, że oleje poświęcone przez biskupa są używane przy sprawowaniu niektórych sakramentów i sakramentaliów w całej diecezji.Oleju chorych używa się podczas sprawowania sakramentu namaszczania chorych. Olej Krzyżma jest to olej z oliwek lub z nasion innych roślin oleistych z dodatkiem balsamu albo olejków aromatycznych pochodzenia roślinnego. Używa się go przy sprawowaniu chrztu (namaszcza się szczyt głowy ochrzczonego), bierzmowania (namaszczenie czoła), święceń prezbiteriatu (na namaszczenie rąk),święceń episkopatu (namaszczenie głowy), podczas poświęcenia kościoła (namaszczenie 4 bądź 12 krzyży na wewnętrznej stronie ścian kościoła) i ołtarza (namaszczenie mensy).

Liturgia Mszy Krzyżma ukazuje Chrystusa jako Tego, który został namaszczony Duchem Świętym i otrzymał od Ojca posłannictwo prorockie, królewskie i kapłańskie. W Nim spełniają się proroctwa i starotestamentalne zapowiedzi. W sposób szczególny liturgia ukazuje Chrystusa jako jedynego Kapłana nowego i wiecznego przymierza, którego Kapłaństwo trwa w Kościele. Udział w tym kapłaństwie otrzymują wszyscy ochrzczeni również zostają namaszczeni, tak jak Jezus został namaszczony. Spośród nich Bóg wybiera ludzi, którzy przez włożenie rąk otrzymują udział w kapłańskiej służbie. Wyświęceni szafarze przekazują wiernym Boże słowo, przewodniczą sprawowaniu Eucharystii, naśladują pasterską miłość Chrystusa. Celem ich działań jest wzrastanie Kościoła. Dokonuje się ono przede wszystkim przez sprawowanie sakramentów. Ze swej strony wierni świeccy są wezwani do modlitewnej troski o swoich duszpasterzy i do szerzenia w świecie chrześcijańskiej miłości. Na zakończenie uroczystej Eucharystii słowa podziękowania dla ks. biskupów wygłosili przedstawiciele szafarzy i animatorów, a w imieniu prezbiterium diecezji bielsko-żywieckiej świąteczne życzenia złożył ks.Wojciech Zyzak - rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

Po uroczystym błogosławieństwie ks. biskup Roman Pindel, wręczył kapłanom listy gratulacyjne ( w pamiątkowych tubach) z okazji obchodzonych w tym roku jubileuszy sześćdziesięciopięciolecia, pięćdziesięciolecia i dwudziestopięciolecia święceń. Jubileusz sześćdziesięciopięciolecia obchodzi ks.Zbigniew Szyszkowski. Natomiast jubileusz pięćdziesięciolecia święceń obchodzili księża: Stanisław Bogacz, Michał Boguta i Jan Goryl. Srebrny jubileusz obchodzili księża: Wiesław Firlej, Zbigniew Jurasz, Grzegorz Klaja, Ryszard Knapik, Dariusz Kowala, Krzysztof Kozieł, Marek Kulig, Adam Łomozik, Dariusz Pawlus, Wacław Pelczar, Jerzy Pytraczyk, Robert Szczotka, Andrzej Zawada i Wojciech Zyzak.

Tekst i foto: Marian Szpak

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter