Coroczna Biesiada Literacka, tym razem pod hasłem „Powitanie lata”, zorganizowana przez Wydawnictwo św. Macieja Apostoła z Lublińca, już za nami.

Odbyła się w kurorcie uzdrowiskowym, mieście ogrodów – Muszynie, w wilii „Urocze” w dniach  23 do 30 czerwca. Udział w niej wzięli poeci z różnych stron Polski, oraz z Holandii. A wśród nich Paweł Ziółkowski z Jeleńca, Mirosław Górecki z żoną Barbarą z Knurowa, Bernadeta Krawiec z mężem Andrzejem z Oświęcimia, Aleksandra Baltissen z mężem Ruudem z Heerlen (Holandia), Marianna Czech-Godlewska z mężem Wacławem z Warszawy, Róża Bargiel z Lublińca, Bogumił Wtorkiewicz z Kielc, Andrzej Wróblewski z Warszawy, z siostrą Joanną Markocką z Kielc, Urszula Omylińska z mężem Andrzejem z Bielska-Białej, Czesława Rybarczyk z Witkowa, Krystyna Przewłocka z Leszna, Dobrosława Dumka z mężem Czesławem z Pabianic,  Maria Dziuk z mężem Jerzym z Kochanowic, Izabela Zubko-Jarnicka z mężem Rafałem z Warszawy, Katarzyna Szopa-Wycisk z mężem Ryszardem i synem Piotrem z Toszka, Jacek Suchowicz z Grodziska Mazowieckiego, Edward Przebieracz z żoną Czesławą i córką Karoliną z Lublińca.

Organizator Biesiady redaktor Edward Przebieracz przewidział na ten czas bogaty program. Każdy dzień miał swoją nazwę; pierwszy przebiegał pod hasłem „Poznajmy się” a kolejne „Dzień Biblijny”, „Dzień Humoru”, „Dzień Prawosławia”, Dzień Maryjny”, Dzień Muzyczny”, „Dzień Literacki”. W programie przewidziano ciekawe zajęcia umożliwiające i zachęcające uczestników do twórczej pracy nad sobą, stwarzające wspaniałą atmosferę, pogłębiające swoją wiarę, pobudzające i motywujące do doskonalenia warsztatu poetyckiego. A więc były wyprawy pozwalające poznać atrakcje Muszyny m.in. zwiedziliśmy unikatowe miejsca kultu religijnego- Muszyńskie Ogrody Biblijne,  Muszyński Szlak Maryjny, Ogrody Zmysłów, Muzeum Regionalne, ruiny zamku. Zorganizowano wycieczkę autokarową”Szlakiem cerkwi łemkowskich”, uczestniczyliśmy we Mszy Św, modliliśmy się, dyskutowali, wymieniali doświadczenia. Odbywały się takie atrakcyjne zajęcia jak Konkurs Jednego Wiersza w Ogrodzie Zmysłów, promocje tomików wierszy uczestników Biesiady, wykłady m. in. na temat jak przygotować tomik wierszy zanim otrzyma go wydawca, jak przygotować się do spotkania autorskiego, prezentowana była poezja uczestników Biesiady w sali kominkowej willi „Urocze”, w Muzeum Regionalnym  przybliżono nam poetów pochodzących z Muszyny Adama Ziemianina i Jerzego Harasimowicza, wysłuchaliśmy występów barda miłości, promującego swój tomik. Były tańce, śpiewy przy ognisku i wiele innych ciekawych zajęć. Tym ,którzy ubogacili Biesiadę, swoimi doświadczeniami należą się serdeczne podziękowania.

Uczestnicy Biesiady zauroczeni pięknem okolicy i bogactwem programu literackiego podzielili się swymi uwagami m.in. Aleksandra z Holandii przyznała, że Najbardziej,  przeżyłam część religijną Biesiady. Duchowość przez każdego człowieka jest inaczej odbierana. Jest ona  na Zachodzie przenoszona przez różne media spychające ludzi w rozmaite labirynty, z których nie potrafią się wydostać. Informacje nie mają tej „nici Ariadny” - nici wiary, przekazywane od serca do serca. Tego nikt tam nie jest w stanie przerwać, a tutaj obserwowałam prezentowanie najlepszych wartości w człowieku – było to  dla mnie ważne. Będę przekazywać w moim środowisku te doskonałe źródła wiary i cieszę się ich bogactwem”. 

Inna uczestniczka Biesiady Bernadeta z Oświęcimia stwierdziła: „Po raz kolejny uczestniczę  w Biesiadzie. Za każdym razem  jest inna i odbywa się w ciekawej miejscowości. Tym razem jest to Muszyna - teren przepiękny, poetycki z krajobrazem gór, rzek, który lubię, bo piszę dużo utworów o przyrodzie. Program  Biesiady był ambitny, poruszał wiele zagadnień. Osoby które były po raz pierwszy na pewno wyniosły bardzo wiele, a te które były kolejny raz też, bo tematy były różnego typu począwszy od zasad pisowni, bawienie się wierszem, bawienie się bajką, modą, czytania swoich utworów aż po elementy biesiadne. Fajne jest to, że włączone były do programu wszelkiego rodzaju imprezy towarzyszące, jak np. czytanie utworów w Muszyńskim Ogrodzie Zmysłów, zwiedzanie Ogrodów Biblijnych. Bardzo podobał mi się  biesiadny akcent przy ognisku ze śpiewem, pieczeniu kiełbasek oraz wieczorek  taneczny. To są te elementy, które być może uzupełniają się i pozwalają nam bliżej się poznać, ale też oderwać od nadmiaru zajęć, które mamy na co dzień. Wydaje mi się, że w kolejnych latach można ten program troszeczkę zmodyfikować, aby dać uczestnikom, szczególnie tym pracującym, więcej czasu na poznanie otoczenia i zrelaksowanie. Ważne są nagrody, które dostaliśmy, mnie cieszą i mobilizują do większego wysiłku”.

Natomiast Marianna z Warszawy dodała: „Pragnę podziękować  Panu Edwardowi, że umożliwił mi przyjazd do Muszyny, do tak  pięknych widoków, do spotkań z tak szlachetnymi ludźmi, urzeczonych poezją, sztuką literacką. Dziękuję za wszystkie tomiki wierszy, w których złote myśli  wywołują uśmiech, innym razem wzruszenie lub łzy. Biesiada Literacka w Muszynie była  dla mnie wspaniałym przeżyciem”.

Tekst i fotografie Urszula i Andrzej Omylińscy

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter