To już po raz 27 odbyła się Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja do Królowej Polski na Jasną Górę. Jej hasło przewodnie brzmiało „Polska miłością wskrzeszona”. 

Na uroczystości, które trwały 7 i 8 lipca br. przybyło setki tysięcy wiernych z całej Polski i  zagranicy przepełnionych wiarą, serdecznością i modlitwą w intencjach osobistych oraz ważnych dla naszej Ojczyzny. Centralną częścią pielgrzymki była niedzielna Eucharystia, której przewodniczył ks. kard. Zenon Grocholewski z Watykanu – były prefekt Kongregacji  Edukacji Katolickiej w koncelebrze z licznie przybyłymi na tę uroczystość biskupami i  księżmi. W Eucharystii uczestniczyli również przybyli na pielgrzymkę przedstawiciele rządu z premierem Mateuszem Morawieckim, ministrowie oraz parlamentarzyści. Pozdrowienia zgromadzonym wokół sanktuarium na Jasnej Górze przesłał Ojciec Św. Franciszek.

W homilii ks. kardynała padły ważne słowa dla naszej Ojczyzny. „Od wieków Polacy pielgrzymują do  Pani Jasnogórskiej ze swoimi radościami, ale i bólami, cierpieniami, kłopotami: pełni ufności, że Ona otrze łzy, pocieszy, ukoi, doda sił, pouczy, rozpali serca; pełni ufności, że Ona nie zawiedzie.” – stwierdził m.in. ks. kard. i wyjaśniał, że „Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej stało się więc w sposób naturalny stolicą duchową naszego kraju,  i taką winna pozostać. Jak zauważył św. Jan Paweł II, „Jasna Góra jest wewnętrznym spoidłem życia narodu, jest siłą, która chwyta głęboko za serce i trzyma naród cały w pokornej a mocnej postawie wierności Bogu, Kościołowi i jego hierarchii” (Homilia 4 VI 1979), tutaj bije serce Kościoła i serce Ojczyzny w Sercu Matki. […] Tutaj umacnia się nasza miłość, leczą się rany naszych dusz, uszlachetniają się serca, rodzą się dobre postanowienia i inicjatywy, inspirowane mądrością Bożą, wyzwala się przebaczenie i modlitwa za tych, którzy nas prześladują. Tutaj niejako kładziemy w naszych sercach i umysłach podwaliny budowania dobra, opartego na prawdzie. Stąd wracamy bogatsi duchowo, silniejsi, otwarci na prawdziwe potrzeby współczesności”. Podkreślił, że „Tutaj wykuwa się nasza wolność”. Definiując pojęcie wolności wyjaśnił, że „człowiek wewnętrznie wolny to ten, który potrafi wybierać i realizować obiekt ywne dobro niezależnie od tego w jakich warunkach się znajduje i nie pozwala się od tego odwieść ani strachem, ani jakimś nałogiem, ani nawet groźnymi konsekwencjami”. „To od  wolności osobistej, właściwie używanej zależy wolność  narodu ” - wskazał ks. kardynał, w kontekście obchodzonej obecnie setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Na zakończenie zwracając się o wstawiennictwo do Matki Bożej, ks. kard. m.in. prosił: „Pomóż każdemu z nas, każdemu Polakowi, używać wolności jedynie w celu budowania dobra, realizacji autentycznej miłości, […] Matko naszego narodu, módl się za nami!”

Po Eucharystii przemówienie wygłosił również premier Mateusz Morawiecki. „Na Jasnej Górze polskie serca zawsze biły mocniej i dziś także biją mocno, bo Jasna Góra to symbol ducha, nadziei, polskości i oporu, symbol obrony przed złem” – mówił szef rządu a kończąc zadeklarował przywiązanie do chrześcijańskich wartości i wspierania rodzin. Zapewnił również, że to Polacy będą sami decydować jaka ma być i kto ma tworzyć kulturę narodową. Słowa wsparcia działalności Rodziny Radia Maryja na rzecz Ojczyzny przesłali również Prezydent RP Andrzej Duda i prezes PIS Jarosław Kaczyński. Modlitwa podczas uroczystości była oprawiona muzyką w wykonaniu m.in. Orkiestry im. Tadeusza Moryto z Łącka. Była sposobność na spotkania i rozmowy również z oo redemptorystami, a  Dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk przy tej okazji udzielił błogosławieństwa współpracownikom redakcji „Gwiazdki Cieszyńskiej”. Pielgrzymi rozmodleni, ale i radośnie rozśpiewani pod kierunkiem oo redemptorystów, podkreślali wielkie znaczenie jakie ma dla nich obecność u Królowej Polski. Pani Teresa z Pszczyny z parafii Podwyższenia Krzyża Św i MB Częstochowskiej  powiedziała: - „Przyjeżdżam tutaj każdego roku, od 2010r. Dzisiaj przyjechaliśmy do Częstochowy z Rodziną  Radia Maryja pełnym autobusem. Odjeżdżam mocno podbudowana szczególnie tym wymownym hasłem tegorocznej pielgrzymki „Polska miłością wskrzeszona”. To przesłanie, łączące naszą wolność z prawdziwą miłością, ma niezwykłą wartość i należy je nieść do swoich domów. A zostało nam pięknie przedstawione przez ks. kard. Zenona Grocholewskiego, bardzo mnie poruszyło. Przeżywana w tym miejscu  Eucharystia  umocniła mnie, wręcz uskrzydliła,  zapadła w serce. Te przeżycia wiozę z radością do domu, aby przekazywać innym oraz zachęcić nowych słuchaczy do słuchania RM, bo głosi prawdę, dobro, wychowuje i powoduje, że Chrystus jest obecny   w naszym życiu.

Zofia Skrzypek – przewodnicząca Biura Radia Maryja w Bielsku-Białej – wyjaśniła, że „przede wszystkim przywieźliśmy do Matki Bożej prośby o pomyślność naszej Ojczyzny - Polski, o duchowe wskrzeszenie Polski, o społeczny pokój i zasypywanie podziałów. Aby wszelkie trudności wzmacniały nas i hartowały, abyśmy nie poddawali się złym emocjom a skupiali  na pozytywnym, pożytecznym działaniu w rodzinie czy w naszej ojczyźnie. O tych wartościach  słyszymy codziennie z rozgłośni Radia Maryja w Toruniu. Mamy też cały bagaż intencji osobistych, rodzinnych, szczególnie dotyczących naszego zdrowia, ale chcemy również dziękować za wszystkie dary jakie otrzymujemy na co dzień, od Matki Boskiej Królowej Polski. Podbeskidzkie Koła Radia Maryja  wyruszyły na tegoroczną pielgrzymkę  m.in. z Wapienicy, Kóz, Komorowic, Szczyrku, Lipnika, Bielska-Białej” – wymieniła pani Zofia i dodała: „wzmocnieni, wracamy pełni energii i zapału nieść w naszym najbliższym otoczeniu, wartości przewodzące tej pielgrzymce”.

A kolejna pątniczka Danuta Mokwa z parafii Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Bielsku-Białej stwierdziła: „Przyjechałam  na Jasną Górę z wielkim dziękczynieniem Bogu i z radością, że mogę tutaj być. Szczególnie zwróciłam uwagę na to, że nasz premier Mateusz Morawiecki i Prezydent Andrzej Duda zabrali głos, podkreślając znaczenie  społeczności Rodziny Radia Maryja w przekazywaniu dobra, miłości i prawdy w naszej Ojczyźnie”.

Radio Maryja jest dla nas i dla Polski wielkim darem, którego musimy strzec, wspierać i przekazywać następnym pokoleniom. Daje nam odwagę, siłę i nadzieję aby być wolnym w niepodległej Polsce.

Tekst i fotografie Urszula i Andrzej Omylińscy

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter