Dziś w święto Przemienienia Pańskiego, wyruszyła  XX VII - Piesza Pielgrzymka Diecezji Bielsko-Żywieckiej na Jasną Górę, której towarzyszy hasło: "Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym".

Pieszą pielgrzymkę poprzedziła poranna Msza święta, sprawowana przy ołtarzu polowym przez ks. biskupa Romana Pindla w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Bielsku-Białej Hałcnowie. W wygłoszonej homilii ks. biskup  Roman Pindel zachęcił pątników, by słowa dzisiejszej Ewangelii ( Łk 9, 28b- 36 ), które mówią o przemienieniu Jezusa wobec trzech uczniów: Piotra, Jakuba i Jana, stały się dla nich przygotowaniem na trudy wędrowania, były zachętą do podjęcia wysiłku, ale i obietnica tego, co może się stać.

- Nikt nie obiecuje pielgrzymowi, że będzie łatwo, tak, jak Jezus biorąc ze sobą trzech wybranych Apostołów nie kusił ich pięknymi widokami z góry ani łatwością podejścia - mówił ks.biskup Roman, podkreślając - Niech ten podejmowany dziś wysiłek będzie oświetlony wysiłkiem owych trzech Apostołów. Niech nam doda odwagi, wyostrzy oczekiwanie na to, co dla nas przygotowane i na to, czym Jezus chce nas obdarować, a co przepadnie jeżeli nie podejmiemy roztropnie wysiłku, nie zaufamy, już od pierwszego dni naszego pielgrzymowi. Niech to Piotra, Jakuba i Jana nam uświadomi, że i my idziemy za Bożą zachętą.

Na zakończenie homilii ks. biskup Roman powiedział, że "trzej wybrani przez Jezusa Apostołowie, są filarami Kościoła, są autorytetami. - Niech to będzie obietnica także dla nas, Bóg nas wybiera do tej drogi, byśmy to my, a nie inni, mogli dokonać wiele, sami umocnieni przez Niego, wsparci w tym co dobre, co zamierzone dla nas. Toczymy ważny bój, w którym tak naprawdę nie znamy do końca rozmiarów walki, przeciwności, trudności, ale Bóg to wie i On nas prowadzi".

Przed wyruszeniem w drogę diecezjalny przewodnik na Jasną Górę ks. Damian Koryciński powiedział, że te sześć dni chcemy przeżyć tak, aby się przemienić, aby ze starego człowieka, stać się nowym człowiekiem. Idziemy ze słowami: "Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym". Chcemy w drodze bardziej pokochać Ducha Świętego, lepiej Go poznać, uświadomić sobie wartość sakramentu bierzmowania. Idziemy w tym roku ze św. Stanisławem Kostką, patronem tego roku duszpasterskiego, by od niego uczyć się przede wszystkim umiejętnego odkrywania darów Ducha Świętego i rodzenia owoców Ducha Świętego w naszym życiu".

Na zakończenie uroczystej Eucharystii rodzina z Kamesznicy z trójką dzieci wręczyli ks. biskupowi Romanowi pakiet pielgrzyma z legitymacją numer 1. Dekretem ks. biskupa Romana Pindla,  ks. Józef  Walusiak, długoletni przewodnik na Jasną Górę, duszpasterz i inicjator bielsko-żywieckiej pielgrzymki został mianowany jej ojcem duchownym.

Pielgrzymi idą w dziewięciu grupach (ok. 1100 osób) zmierzających pieszo i… dziesiątej, która wędruje duchowo: - to chorzy, niepełnosprawni, ci, którym stan zdrowia nie pozwala na pieszą pielgrzymkę. Ich przewodnikiem jest Renata Ślosarczyk z Bestwinki. W gronie pielgrzymów, jak co roku jest grupa 55 Węgrów, idących pod przewodnictwem ks. Krzysztofa Miklusiaka. Pielgrzymują również młodzi z Katolickiego Ośrodka Wychowania i Resocjalizacji Młodzieży "Nadzieja" w Bielsku-Białej. Po pokropieniu święconą wodą i błogosławieństwie przez ks. biskupa Romana, pielgrzymi wyruszyli na szlak w kierunku Pisarzowic, Wilamowic, Bielan, Rajska i Oświęcimia.

Tekst i foto: Marian Szpak



















Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter