W tym roku spędziliśmy trochę czasu w Anglii. Przebywając w towarzystwie pracownika naukowego z dziedziny literatury angielskiej Uniwersytetu Salford w Manchester zostaliśmy zachęceni  do  zwiedzenia miejsca życia i twórczości Emily Bronte – autorki „Wichrowych Wzgórz”, która to powieść należy do kanonu literatury angielskiej.



Muzeum „Bronte Parsonage” znajduje się w miejscowości Haworth leżącej wśród wrzosowisk hrabstwa West Yorkshire. Budynek ten to była plebania, w której zamieszkiwał od 1820 r proboszcz parafii w Haworth wielebny Patrick Bronte ze swoją liczną rodziną. A wśród nich trzy siostry, pisarki – Charlotte, Emily, Anne, których powieści zaliczane są do klasyki literatury angielskiej.



Obecnie w części domu, tak jak za czasów zamieszkania rodziny Bronte, znajdują się meble i przedmioty osobiste należące do byłych członków rodziny. Również wystrój wnętrz pochodzi z tego okresu .Wśród różnych pamiątek można było zobaczyć również   manuskrypt  powieści „Wichrowych Wzgórz”.



We wrzosowym ogródku  znajduje się odlany z brązu pomnik trzech sióstr. Niedaleko domu stoi kościół pw. św. Michała i Wszystkich Aniołów z kaplicą poświęconą rodzinie Bronte, w której zostały pochowane Emily i Charlotte. W sąsiedztwie znajduje się też budynek szkoły, w której uczyły się córki plebana i cmentarz.



Od najmłodszych lat dzieci Bronte pisały opowiadania i wiersze. Będąca ich domem plebania oraz okoliczne wrzosowiska miały duży wpływ na kształtowanie się ich osobowości, były inspiracją dla jednej z najsławniejszych książek w literaturze światowej. Na tej plebanii powstały m.in. „Wichrowe Wzgórza” Emily Bronte.



Tematem tej powieści, z elementami biograficznymi autorki, jest tragedia miłości, nienawiści, zemsty osnuta na tle dziejów dwóch rodów ziemskich osiadłych na wrzosowych wzgórzach Yorkshire w północnej Anglii. Romans ten rozgrywa się w niezwykle tajemniczej scenerii, między demonicznymi postaciami, które stają się ofiarami swych namiętności. Okoliczna przyroda wpisała się w losy bohaterów.



Powieść była wielokrotnie filmowana, opisywana jako jedna z najpiękniejszych historii miłosnych w świecie. Muzeum w miejscowości Haworth znajduje się pod opieką stowarzyszenia „Bronte Society”, które prowadzi sklepik z pamiątkami, organizuje konferencje, obiady literackie, wycieczki, wykłady prowadzone przez znakomitych wykładowców. Wśród pracowników Muzeum spotkaliśmy – Anglika, który mówił do nas wyjątkowo serdecznie, po polsku. Była to miła niespodzianka. Rozmawiał z nami o historii Polski, znał ważne fakty historyczne, interesował się polskim sportem, wymieniał wiele ważnych nazwisk w polskiej piłce nożnej. Stwierdził, że Polska to dla niego bardzo ciekawy kraj i życzył dobrych rozwiązań politycznych i sportowych sukcesów. Uwzględniając piękno okolicy, w której przebywaliśmy, ciekawe osoby, które poznaliśmy, wyniesione wrażenia ze zwiedzanego domu  Emily Bronte, kościoła, w którym się modliła, szkoły w której się uczyła,  uznaliśmy wyprawę jako nadzwyczaj udaną i  godną polecenia innym.

Tekst i fotografie Urszula i Andrzej Omylińscy











Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter