„Trzy Lipki” to wzniesienie 380 m. npm. Jest jednym z najpiękniejszych miejsc krajobrazowych Bielska-Białej. W 2001 roku został tu postawiony Jubileuszowy Krzyż Papieski - Krzyż Trzeciego Tysiąclecia. To widzialny znak wiary, miejsce spotkań ludzi z Bogiem. Przy nim w święto  Podwyższenia Krzyża modlą się każdego roku,  wierni z kapłanami Bielska-Białej.

Tak było też 14 września br.  Przy krzyżu, zgromadzili się liczni mieszkańcy Bielska- Białej, przedstawiciele władz miejskich z jego prezydentem  Jackiem Krywultem, przedstawiciele samorządów i rożnych  instytucji społecznych. W Eucharystii, której przewodniczył ks. Marcin Aleksy - dziekan centralnego dekanatu bielskiego, uczestniczyli kapłani z okolicznych parafii, wśród nich m.in. salwatorianie ks. Wiesław Ogórek - proboszcz parafii  NMP Królowej Świata i ks. Andrzej Pacholik z parafii NMP Królowej Polski, kapelan Hospicjum św. Kamila. Organizator modlitwy ks. kan. Zygmunt Siemianowski - proboszcz parafii św. Stanisława BM, przypomniał, że wspólne modlitwy w tym miejscu w intencji mieszkańców Bielska-Białej z podziękowaniem  za otrzymane łaski mają już kilkunastoletnią tradycję.

W homilii ks. Andrzej Pacholik przypomniał słowa św. Jana Pawła II skierowane do Bielszczan w 1995 roku podczas jego  pobytu w diecezji bielsko-żywieckiej - „życzę temu miastu, aby w nim nigdy nie zabrakło miejsca dla Chrystusa” i nawiązując do stojącego na wzgórzu „Trzy Lipki” krzyża, kaznodzieja zwrócił uwagę, że „Nie jest on tylko znakiem, ale przede wszystkim testamentem.  Jest także przypomnieniem, że mamy żyć tak, aby to zbawcze dzieło Chrystusa  znalazło swój finał, kiedy znajdziemy się w niebie. Nieprzypadkowo ten krzyż, ważący 17 ton, jest znakiem i świadectwem, że mieszkańcy Bielska-Białej chcą postępować tak, jak przystało na chrześcijan” – dodał salwatorianin i podzielił się swoim świadectwem. „Jestem często świadkiem, jak wielu chorych przytula ten krzyż do swego serca. Może łatwiej im wtedy zrozumieć swoje cierpienie… jeśli można w ogóle zrozumieć cierpienie” – powiedział i dodał, że „krzyż to nasza codzienność”. Zachęcił, by  swoim zachowaniem, wiarą  stać się przykładem dla innych.

Z tą częścią Bielska-Białej związane są również comiesięczne Marsze za Ojczyznę, które prowadzi Krucjata Różańcowa wraz z ich duchowym opiekunem ks. Andrzejem Pacholikiem SDS. Ta inicjatywa gromadzi mieszkańców Bielska, którzy wykazują duży patriotyzm i troskę o losy Ojczyzny. Marsz rozpoczyna się w Kaplicy Miłosierdzia Bożego kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa modlitwą „Koronki do Bożego miłosierdzia” a następnie podczas marszu ulicami Bielska – Białej odmawiany jest różaniec, by wszystko zakończyć Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w parafii św. Stanisława BM w Bielsku – Białej albo w kaplicy sióstr Redemptorystek na wzgórzu „Trzy Lipki”. 

Ta piękna inicjatywa społeczna i patriotyczna odbywa się już blisko 5 lat. Najbliższy termin 55 pokutnego marszu różańcowego to 22 wrzesień br. godz. 15.00.  Ks. Andrzej zachęca do udziału.

Tekst: Urszula i Andrzej Omylińscy

Fotografie: Robert Karp




















Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter