NSZZ Region Podbeskidzie wraz z Komisją Krajową „Solidarność” zorganizowała dla ludzi pracy Ogólnopolski Rajd Górski na Halę Boraczą.

„Wypady w góry organizujemy każdego roku” - wyjaśnił Marek Bogusz – przewodniczący NSZZ „Solidarność” Regionu Podbeskidzie, jeden z organizatorów rajdu i dodał - związkowcy mają różne zainteresowania, między innymi kochają góry, lubią po nich wędrować, dlatego organizujemy cykliczne wypady w góry wybierając każdego roku inny szczyt. W rajdzie na Halę Boraczą wzięli udział członkowie związku zawodowego Solidarność z regionu Podbeskidzie obejmującego powiaty żywiecki, bielski, cieszyński, oświęcimski, suski, czechowicki.

Głównym celem rajdu jest aktywny wypoczynek, nie zapominając o Stwórcy. Obecny rajd  ma charakter dziękczynny za wolną Ojczyznę i jej 100 lecie niepodległości, za bezpieczną, godziwie wynagradzaną pracę.

W  miejscu docelowym rajdu zawsze odprawiania jest Msza Św. przez księży z okolicznych parafii. Rozpoczęcie Mszy św. przewidzieliśmy na godz. 12.00, po dojściu wszystkich uczestników rajdu do mety, przy schronisku na Hali Boraczej. Na zaproszenie organizatorów i właściciela schroniska, polową Mszę św sprawował ks. Jarosław  Bielesz z parafii pw. MB Częstochowskiej w Żabnicy. Posługiwała siostra Rafaela, z Domu Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim.

W wygłoszonej homilii ks. Jarosław powiedział: „Jesteśmy w górach,  bliżej Pana Boga. Jest to piękne miejsce. Nasz papież św. JPII uwielbiał góry.   Wędrował  też często po tych żywieckich wzgórzach. To On wołał do nas, że nie ma solidarności bez miłości. A jaka jest moja miłość wobec Pana Boga, wobec mojego Stwórcy, wobec mojego Zbawiciela? Jaka jest moja miłość wobec mnie samego? Czy ja szanuję siebie? Czy ja kocham siebie? Czy potrafię dbać o swoje dobro, o swoje życie, o swoje szczęście? I jaka jest miłość wobec drugiego człowieka? - pytał kaznodzieja i jako przykład wskazał miłość Maryi do Pana Boga jako godną naśladowania. Przypominając  przykazanie miłości, które dał nam Pan Bóg: „Będziesz miłował Pana Boga swego z całego swego serca, z całej swojej duszy ze wszystkich swoich sił i ze wszystkich swoich myśli, a bliźniego swego jak siebie samego” ks. Jarosław zaznaczył „aby było ono zadaniem dla nas, lekcją do odrobienia. Liturgię zakończono odśpiewaniem hymnu dziękczynnego „Ciebie Boże wysławiamy”.

Po Mszy św. odbył się zaplanowany konkurs z wiedzy o tematyce górskiej  przygotowany i poprowadzony przez Tadeusza Gołucha przewodnika górskiego i prezesa  koła PTTK  Węgierska Górka. Na 25 pytań, najlepszy wynik uzyskali państwo Fołek. Spora grupa uczestników rajdu wykazała się dobrą wiedzą na temat związany z Beskidami, otrzymując nagrody ufundowane przez Komisję Krajową „Solidarność”. Okolicznościowymi pucharami nagrodzone  zostały również zespoły „ABB Apena” za przejście najdłuższą trasę rajdu oraz Zakładu „Proseat” z Bielska-Białej za najliczniejszą grupę rajdu. Dla wszystkich uczestników przygotowano w schronisku ciepły posiłek.

Górski rajd to połączenie niemałego wysiłku z wielką przyjemnością  obcowania z górską przyrodą i niezwykłymi widokami. Eucharystia w tych warunkach to dodatkowe duchowe przeżycie zostawiające mocny i niezapomniany ślad. Organizatorzy rajdu zasłużyli na składane im podziękowania z wyraźną nadzieją na kolejny wypad w góry.

Tekst i fotografie Urszula i Andrzej Omylińscy
































 

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter