W Bielsku-Białej o seniorów się dba. Zachęca się ich do aktywnego spędzania wolnego czasu poprzez organizację cyklicznych wycieczek, wypadów w góry, złazów, które pozwalają na podziwianie pięknej przyrody, utrzymanie dobrej kondycji fizycznej oraz integrują środowisko senioralne.

Przyczyniają się do tego zarząd Oddziału PTTK „Podbeskidzie”, Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów Oddział Okręgowy w Bielsku-Białej, Rada Seniorów miasta Bielsko-Biała organizując dla seniorów wiele imprez współfinansowanych przez Urząd Miasta Bielska-Białej.

Jednym z ostatnich organizowanych przez te instytucje wydarzeń turystycznych 13 września br był III Złaz „Złota Jesień Seniora” pod hasłem „Seniorzy dla Niepodległej”. Ponad 150 osób ubranych w kolorach biało-czerwonych lub z takimi elementami, udekorowanych przez organizatorów pamiątkowym znaczkiem w barwach naszej narodowej flagi i z napisem „Seniorzy dla Niepodległej”, zebrało się, aby pod kierunkiem komandora złazu Lucyny Bardel – prezesa Oddziału PTTK „Podbeskidzie” i wice-komandora Andrzeja Dutka z zarządu Okręgu PZERiI dojechać do Mesznej, a stamtąd czarnym szlakiem turystycznym dojść do „Chaty na Groniu” będącej metą złazu.

To urokliwe miejsce znajdujące się na wysokości 660 m. npm, gdzie można podziwiać piękną panoramę kotliny żywieckiej i masyw Magurki Wilkowickiej, wygodnie odpocząć na rozległym tarasie i ogrodzie, o co zadbali gospodarze regionalnego zajazdu „Chaty na Groniu” Teresa i Jacek Kowalcze. Stąd można organizować dalsze wypady. Tutaj rozpoczyna się Różańcowy Szlak Maryjny, który prowadzi do Sanktuarium na Górce w Szczyrku.  Postawiono na nim  19 kapliczek wykonanych przez artystów z Beskidów i Podhala.

Przybyłych do „Chaty na Groniu” uczestników złazu serdecznie przywitali komandorzy, odczytali list skierowany do seniorów od przewodniczącego PZERiI. Słowa powitania do uczestników skierowała również Elżbieta Rosińska – przewodnicząca Rady Seniorów Miasta Bielsko-Biała dziękując organizatorom i przewodniczącym Kół PZERiI w Bielsku-Białej z Godziszki, Kóz, Hałcnowa, Oś. Karpackiego, Oś. Grunwaldzkiego za ciekawy wybór niezwykłego miejsca i opiekę nad grupami.

Miłym akcentem złazu były także podziękowania dla Lucyny Bardel w uznaniu jej zasług w krzewieniu aktywności seniorów, które z pucharem i kwiatami otrzymała od Franciszka Gąsiorka przedstawiciela zarządu okręgowego PZERiI. Piękna pogoda, cudowne otoczenie, smaczny posiłek i wesołe góralskie opowiadania w wykonaniu gospodarza zajazdu Jacka Kowalcze z muzycznym podkładem spowodowało, ze uczestnicy bawili się wesoło na tarasie i na łące przy ognisku. Sprawniejsi  wybrali się do pierwszych stacji Różańcowego Szlaku Maryjnego. Atrakcją były bardzo duże ilości grzybów w zalesionym terenie.

W organizacji tej udanej imprezie swój udział mieli także Janina Dyrda - członek Sądu Koleżeńskiego z Oddziału PTTK „Podbeskidzie”, Marek Imielski – członek zarządu Koła Środowiskowego z Oddziału PTTK „Podbeskidzie”, przewodnicy PTTK Stanisław Podżorski, Waldemar Maniecki, Jerzy Jambor oraz Maria Borgieł skarbnik złazu. W drodze powrotnej rozbawieni uczestnicy złazu umawiali się już na następne imprezy. Na Podbeskidziu atrakcyjnych miejsc nie brakuje, które czekają na aktywnych ludzi.


Tekst i fotografie Urszula i Andrzej OmylińscyPodziel się artykułem:
FaceBook  Twitter