W kościele Salwatorianów pw. NMP Królowej Polski dożynki parafialne obchodzono uroczyście 23 września br.  Wdzięczność  zgromadziła parafian na modlitwie za Boże dary i za tych, którzy owocnie o nie się starali.

Przy pięknie udekorowanym ołtarzu z darami  ogrodów i pól,  Eucharystię sprawował proboszcz parafii ks. Michał Pastuszka oraz ks. Paweł Krężolek. Witając wiernych na uroczystości ks. Michał zaznaczył, że podczas tej modlitwy będziemy dziękować Bogu za plony ziemi, prosić za tych, którzy chleba codziennego nie mają oraz o nieustanny dar miłości do Boga i bliźniego.

W wygłoszonej homilii ks. Michał przytoczył przykład z minionych lat, gdy warunki zmuszały ludzi do stania w kolejkach, zdenerwowanych, nastawionych do zdobywania towaru za wszelką cenę, pozbawionych szacunku do drugiego człowieka   nawet kalekiego. A dzisiaj,  podczas tej dożynkowej uroczystości w naszej parafii spotykamy się z dużą życzliwością pań, które własne wypieki przyniosły na nasze dożynki.  To nasza wspólna radość.

"Dziś podziękujmy Panu Bogu za chleb, za to, że nie jesteśmy głodni, nie ma kolejek za chlebem. Ale ustawmy się do innej kolejki do Pana Jezusa, podczas której będziemy prosić  o dar jedności, o dobrze rozumianą cnotę pokory, związaną z miłością, wzajemnym szacunkiem i dobrem”.

W procesji z darami do ołtarza przyniesiono  udekorowany bochen chleba - upieczony z mąki z tegorocznych plonów  – owoc ziemi i pracy rąk ludzkich, symbol życia, radości i wszystkich potrzeb człowieka. Chleb, który podczas Eucharystii staje się Ciałem Chrystusa, pokarmem na życie wieczne, wokół którego zgromadzili się wierni, aby  składać Bogu dziękczynienie.

Po uroczystej liturgii ks. proboszcz podziękował wszystkim życzliwym  organizatorom dożynkowej uroczystości i zaprosił  całą wspólnotę na poczęstunek, w dolnej części kościoła, do skosztowania darów przygotowanych przez parafian, będących ukoronowaniem całorocznego trudu rolników, działkowców, pszczelarzy. Ta uczta potwierdziła, że parafia tworzy jedność, wspólnotę w Chrystusie, która potrafi się dzielić tym co posiada i cieszyć się, że przynosi radość innym.

Tekst i fotografie Urszula i Andrzej Omylińscy



















 

 

 

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter