W dniu 30 września br. parafia katedralna pw. św. Mikołaja zorganizowała pielgrzymkę do Częstochowy. W kaplicy Cudownego Obrazu Pani Jasnogórskiej, podczas uroczystej koncelebrowanej Eucharystii, modliliśmy się wspólnie z pielgrzymami z całej Polski i naszym ks. proboszczem Antonim Młoczkiem. Po uroczystej Eucharystii zostaliśmy oprowadzeni po sanktuarium  przewodnika Przemysława Jaskurzyńskiego.

Zwiedziliśmy Salę Ojca Kordeckiego, gdzie znajduje się gigantyczny obraz o wymiarach 3 metry na 12 metrów, "Polonia" Antoniego Tańskiego. Przedstawia około 200 wybitnych Polaków, przedstawicieli polskiej kultury, nauki, wojska i polityki. Osoby te żyły i działały w różnych epokach. Na obrazie są sportretowani m.in.: Piast Kołodziej, Mieszko I, królowie polscy począwszy od Bolesława Chrobrego przez Kazimierza Wielkiego, Jana III Sobieskiego do Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Artysta namalował też Tadeusza Kościuszkę, Józefa Sowińskiego, grupę belwederczyków. Na obrazie widać też portrety m.in. Ignacego Krasickiego, Antoniego Malczewskiego, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Aleksandra Fredry, Zofii Kossak-Szczuckiej, Stanisława Wyspiańskiego, Marii Skłodowskiej-Curie, Samuela Bogumiła Linde, Józefa Wybickiego. Antoni Tański, był miłośnikiem historii Polski i malarstwa. Wszystkie zarobione pieniądze przeznaczał na zakup materiałów koniecznych do malowania, sam żyjąc niemal ascetycznie.

"Polonia" stała się dziełem jego życia - powiedział na przewodnik. Po śmierci Tańskiego obraz zwinięty na wałku, znalazł się w warszawskim mieszkaniu żony malarza, gdzie przetrwał również II wojnę światową. W okresie powojennym, gdy zmarły już żona i córka Tańskiego, płótno trafiło w ręce dalszej rodziny. W latach 80. spadkobiercy zamierzali podzielić "Polonię" na części i sprzedać za granicą, ale zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie uzyskali zgody na wywóz obrazu z kraju. Ostatecznie obraz sprzedano, w Polsce księdzu Kazimierzowi Jancarzowi, za zgodą którego płótno eksponowano w Kałkowie - Godowie.

Tam w 1992 roku obraz napięto na blejtram i poddano pobieżnej konserwacji. Zgodnie z wola ks. Kazimierza Jancarza i jego rodziny, w 2001 roku "Polonia" znalazła się na Jasnej Górze. Zwiedziliśmy również, skarbiec, Bazylikę Najświętszej Marii Panny i Znalezienia Krzyża Świętego oraz Salę Rycerską, gdzie nasz pobyt na Jasnej Górze uwieczniliśmy na wspólnej fotografii. Przechodząc do Sali Rycerskiej mogliśmy podziwiać stacje drogi krzyżowej namalowane przez artystę Dudę Gracza.

Nasz pobyt na Jasnej Górze zakończyliśmy odprawioną wspólnie, drogą krzyżową na jasnogórskich wałach.

Tekst i foto: Marian SzpakPodziel się artykułem:
FaceBook  Twitter