Już po raz XXXIII 14 października br. rozpoczął się w Bielsku-Białej Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. W uroczystej Eucharystii w bielskiej katedrze uczestniczyli członkowie bielskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, wraz z młodymi stypendystami papieskiej Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” oraz diecezjalnej Fundacji „Światło Nadziei”. Mszę świętą koncelebrował ks.biskup senior Tadeusz Rakoczy wraz z księżmi: Zbigniewem Powadą, Antonim Młoczkiem i Wiesławem Płonką.

Na początku Eucharystii prezes bielskiego Klubu Inteligencji Katolickiej Elżbieta Kralczyńska w słowie skierowanym do biskupa podkreśliła, że tegoroczny Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Bielsku-Białej nawiązuje do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. „Tydzień Kultury Chrześcijańskiej to spotkanie z żywym słowem, muzyką i obrazem, które dostarcza wielu wzruszeń i artystycznych przeżyć” – wyjaśniła, wyrażając nadzieję, że wydarzenie przybliży też rolę Kościoła w dziele odzyskania przez Polaków niepodległości.

W wygłoszonej homilii ks. biskup Tadeusz nawiązał, do hasła tegorocznego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. Są nim słowa z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego – „A to Polska właśnie”. Ks. biskup Tadeusz przypomniał jednocześnie okoliczności, w jakich odbyła się premiera słynnego dramatu 16 marca 1901 roku na scenie Teatru Miejskiego w Krakowie, gdy wbrew zakusom austriackiego cenzora, wypowiadane przez Poetę słowa usłyszała po raz pierwszy polska publiczność. W dalszej części homilii ks. biskup Tadeusz, zwrócił uwagę, że 12 czerwca 1990 roku w Sandomierzu papież, przestrzegając przed tzw. wolną miłością, podkreślił, że tylko czyste serce może kochać w pełni Boga i dokonać dzieła miłości, jakim jest małżeństwo. „Tylko czyste serce może w pełni służyć drugiemu. Nie pozwólcie, aby zniszczono waszą przyszłość. Nie pozwólcie odebrać sobie bogactwa miłości. Brońcie wierności waszych przyszłych rodzin, które założycie w miłości Chrystusa”.

Biskup  Tadeusz odwołał się także do przeczytanej w czasie liturgii ewangelicznej historii bogatego młodzieńca, który miał problem, by uczynić swoje serce wolne od dóbr materialnych. – Zostaliśmy wezwani przez Chrystusa, by w wolności serca, bez zbędnych przywiązań, radośniej i ofiarniej pójść za Nim – mówił ks. biskup Tadeusz dodając, by inspirować młode pokolenie do tego, aby w swoim życiu uczyło się kochać Ojczyznę, a w tej miłości kierowało się wolnością i mądrością serca, wybierając wierną i ofiarną służbę na dobre i złe kraju. Wśród pokoleń, które taki przykład młodym daje od dziesięcioleci, są także członkowie bielskiego KIK-u, którzy "w czasach zniewolenia cierpieli i walczyli o wolność Ojczyzny".

Uroczysty charakter sprawowanej liturgii uświetniły śpiewy: połączonych chórów bielskiej katedry i chóru Zew pod dyrygenturą Tadeusza Czerniawskiego oraz sopranistki Marty Witosławskiej. Aktor Tadeusz Pierściński recytował  poemat, ks. kardynała Karola Wojtyły z 1974 r., "Myśląc Ojczyzna".

Po raz osiemnasty w Dniu Papieskim, odbywającym się pod hasłem "Promieniowanie ojcostwa", przed katedrą młodzież kwestowała do puszek na edukację wspierają ogólnopolską Fundację "Dzieło Nowego Tysiąclecia" i diecezjalną: "Światło Nadziei". Dzień Papieski jest szczególnym dniem, gdyż wtedy stypendyści mogą podziękować tym, którzy od wielu lat hojnie wspierają dzieło Fundacji.

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 r. jako wyraz wdzięczności dla Ojca Świętego Jana Pawła II za Jego niestrudzoną posługę duchową na rzecz Kościoła i Ojczyzny.

Tekst i foto: Marian Szpak





















Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter