To już po raz szósty odbył się na Podbeskidziu Festiwal Poezji Słowiańskiej Czechowice – Dziedzice edycji Londyn – Warszawa – Czechowice-Dziedzice. Jego organizatorami byli Miejski Dom Kultury w Czechowicach Dziedzicach i Stowarzyszenie Autorów Polskich Oddział Bielsko-Biała oraz ośrodki kultury miast, w których odbyły się poszczególne wydarzenia. Festiwal objęty został patronatem burmistrza Czechowic - Dziedzic Mariana Błachuta i Związku Literatów Polskich Oddział Katowice.

Gośćmi festiwalu byli poeci, tłumacze, krytycy, znawcy literatury z Indii, Anglii, Rosji, Litwy, Włoch, Bułgarii, Czech, Słowacji oraz poeci z wielu miast Polski a szczególnie z Podbeskidzia i Śląska a wśród nich: prof. dr hab. Zofia Zarębianka z Krakowa, Miroslav Kapusta z Bańskiej Bystrzycy Słowacja, dr Siva Rama Prasad Lanka z Indii, Antonin Gorchev z Szumen Bułgaria, Ondrej Kalamar ze Zwolenia Słowacja, Vera Kopecka z Broumova Czechy, Zuzana Kugler z Bratysławy Słowacja, Renata Cygan z Londynu Anglia, Sława Sibiga z Tychów, Misza Bronŝtejn z Petersburga Rosja, Joanna Kalinowska z Tarento Włochy, Alicja Maria Kuberska z  Inowrocławia,  Romuald Mieczkowski z Wilna Litwa, Juliusz Erazm Bolek z Warszawy, Wanda „Dusia” Stańczak z Warszawy, Izabela Zubko z Warszawy,  Barbara Gruszka-Zych z Czeladzi, Juliusz Wątroba z Rudzicy na Śląsku Cieszyńskim, Jerzy Handzlik z Bielska-Białej,  …i wielu, wielu jeszcze poetów.

Festiwal odbywał się w różnych miastach, przez 4 dni. Rozpoczął się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Wilamowicach, gdzie zjechali się poeci w czwartek 11 października br. W następnym dniu 12 października spotkania poetyckie odbyły się w szkołach: Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Czechowicach - Dziedzicach oraz w Zespole Szkół Plastycznych w Bielsku-Białej. W tym samym dniu uczestnicy Festiwalu wzięli udział w sesji literackiej w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej na temat „Wokół Zbigniewa Herberta”. Na ten temat rozmawiali prof. dr hab. Zofia Zarębianka z UJ i prof. ATH dr hab. Marek Bernacki  z Bielska-Białej. Ta ciekawa debata, obydwu znawców literatury, pozwoliła słuchaczom poznać niektóre opinie i oceny złożonej, artystycznej twórczości Zbigniewa Herberta. Wieczorem, tego samego dnia, odbyły się konfrontacje poetyckie w DK im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej pod okiem dyr. placówki Iwony Kłusak. Przy świecach, w nastrojowej atmosferze, poeci czytali swoje wiersze, które były też prezentowane multimedialnie, wraz z krótką informacją o autorze.  Spotkanie  uświetniły występy młodzieżowego zespołu muzycznego oraz wokalistów z „Kubiszówki”.

W sobotę 13 października goście Festiwalu zaproszeni zostali na spacer i wjazd kolejką górską na Szyndzielnię, aby tam wśród wyjątkowej górskiej scenerii beskidzkich gór, w jesiennych kolorach, czytać swoje wiersze. W tym dniu po południu  spotkali  się  jeszcze w Miejskiej Bibliotece Publicznej „Mediateka” w Tychach, gdzie Urszula Maciejewska-Immamura wygłosiła wykład na temat „Piękno po japońsku”. Tychy haiku stoją. Na to spotkanie przybyło  wielu poetów  z kraju piszących poezję w tej formie. Prezentowano oryginalne stroje gejszy i samuraja. Poeci przebrani w kolorowe stroje japońskie czytali  haiku.

W ostatnim dniu festiwalu w niedzielę 14 października spotkanie rozpoczęło się w Centrum Ogrodniczym „Kapias” w Goczałkowicach Zdroju, gdzie uczestnicy Festiwalu mieli  okazję podziwiać na niewielkim skrawku ziemi, wyjątkowo pięknie dobrane okazy bogatej kolekcji roślinnej i architekturę ogrodową, tworzącą różne ciekawe zakątki z ławeczkami, altankami, zacisznymi miejscami, dekoracyjnymi ciekawostkami a  wszystko w barwnych kolorach. To piękno zachęciło do wspólnych rozmów, dzielenia się spostrzeżeniami, nawiązywania nowych znajomości, przyjaźni  i wymiany swoich tomików poetyckich. W godzinach popołudniowych, tego dnia, poeci spotkali się w Piwnicy Muz, w MDK-u. Następnie odbyła się w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Czechowicach Dziedzicach Gala Festiwalu, którą poprowadziły Barbara Bielaczyc i Barbara Gruszka- Zych.  Przed licznie zebranymi miłośnikami poezji, poeci mieli możliwość, po raz kolejny, zaprezentować swoje wiersze. Również tutaj spotkanie  wzbogacały prezentacje multimedialne: krótkie informacje o autorze wraz ze słowami czytanego wiersza, co ułatwiło ich odbiór. To święto poezji oprawili muzycznie członkowie Teatru Muzycznego „Movimento”: Ewelina Stanclik i Piotr Maga. 

Podsumowując przebieg 6 edycji Festiwalu Poezji Słowiańskiej Czechowice-Dziedzice,  Ryszard Grajek stwierdził: „Od czasu gdy istnieją Festiwale Poezji Słowiańskiej nasi polscy poeci, ci którzy uczestniczą w festiwalach,  z okręgu śląskiego, Podbeskidzia są obecni w kulturach z których pochodzą pozostali ich uczestnicy. Prezentowane wiersze zostały wydane w antologiach  różnych krajów.  Dzięki Festiwalom Londyn-Warszawa-Czechowice Dziedzice nasi poeci wyjeżdżają m.in. do Wilna, Płowdiv, Sofii,  Warny, Londynu.  Powstają tłumaczenia dwujęzyczne tekstów, książek,  ciekawe okładki, ilustracje. Obecni jesteśmy w internecie. Powstają wspaniałe debiuty. To są wielkie wartości, jakie wnoszą  festiwale; służą promocji poezji, poetów i miast, w których  odbywają się spotkania”. 

Koordynatorami festiwali są: Aleksy Wróbel w Londynie, Aleksander Nawrocki w Warszawie oraz Ryszard  Grajek w Czechowicach – Dziedzicach. Wielkie podziękowania za współpracę i organizację tegorocznego Festiwalu należą się Miejskiemu Domowi Kultury Czechowice Dziedzice i SAP O/ B-B, a także za wsparcie finansowe Miejskiemu Domowi Kultury w Czechowicach Dziedzicach, Starostwu Powiatowemu w Bielsku-Białej, Urzędowi Miasta Bielsko-Biała oraz firmom: House&House, Refleks s.c.  Arbut II, firmie WIOLA, sklepowi zoologicznemu ORKA sp. z o.o. oraz kwiaciarni OLIWIA.

Tekst i fotografie Urszula i Andrzej Omylińscy



























Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter