W poniedziałek 22 października br. w bielskim kościele Maksymiliana Kolbe, odbyła się uroczystość przeniesienia relikwii św. Jana Pawła II do kaplicy kościelnej Miłosierdzia Bożego oraz poświęcenia dwóch obrazów św. Jana Pawła II i św. Faustyny.

Uroczystościom przewodniczył ks. biskup Piotr Greger, który również koncelebrował Mszę świętą wspólnie z ks. proboszczem Stanisławem Wawrzyńczykiem i ks. Mieczysławem Dygą.  W wygłoszonej homilii ks. biskup Piotr nawiązał do czytanej w tym dniu Ewangelii ( Łk 12, 35-38), że chciwość jest „wielką i mroczną tajemnicą ludzkiego serca”. Przestrzegł też, że mierzenie ludzkiego życia, jego sensu, wartości i powodzenia nie przez to, kim człowiek jest, lecz przez stan posiadania, jest degradujące.

Jak zauważył ks. biskup Piotr, w postawie człowieka bogatego, o którym mówi Jezus w Ewangelii, zaskakuje przede wszystkim jego samotność i smutek. „Wydaje się, że jest niemal przyduszony swoim dobrami; jest bez imienia, bez twarzy, schowany za skorupą anonimowości. Jego jedyną prawdziwą relacją jest więź z nagromadzonym bogactwem. Całe swoje serce wkłada w stan posiadania. Gromadzone rzeczy izolują go, zamykają w sobie, otaczają murem, ograniczają jego serce. Człowiek bogaty, ale samotny, typowy kapitalista, którego Ewangelia nazywa głupcem. On nie ma pojęcia – albo nie chce wiedzieć – że wszystko, co posiada jest darem, a nie celem”.

Przypadające w tym dniu liturgiczne wspomnienie o Janie Pawle II, ks. biskup Piotr, przywołał w tym kontekście  zdania z encykliki św. Jana Pawła II- „Centesimus annus”, poświęconej sprawom społecznym, ogłoszonej w roku 1991 ( rozdział IV, poz. 36), w związku z setną rocznicą ogłoszenia encykliki przez papieża  Leona XIII "Rerum novarum". Oto zdania z tej encykliki: Pragnienie, by żyć lepiej, nie jest niczym złym, ale błędem jest styl życia, który wyżej stawia dążenie do tego, by mieć, aniżeli być, i chce więcej mieć nie po to, aby bardziej być, lecz by doznać w życiu jak najwięcej przyjemności. Dlatego trzeba tworzyć takie style życia, w których szukanie prawdy, piękna i dobra, oraz wspólnota ludzi dążących do wspólnego rozwoju byłyby elementami decydującymi o wyborze jakości konsumpcji, oszczędności i inwestycji". W liturgiczne wspomnienie rozpoczęcia pontyfikatu przez Jana Pawła II, siedem lat temu, ks. biskup Piotr Greger otrzymał od papieża Benedykta XVI nominację na biskupa pomocniczego naszej diecezji bielsko-żywieckiej. Z tej okazji w imieniu parafian, życzenia złożyła Irena Olma, prezes oddziału Akcji Katolickiej.

Po zakończeniu Eucharystii, w procesji przeniesiono relikwie do kaplicy Miłosierdzia Bożego i zainstalowano je pod obrazem św. Jana Pawła II, który  wraz z wizerunkiem św. Siostry Faustyny namalował bielski artysta, Wacław Sobieraj, a ks. biskup Piotr poświęcił namalowane obrazy.

Tekst i foto: Marian Szpak
























 
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter