Pod takim hasłem :"Święci – buntownicy doczesności”,  w sobotę, 27 października br., po raz 12. odbył  się w Bielsku-Białej „Korowód Świętych”. Młodzi ludzie – przebrani za postaci świętych i błogosławionych – przeszli w modlitewnej procesji, z kościoła Trójcy Przenajświętszej do bielskiej katedry św. Mikołaja.

Od początku organizuje je Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży bielsko-żywieckiej. Skupia ono młodzież w wieku od 14 do 30 lat, proponując konkretne działanie, wypływające z nauki Kościoła katolickiego. W tym roku młodzi ludzie z 11 parafii i wspólnot zgromadzili 43 relikwiarzy z doczesnymi szczątkami świętych i błogosławionych. Podczas nabożeństwa w  kościele Trójcy Przenajświętszej, czytano życiorysy osób wyniesionych na ołtarze i proszono ich o wspomożenie.

Diecezjalny duszpasterz Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, ks. Tomasz Michniok rozmawiał z uczestnikami spotkania o ich własnych doświadczeniach i kontaktach ze świętymi. „Wraz ze świętymi chcemy pokazać na czym polega świętość i ich wzorem do tej świętości dążyć” – wyjaśnił i zachęcił, by spotkanie było „wyrazem świadomości powołania do świętości” i „modlitwą za tych, którzy o tej drodze zapominają”. Ksiądz Tomasz przypomniał, że honorowym gościem „Korowodu” był św. Stanisław Kostka, patron młodzieży. Niedawno minęła 450. rocznica jego śmierci –narodzin dla nieba. Relikwie św. Stanisława przywieźli  młodzi z parafii św. Maksymiliana Kolbego w Bielsku-Białej Aleksandrowicach. Podczas przejścia ulicami miasta, odmówiono wspólnie Litanię do Wszystkich Świętych, a w bielskiej katedrze odmówiona część Bolesną Różańca Świętego przed Najświętszym Sakramentem. Po modlitwie różańcowej, odprawiona została uroczysta Eucharystia, pod przewodnictwem ks. biskupa Roman Pindela.  

W wygłoszonej homilii ks. biskup Roman Pindel nawiązał do obrazu znajdującego się w krakowskim klasztorze przy kościele Bożego Ciała obrazu "Felix Saeculum Cracoviae"("Szczęśliwy wiek Krakowa"), przedstawiający św. Stanisława Kazimierczyka, wraz ze śwętymi: Janem Kantym,  Szymonem z Lipnicy, uważany za błogosławionego Michałem Giedroyćiem, a także Świętosławem Milczącym, kapłanem z kościoła krakowskiego Mariackiego, opiekuna ubogich i chorych.  Obraz ten potwierdza prawdę, że święci trzymają się razem, a każdy pociąga za sobą drugiego. W dalszej części homilii ks. biskup Roman świerdził, że to był złoty XV  dla Krakowa, gdy w tym mieście niemal równocześnie żyło jeszcze dwóch mężczyzn uznawanych za świętych - późniejszy św. Kazimierz Jagiellończyk, królewicz, którego kształcił i wychowywał Jan Długosz, oraz Izajasz Boner, augustianin i opiekun chorych.

Ksiądz biskup Roman nawiązując do imienia Stanisław przypomniał świętych i błogosławionych w naszej historii:  Stanisława - biskupa i męczennika ze Szczepanowa, Stanisława Kostkę, Stanisława Papczyńskiego, żyjącego w XVII wieku oraz 108 polskich męczenników, zamordowanych podczas II wojny światowej z nienawiści do wiary, beatyfikowanych podczas Podróży Apostolskiej Jana Pawła II do Polski w Warszawie 13 czerwca 1999r., znajdują się błogosławieni  księża: Stanisław Mysakowski, Stanisław Kubski, Stanisław Kubista - męczennicy z obozu w Dachau.  Wspomniał o bohaterskiej służebnicy Bożej, Stanisławie Leszczyńskiej, która jako położna, w niemieckim obozie Auschwitz-Birkenau, ratowała nowonarodzone dzieci, za co jej groziła kara śmierci. Stanisława Leszczyńska uratowała od śmierci ponad trzy tysiące dzieci. „Ona także pokazuje, że święci pociągają za sobą kolejnych, którzy też starają się żyć jak święci, choć w innych warunkach, innym czasie, w czym innym są niezwykli”. Na zakończenie homilii ks. biskup Roman powiedział: „Dziś wspominani, zarówno ci z obrazu ze św. Stanisławem Kazimierczykiem, jak i wszyscy noszący imię Stanisław – to buntownicy wobec tego co niesprawiedliwe, buntujący się na obojętność, na krzywdę, na wojnę i zabijanie ludzi. Warto zapytać się, przeciwko czemu my się buntujemy, w szkole, w życiu, na co dzień?”.

Po zakończonej Eucharystii wszyscy uczestnicy "Korowodu Świętych" ustawili się do wspólnej fotografii z ks. biskupem Romanem Pindlem. „Korowód Świętych” ma charakter nabożeństwa ku czci świętych i błogosławionych. Organizowane niemal w przeddzień uroczystości Wszystkich Świętych wydarzenie ma przypomnieć o ideale świętości i pozytywnych wzorcach.

Tekst i foto: Marian Szpak



















Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter