W Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie odbyły się „Zaduszki Katyńskie”, w czasie których miała miejsce promocja tomiku zawierającego prace  wyróżnione w Wojewódzkim Konkursie Historyczno-Literackim „Prawda i kłamstwo o Katyniu”, organizowanym od 9 lat przez Europoseł Jadwigę Wiśniewską. Dla dwudziestu młodych ludzi udział w konkursie stał literackim debiutem. Uroczystość przyciągnęła prawdziwe tłumy, a publiczność zachwyciła się niezwykle dojrzałym spektaklem muzycznym wystawionym przez wybitnie utalentowaną młodzież.

Otwierając spotkanie gospodarz Zaduszek Katyńskich Europoseł Jadwiga Wiśniewska podkreślała, że książka  jest kolejnym dowodem na to, iż dla młodych ludzi prawda jest wartością, z której nigdy nie wolno zrezygnować



Jestem z Was dumna, drodzy laureaci. Wasze prace poruszają dojrzałością i przenikliwością. Jesteście najpiękniejszym darem dla naszej Ojczyzny, która w tym roku obchodzi Setną Rocznicę Odzyskania Niepodległości (…) Do dziś wiele kwestii związanych z bestialskim mordem w Katyniu nie zostało wyjaśnionych. Młodzież nie ustaje jednak w walce o Prawdę, a konkurs „Prawda i kłamstwo o Katyniu” jest tego najlepszym dowodem mówiła  Europoseł Jadwiga Wiśniewska. Dodała, że dorobek dziewięciu edycji konkursu „Prawda i kłamstwo o Katyniu” to 2126 prac, których autorami są poszukujący prawdy młodzi ludzie. Podkreślała, że nie można mówić i pisać o Katyniu w oderwaniu od tragedii z 10 kwietnia 2010 roku. Zwrócił na to uwagę w swojej pracy jeden z uczestników konkursu, Jarosław Bełza, pisząc: „Zbrodnia Katyńska jest wciąż żywą, niezabliźnioną raną, którą tragedia lotu do Smoleńska otworzyła na nowo, a Ofiary Katynia i Smoleńska połączyły wspólne epitafia”.

Na symbolikę dnia, w którym odbywało się wydarzenie wskazywał Przeor Jasnej Góry, Ojciec Marian Waligóra. - Dziś jest Dzień Zaduszny. To nieprzypadkowo ten konkurs ma swoje zwieńczenie, w tym dniu, kiedy my ludzie wierzący wspominamy wszystkich wiernych zmarłych, modlimy się za tych, którzy od nas odeszli. Chcemy dzisiejszą obecnością w tym miejscu, chcemy tym udziałem w wydarzeniu rozstrzygnięcia konkursu „Prawda i kłamstwo o Katyniu” również pamiętać w modlitwie o tych, którzy oddali za nas, za swoją Ojczyznę swoje życie. Nie wahali się, złożyli na ołtarzu Ojczyzny swoje serca – mówił Ojciec Marian Waligóra.



Urszula Bauer
Śląska Kurator Oświaty doceniła wagę konkursu, mówiąc, że jest on  „Mostem łączącym pokolenia” tych, którzy oddali swoje życie w Katyniu i tych, którzy dzisiaj doszukują się prawdy i śladów katyńskich. - Mam wielką nadzieję, graniczącą z pewnością, że historyczny kod DNA który każdy Polak w sercu nosić powinien, czyli wiedzę o Katyniu, zasiała Pani przed dziewięciu laty i ten zasiew przynosi dziś wspaniałe owoce. Nikt, kto chce nazywać się Polakiem, nie może zapomnieć o Katyniu.

W imieniu parlamentarzystów głos zabrał Senator Artur Warzocha, który mówił o tym, jak ważne jest ukazywanie prawdy o tej bolesnej karcie w historii naszej Ojczyzny. - Przez lata preparowano kłamstwo o Zbrodni Katyńskiej. Prawda o tych wydarzeniach jednak zwycięża, czego dowodem są prace młodzieży zamieszczone w publikacji. Wszystkim finalistom konkursu dziękuję za to wyjątkowe świadectwo pamięci, a Pani Europoseł za zaszczepianie w sercach młodzieży przywiązania do prawdy o Katyniu. 



Uroczystości towarzyszył wzruszający koncert „Młodzi dla Niepodległej”, przygotowany przez nauczycieli i uczniów z 15 szkół, których przedstawiciele wygrywali w poprzednich edycjach konkursu „Prawda i kłamstwo o Katyniu”. Młodzi ludzie wyśpiewali polską drogę do Niepodległości. Spektakl zachwycił publiczność doborem repertuaru i dojrzałością jego wykonania.



Swoją obecnością uroczystość uświetnili m.in. Przeor Zakonu Paulinów na Jasnej Górze Ojciec Marian Waligóra, parlamentarzyści Ziemi Częstochowskiej: Poseł Lidia Burzyńska, Poseł Mariusz Trepka, Senator Artur Warzocha, Senator Ryszard Majer, Kurator Oświaty w Katowicach Urszula Bauer, Prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Częstochowie Anna Bielecka, samorządowcy, przedstawiciele świata nauki, a przede wszystkim licznie zgromadzeni mieszkańcy województwa śląskiego, dla których prawda o Katyniu wciąż jest bardzo ważna. 

Materiał prasowy Biura Poseł do PE Jadwigi Wiśniewskiej / Urszula i Andrzej Omylińscy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter