W niedzielę, 4 listopada br., odbyła się uroczystość inaugurująca tydzień harcerskich obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości Polski w Bielsku-Białej. Harcerki i harcerze należący do ZHR na Podbeskidziu zgromadzili się na Placu Wolności w Bielsku-Białej, skąd w asyście orkiestry harcerskiej wyruszyli do katedry św. Mikołaja. 
 
W bielskiej  katedrze w Mszy św. koncelebrowanej w intencji Ojczyzny i harcerzy  przewodniczył ks. biskup Roman Pindel wraz z księżmi: Antonim Młoczkiem- proboszczem katedry, Tomaszem Chrzanem - diecezjalnym duszpasterzem harcerzy, Markiem Różyckim - nowo mianowanym duszpasterzem Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, Tomaszem Walą- wikariuszem żywieckiej konkatedry oraz Piotrem Górą - sekretarzem ks.biskupa Romana.
 
W wygłoszonym słowie Bożym ks. biskup Romana Pindel w na wiązaniu do czytanej Ewangelii  (Mk 12, 28b - 34 ) i powiedział, że wszystkie obserwacje dotyczące więzi międzyludzkich można odnieść do najważniejszej relacji naszego życia, jaką powinna być nasza więź z Bogiem w Jezusie Chrystusie. „Bóg ze swej strony wybrał każdego bez wyjątku człowieka, by z nim tworzyć niepowtarzalne dzieje miłości. Mało tego, miłość ze strony Boga jest jedyną rzeczą, jaką On gwarantuje człowiekowi. Nie obiecuje dobrobytu, długiego życia, zdrowia, ani nawet poprawności moralnej. Bóg będzie nas kochał, choćby nie wiadomo, co działo się wokół nas i choćbyśmy my sami nie wiadomo jak daleko odchodzili od Niego. Bóg pierwszy wychodzi do człowieka z propozycją miłości i przyjaźni, i czeka”. „Człowiek zaś musi odkryć tę miłość, uwierzyć w nią i podjąć decyzję, czy ze swej strony odpowiedzieć na miłość Boga”. „Jest to jedyna relacja, która obejmuje wszystkie fazy naszego życia. Bóg kocha nas, zanim świat powstał, a później gdy nabieraliśmy kształtów w ukryciu, pod sercem matki, a także od pierwszych chwil po urodzeniu”. Ksiądz biskup Roman Pindel, zachęcił do dziękczynienia Bogu za ojczyznę, „która powstała z niebytu przed 100 laty, w której, jak zauważył ks. biskup Roman, dzieją się rzeczy wspaniałe, ale i trudne. „Chcemy należeć do tych, którzy pragną budować przyszłość ojczyzny. Bardzo wiele zależy od każdego z nas. Bardzo wiele zależy od tego, jak będą się układać nasze relacje – budowane także z pomocą tego potężnego ruchu harcerskiego: jego ideałów i zasad. Jak będziemy układać nasze relacje wewnątrz, a także na zewnątrz; relacje, przyjaźni i małżeństwa, które będziemy tworzyć na całe – daj Boże – życie”.
 
Na koniec liturgii ks. Tomasz Chrzan, podziękował ks. biskupowi Romanowi za przewodniczenie liturgii i podkreślił, że podbeskidzcy harcerze z ZHR, jak i ZHP na co dzień budują relacje z Panem Bogiem i z drugim człowiekiem poprzez codzienną, szarą, zwyczajną służbę. Ksiądz Tomasz wspomniał, o comiesięcznych Mszach świętych odprawianych dla harcerzy w kaplicy kościoła  Bielsku- Białej - Aleksandrowicach pw. Maksymiliana Kolbe, które gromadzą prawdziwe tłumy druhów i ich przyjaciół. Uroczystą Eucharystię zakończyło odśpiewanie "Modlitwy harcerskiej", po której  zebrani udali się na bielski Rynek.
 
Na  bielskim Rynku odbył się uroczysty apel harcerski w którym uczestniczyło 160 harcerek, harcerzy i zuchów, Hufca Beskidzkiego  Harcerzy im. Armii Krajowej i Hufca Harcerek na Podbeskidziu Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.
 
Po części oficjalnej odbyło się spotkanie dla zaproszonych gości na dziedzińcu bielskiego Zamku Książąt Sułkowskich, gdzie odbyło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, wykład historyczny, multimedialna prezentacja przyszłego Domu Harcerza.

Tekst i foto: Marian SzpakPodziel się artykułem:
FaceBook  Twitter