W Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, święta patronalnego Akcji Katolickiej, w dniu 25 listopada br. odbyła się Msza św. w bielskim kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. Mszy świętej koncelebrowanej przewodniczył ks. biskup Roman Pindel wraz księżmi asystentami parafialnych Akcji Katolickich i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży na czele z ks. prof. Tadeuszem Borutka.

W wygłoszonym słowie Bożym ks. biskup Roman Pindel wskazał, że „Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata przypomina, że to Chrystus jest tym, który najwyraźniej głosi Boże panowanie nad światem. We wszystkich niemal przypowieściach znajdujemy wskazania odnośnie tego, jaki jest charakter królestwa Bożego, które wkroczyło wyraźnie na świat”.

„Dobrze rozumieją potrzebę znaków wskazujących na charakter królowania Chrystusa ci, którzy w ramach Akcji Katolickiej działają na rzecz ubogich, chorych, potrzebujących czy niemających znikąd pomocy. Nieraz zapewne odkrywają potrzebę działania nie tyle doraźnie, naprawczo, ale także strukturalnie, przez zmianę prawa, przez zmianę struktur czy nowe sposoby działania”.

„Członkowie Akcji Katolickiej dobrze rozumieją, że to królestwo Boże wkracza w świat, w którym żyjemy, przez nasze serce i przez nasze osobiste zaangażowanie” – zaznaczył ks. biskup Roman. Jednocześnie przestrzegł, że „do końca tego czasu i tego świata działa szatan, a swój wpływ siły i zamiary okazują pojedyncze osoby i całe organizacje, których wartości są sprzeczne i wrogie wobec Ewangelii i zasad królestwa Bożego”.

W dalszej części homilii ks. biskup Roman wspomniał małżonków, Alojzego i Marii Quartocchi. Liturgiczne wspomnienie błogosławionych małżonków wyznaczone jest na dzień 25 listopada. Działalność apostolska Quattrocchich związana była z licznymi akcjami charytatywnymi, szczególnie z opieką Akcji Katolickiej nad chorymi; Maria wydała prócz tego szereg książek i artykułów o tematyce religijnej, jak np. zbiór medytacji nad Modlitwą Pańską. Spisała też autobiograficzne wyznania na temat małżeńskiej drogi do świętości i miłości łączącej ją z Luigim, która przetrwała próbę śmierci.

Pierwsza w historii para małżeńska wspólnie wyniesiona na ołtarze. Małżeństwo beatyfikował Jan Paweł II 21 października 200r., w Rzymie,  w dwudziestą rocznicę ogłoszenia adhortacji o rodzinie "Familiaris Consortio", ukazała wspólne życie małżeńskie jako nowy model świętości – „świętość dwojga”. Stanowiła przełom w duchowości chrześcijańskiej na rzecz przywrócenia powołaniu małżeńskiemu godnego miejsca. Podczas beatyfikacji obecna była trójka ich dzieci:  95-letni Filip (ksiądz Tarcisio), 92-letni Cezar (ojciec Paolino, trapista), 87-letnia Enrichetta. Brakowało Stefanii (siostry Cecylii, benedyktynki) zmarłej w 1993 r. Enrichetta wybrała życie samotnej konsekrowanej osoby świeckiej.

Małżonkowie liturgicznie czczeni są 25 listopada, na pamiątkę zawarcia przez nich sakramentalnego związku małżeńskiego, chociaż zazwyczaj pamięć błogosławionego czczona jest w rocznicę śmierci. Ich grób znajduje się w Rzymie w krypcie sanktuarium Matki Bożej Miłości.
Na zakończenie homilii ks. biskup Roman zaapelował: „Niechże ci wspaniali ludzie uczciwej pracy i zaangażowania społecznego, żyjący święcie w małżeństwie i wychowujący dzieci dla królestwa Bożego, niech wypraszają dziś członkom Akcji Katolickiej odwagę w urzeczywistnianiu ideałów panowania Bożego w naszej Ojczyźnie”.

W uroczystej Eucharystii uczestniczyli członkowie diecezjalnej Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i liczne poczty sztandarowe z parafialnych Akcji Katolickich  naszej diecezji bielsko-żywieckiej. Uroczystość uświetnił swym występem Chór św. Józefa z Zabrzega pod dyrekcją Sylwii i Daniela Strządałów.

Tekst i foto: Marian Szpak


























Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter