Wyśpiewanie radości z Bożego Narodzenia,  ukazanie tradycyjnych tekstów i obrzędów kolędniczych, w których pojawiają się postacie z historii Świętej Rodziny- to cel konkursu „Beskidzkiej bitwy na kolędy”. A spotkanie w tym celu   zbliża dzieci, młodzież  i starszych z różnych narodowości, ożywiając wszystko co dobre, piękne, rodzinne i szlachetne.

Pomysłodawczynią i organizatorką Międzynarodowego Konkursu Kolęd i Pastorałek „ Beskidzkiej bitwy na kolędy” jest Agnieszka Rusin - kierownik Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Beskidzka”. Jego III edycja odbyła się na dobrze przygotowanym gruncie w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Bystrej Sląskiej, przy współudziale OSP Bystra  13 stycznia br. Tym razem do „Beskidzkiej bitwy na kolędy” stanęły regionalne zespoły dziecięco-młodzieżowe z Ukrainy i Słowacji oraz chóry z Polski. Stawką tych zmagań było zajęcie nie tylko najwyższej lokaty w konkursie, ale również uzyskanie uznania publiczności wybierającej w głosowaniu laureata nagrody Grand Prix. W kolędowy nastrój wprowadzili uczestników spotkania gospodarze - Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Beskidzka” . Zespół ten wystąpił poza konkursem, a znany jest z działalności promującej  kulturę i tradycję  górali żywiecki.

W  „Bitwie na kolędy” nagrodę publiczności Grand Prix wywalczył  góralski dziecięcy zespół Śleboda, który zdobył również I miejsce w kategorii zespołów dziecięcych.   Działa przy oddziale Związku Podhalan Podczerwone – Koniówka. Należą do niego dzieci i młodzież od 4 do 18 lat ucząc się  tańca, śpiewu, gry na skrzypcach i basach.  Ich instruktorami są Karolina Piszczek i Krzysztof Długopolski – taniec, śpiew oraz Dawid Motor-Grelok - gra na instrumentach ludowych.

I miejsce w kategorii zespołów zagranicznych zdobył Zespół Pieśni i Tańca Maticiarik z Bańskiej Bystrzycy na Słowacji, którego opiekunką jest Mirka Kulfasová. Zespół w oryginalnych strojach zaprezentował jasełka, kolędy z udziałem ludowych instrumentów muzycznych.

I miejsce w kategorii zespołów szkolnych uzyskała Grupa kolędnicza z Ukrainy - uczniowie Polskiej Sobotniej Szkoły przy Nadzbruczańskim Towarzystwie Kultury i Języka Polskiego w Husiatyniu na Podolu.

I  miejsce w kategorii zespołów regionalnych zdobył  Regionalny Zespół Pieśni i Tańca "Holan" z Oświęcimia. Zespół prezentuje m.in. wiele przyśpiewek i tańców regionu Śląska Cieszyńskiego, oddając tym samym hołd 4000 Cieszyniaków, którzy w 1920 roku zostali wysiedleni z Zaolzia i znaleźli dom w Oświęcimiu. Prowadzony jest przez  Bożenę Bochaczyk, przy akompaniamencie Andrzeja Wilka.

I miejsce w kategorii chóry otrzymał  - Chór ludowy "Osieczanie" z Osieka, obchodzący 35 lecie działalności a jego dyrygentem jest Andrzej Luranc. Chór ten aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym i społecznym gminy. Przyczynia się do szerzenia kultury muzycznej, kultywowania lokalnych tradycji i folkloru, uczestnicząc w licznych konkursach i przeglądach w kraju i za granicą.

Równą walecznością, jak pozostali uczestnicy konkursu, wykazał się zespół regionalny „Zabrzeg” , sięgając po I miejsce w kategorii zespoły młodzieżowe, pozostający pod opieką artystyczną i choreograficzną Doroty Siedleckiej – Dominiak w Miejskim Domu Kultury w Czechowicach -Dziedzicach.  Po emocjach konkursu, na zakończenie, zespoły odśpiewały przy przyciemnionych światłach, najpiękniejszą kolędę - Cicha noc  po polsku, słowacku i ukraińsku.

Międzynarodowy konkurs kolęd to dobry sposób na propagowanie wartości chrześcijańskich, kulturalnych i narodowych. Jest także okazją do poznania przyjaciół ogarniętych tą samą pasją. Ale również stwarza możliwość wsparcia rodaków żyjących w trudnych warunkach,  za wschodnią granicą. Podczas wizyty polskiego zespołu na Ukrainie, w listopadzie ubiegłego roku, mieliśmy okazję – opowiada Agnieszka Rusin - zobaczyć trudne warunki bytowe w jakich muszą żyć nasi przyjaciele. Dlatego po powrocie do Polski postanowiliśmy im pomóc. Poprosiliśmy o wsparcie Szkół z naszej Gminy - włączyły się SP nr 1 i nr 2 w Wilkowicach, SP nr 1 w Bystrej, Przedszkole Publiczne nr 32 w Bielsku-Białej oraz  członkowie naszego  Zespołu. Dzięki  tej akcji udało się zebrać środki czystości, przybory szkolne, żywność oraz koce i książki dla Polaków mieszkających na Ukrainie na Podolu – wyjaśniła Agnieszka Rusin. Zaprosiła również zainteresowanych,  na przyszłoroczną „Beskidzką bitwę na kolędy”. A tegorocznej sponsorowali: Urząd Gminy Wilkowice,  ZPiT „Ziemia Beskidzka”, Piekarnia Capri, Kera-Ceramika S.c. G.M. Rajzer, PPH Lamkur.

Tekst i fotografie Urszula i Andrzej Omylińscy





























Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter