Nie tylko życia, ale i dzieci, rodziny opartej na miłości nie obawiają się uczestnicy 6 Marszu dla Życia i Rodziny jaki wyruszył z bielskiej katedry do parku Słowackiego przy BCK 26 maja br. Mieszkańcy miasta, różne wspólnoty, organizacje i stowarzyszenia diecezjalne, w centrum stolicy Podbeskidzia manifestowały żywiołowo i radośnie swoje przywiązanie do wiary i miłości jako podstawy życia człowieka.

Początkiem marszu była koncelebrowana Eucharystia pod przewodnictwem bp Romana Pindla w bielskiej katedrze pw. św. Mikołaja a jego najważniejszym przesłaniem skierowanym do każdego jest przyjęcie i uszanowanie Bożej i ludzkiej miłości jako wspaniałego daru o czym rozważał w swojej homilii bp Roman.

Z tą wiedzą o miłości przekazaną przez ordynariusza diecezji-bielsko żywieckiej bp Romana Pindla w najbardziej odpowiedniej porze jaką jest święto Dnia Matki uformował się przy katedrze pochód, który podążył na rynek bielskiej starówki.

Za marszowym banerem „Marsz dla życia i rodziny”, który nieśli uczniowie szkół Zgromadzenia Córek Bożej Miłości w Bielsku-Białej podążyli reprezentanci wszystkich pokoleń współtworzący wiele grup, wspólnot i stowarzyszeń oraz rodzice i nauczyciele uczniów i przedszkolaków z placówek katolickich, rodziny

z najmniejszymi dziećmi w wózkach. Na trasie młodzi z różnych ugrupowań i rówieśnicy ze szkół Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego, rozdawali: wiatraczki, balony, figurki małe "Jasie" - modele dzieci w łonie matki, a także magnesy ze słowami promującymi rodzinę. Nie zabrakło koszyków pełnych prezentów od sponsorów marszu: "Bielskich krówek" i "Ciastek Sławka".

Tegoroczny marsz  poprowadził Krzysztof Rycak, zaś atmosferę familijnego święta radości, tworzyła entuzjastyczna młodzież z duszpasterstwa salwatoriańskiego "Bagno" z parafii NMP Królowej Świata w Cygańskim Lesie, razem z ich opiekunem ks. Pawłem Radziejewskim SDS.

W planie Marszu przewidziano trzy przystanki odpowiadające "Nadziei", "Wiarze" i "Miłości". Przy pierwszym przystanku "Nadzieja" - na rynku bielskiej starówki, dla wszystkich wystąpiły  przedszkolaki z Katolickiego Przedszkola im. Świętej Rodziny "Serduszko", przy kolejnym przystanku: "Wiara" - najpierw swoje umiejętności zaprezentowali tancerze break dance z grupy BielSkill Crew, a następnie ks. Marcin Hałas mówił uczestnikom  o niczym nieograniczonej miłości Pana Boga do każdego człowieka i zachęcił do oddania życia Jezusowi. Tutaj także Krzysztof Rycak z 18 - letnim stażem w związku małżeńskim i ojciec sześciorga dzieci podzielił się swoim świadectwem życia rodzinnego z Jezusem i Ewangelią w jego centrum.

Ostatni przystanek "Miłość" przeznaczony był dla rodzin i małżeństw obecnych na marszu. To im specjalnie był dedykowany przystanek przy Książnicy Beskidzkiej. Tutaj rozstrzygnięto marszowe konkursy z nagrodami, ufundowanymi przez licznych sponsorów. Zwycięzcy, a było ich po kilku w każdej kategorii, odebrali nagrody z rąk biskupa Romana Pindla. W poszczególnych konkursach zostali wyróżnieni:

- najstarszy uczestnik marszu, 88-letni Jan Graff - otrzymał zaproszenie na premierę przedstawienia "Śluby Panieńskie" do Teatru Bez Granic oraz vouchery na prywatne wizyty do lekarzy-specjalistów,

- najmłodszy uczestnik, 20-dniowy Maksiu Wieja, syn Marii i Grzegorza,  którzy otrzymali bon podarunkowy do sklepu dziecięcego,

- najliczniejsza rodzina uczestnicząca w marszu - 9-osobowa rodzina Więcków - otrzymała profesjonalną sesję zdjęciową oraz dwuosobowe zaproszenie na kolację do restauracji Wirtuozeria w Bielsku-Białej,

- małżeństwo z najkrótszym stażem - Oliwia i Mateusz Izworscy, którzy są małżonkami od dwóch lat, otrzymali voucher na bezpłatne uczestnictwo w Studium Teologii Rodziny.

- małżeństwo z najdłuższym stażem uczestniczące w marszu - Urszula i Wacław Sobierajowie,  małżonkowie  od 47 lat, otrzymali poduszki małżeńskie ze specjalnym haftem.

Z udziałem ks. bp Romana Pindla marsz dotarł do parku Słowackiego, gdzie bielsko-żywiecka Caritas po raz piąty przygotowała festyn rodzinny. Na scenie wystąpili muzyczni przyjaciele Caritas - grupa Aslan, diakonia wspólnoty Miasto na Górze oraz dzieci i młodzież z zespołu Włóczykije. Młodzi wolontariusze Caritas prowadzili zabawy i konkursy z nagrodami dla dzieci i rodzin. Były też pokazy tresury psów, udzielania pierwszej pomocy.

Parafialne Zespoły Charytatywne z parafii pw.: św. Franciszka w Wapienicy, św. Stanisława w Starym Bielsku i Zesłania Ducha Św. w Kozach Gajach i wolontariusze ze Szkolnych Kół Caritas zaprosili na domowe ciasto, napoje oraz watę cukrową i popcorn.

Grochówkę zapewniła kuchnia Towarzystwa Przyjaciół św. Brata Alberta.

Organizatorami bielskiego marszu byli: kurialny Wydział Duszpasterstwa Rodzin, Caritas oraz Zespół Szkół Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego w Bielsku Białej.

Marsz swoim patronatem objęli bp Roman Pindel oraz prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.

Zabawy, pokazy, konkursy, świadectwa rodzin trwały do późnego popołudnia i zakończyły się muzyką uwielbienia i modlitwą.

Marsz oraz rodzinny festyn były pięknym i mocnym świadectwem znaczenia i siły miłości jako fundamentu rodziny, gdzie człowiek przychodzi na świat i najlepiej się rozwija. Tę prawdę głosi nam wytrwale Chrystusowy Kościół, aby nikt nie  był zagubiony.

Więcej fotografii z „Marszu dla Życia” w Bielsku-Białej można oglądnąć tutaj: https://drive.google.com/open?id=1mSjKovJdp2hwxNkzs2FQtyuSCS-5ddjR

Tekst i fotografie Urszula i Andrzej Omylińscy


 

 

 

 

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter