W dniu 31 sierpnia br. w bielskim kościele pw. św. Pawła Apostoła odbyło się powakacyjne spotkanie uczestników wakacyjnych wyjazdów oazowych, członków Domowego Kościoła oraz księży moderatorów. W uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. biskup Piotr Greger.

W raz z ks. biskupem Piotrem przy ołtarzu modliło się 14 księży oazowych moderatorów, wraz diecezjalnym moderatorem ks. Ryszardem Piętką, jego poprzednikiem ks. prałatem Marcinem  Aleksym, moderatorem Domowego Kościoła ks. Jackiem Moskalą, a także proboszczem parafii św. Pawła Apostoła ks. Piotrem Leśniakiem.

Ksiądz biskup Piotr Greger w wygłoszonej homilii nawiązał do czytania Pierwszego Listu Świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan ( 1 Tes 4, 9 - 11) oraz Ewangelii według świętego Mateusza ( Mt 25, 14 - 30) , „Bóg rozdaje talenty według własnej miary i swoich planów; rozdaje w sposób, jaki uważa za słuszny i najbardziej odpowiedni". „Talenty zachowuje się przez pomnażanie, tylko i wyłącznie, innej metody nie ma. Kto tego nie robi, zdradza swoją bezmyślność, demaskuje brak roztropnego działania i poważnie myli się w odniesieniu do swojego stanu posiadania". Ks. biskup Piotr wskazał na Ruch Światło-Życie, jako „szkołę mądrego i skutecznego pomnażania otrzymanych od Boga talentów”.

"Tegoroczne obchody 40. rocznicy powstania dzieła Krucjaty Wyzwolenia Człowieka jest inspiracją do pomnażania talentu otrzymanego od Boga daru wolności. Jesteśmy wezwani, aby modlitwą, mocą świadectwa i podjętymi czynami pomagać na drodze do wolności tym, którzy zmagają się z jakimkolwiek rodzajem zniewolenia. Człowiek zniewolony wewnętrznie nigdy nie jest sobą, odgrywa kolejne role na deskach teatru współczesnego świata. Nie mając w sobie wewnętrznej siły wolności nie jesteśmy w stanie zrealizować ani jednego zadania, o których mówi dziś święty Paweł pisząc do Tesaloniczan.

Chrześcijańska doskonałość, spokój sumienia, poczucie odpowiedzialności wypływające ze zrozumienia obowiązku podjęcia pracy – to są zadania realne dla tego, kto ma poczucie wolności. Jej brak paraliżuje wszelką inicjatywę, odbiera chęć do działania i powoduje, że tracimy z pola widzenia poczucie sensu  jakiegokolwiek wysiłku. Ileż na ten temat mogą powiedzieć więcej ode mnie ci, którzy doświadczają zniewolenia?"

Ks. biskup Piotr zestawił także przypowieść o talentach z przypowieścią o miłosiernym Ojcu. Syn marnotrawny nie tylko niczego nie pomnożył, ale wszystko stracił. – Różnica jednak polega na tym, że nie był on sługą, ale synem. Te dwie relacje: sługi i pana (zależność) oraz syna i ojca (więzy rodzinne) ukazują pełny, ewangeliczny obraz Boga. W obu przypowieściach jest On taki sam, ma zatem wszystkie rysy wymagającego pana z dzisiejszej przypowieści o talentach oraz cechy miłosiernego ojca z przypowieści o synu marnotrawnym.

Są to zawsze rysy ojca, który przebacza w obliczu szczerego żalu i pragnienia poprawy, oraz ojca, który perspektywą czekającej i zapowiadanej nagrody mobilizuje do twórczej inicjatywy. To jest prawdziwy i całkowity obraz Boga. To, że przebacza nie znaczy, że się zgadza na marnowanie otrzymanego dobra. Te dwie przypowieści zestawione razem stanowią konkretną drogę chrześcijanina, która pozwala nam pomnażać otrzymane od Boga talenty bez względu na to jakie są i ile ich otrzymaliśmy.

Przed zakończeniem Mszy św. ks. biskupowi Piotrowi, dziękowali przedstawiciele oazowiczów. Państwo Zofia i Adam Jaroszowie zaznaczyli, że to świadectwo jest potwierdzeniem rozwijania talentów, a jednocześnie tego, iż Ruch Światło–Życie jest drogą ich realizowania dla wszystkich stanów. Na zakończenie uroczystej Eucharystii ks. biskup Piotr udzielił uczestnikom apostolskiego błogosławieństw.

Diecezjalny moderator  bielsko-żywieckiej Oazy ks. Ryszard Piętka poinformował, że w te wakacje członkowie Ruchu wzięli udział 20 wakacyjnych oaz: 15-dniowych rekolekcji – Oazy Dzieci Bożych (dwóch); młodzieżowych: Oazy Nowej Drogi (pięciu) i Oazy Nowego Życia (siedmiu) oraz Oazy Rodzin (sześciu. W programie Dnia Wspólnoty znalazły się spotkania w wakacyjnych grupach rekolekcyjnych, agapa i godzina świadectw. Podsumowano rekolekcje i omówiono plany na nowy rok szkolny i formacyjny.

Tekst i foto: Marian Szpak




















Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter