W dniu 22 września br. w oświęcimskim kościele pw. św. Maksymiliana Męczennika, artyści z dalekiej Japonii wystawili operę pt. "Zapomniani chłopcy". Artyści z Tokijskiego Stowarzyszenia Operowego przybyli do Oświęcimia na zaproszenie ks. proboszcza Mariusza Kiszczaka, który w tym roku z parafianami z Bielska- Białej i Oświęcimia pielgrzymował do Japonii " Śladami św. Maksymiliana Kolbe" i podczas tej pielgrzymki spotkali się z artystami japońskimi.

Opera "Zapomniani chłopcy",  oparta jest na faktach historycznych i pokazuje, jak czterech młodych japońskich chłopców poświęca swoje życie dla wiary. Opera rozpoczyna się, „gdy duch ojca Kolbe pojawia się na wzgórzu usłanym opuszczonymi grobami”. „Chce on wskrzesić wspomnienia o czterech zapomnianych chłopcach, uczniach misjonarza Franciszka Ksawerego. Jako pierwsi japońscy wysłannicy wyruszyli oni z portu w Nagasaki w podroż do Europy, ale po powrocie z tej wspaniałej ośmioletniej podróży napotkali przeciwności w szerzeniu wiary. Ówczesny władca Japonii Toyotomi Hideyoshi wydał dekret o zakazie chrześcijaństwa” – można przeczytać w streszczeniu libretta. Na końcu tej opowieści duch o. Maksymiliana ponownie się pojawia i śpiewa hymn, spokojną pieśń dla ludzkości. Wprowadzenie do opery widzowie usłyszeli po polsku, a tłumaczenie japońskiego tekstu widzowie mieli w formie wyświetleń na ścianie świątyni. Muzyka odtwarzana była z syntezatora.

W przedstawieniu występowali soliści japońskich scen operowych oraz – gościnnie w wersji na Polskę – artyści Zespołu Pieśni i Tańca “Śląsk” im. Stanisława Hadyny oraz Zespołu Pieśni i Tańca “Mały Śląsk”.
 
"Zapomniany chłopcy " to współczesna japońska opera z 1990 r., formą zbliżona do musicalu, do której muzykę skomponował znany japoński kompozytor Minao Shibata, a autorem libretta jest śpiewak, reżyser i twórca oper Edward I. Ishita. Była wystawiana na scenach oper i teatrów muzycznych oraz w kościołach blisko 140 razy – głównie w Japonii (w tym aż 58 przedstawień w Nagasaki), ale również 25 razy w Europie: we Włoszech, Watykanie, Portugalii, Hiszpanii i Niemczech. W 1992 r. fragmenty opery zostały pokazane w Watykanie w obecności papieża Jana Pawła II.

Autorem scenariusza jest Edward J. Ishita, który jest dyrektorem artystycznym Stowarzyszenia Operowego w Tokio. Na zakończenie ponad dwugodzinnego spektaklu wykonawcy zostali nagrodzeni brawami oraz wspólnym śpiewem "Sto lat". Odśpiewano także (po polsku i po japońsku) polską piosenkę "Szła dzieweczka do laseczka".
 
Producentem „Zapomnianych chłopców” jest działające od 1976 r. Tokijskie Towarzystwo Operowe, które wystawiło japońską operę we wrześniu br. w Polsce kilkukrotnie (w Krakowie, Warszawie i Niepokalanowie) w ramach oficjalnych obchodów stulecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską, a Japonią.

Tekst: Marian Szpak
Foto: Robert Karp


Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter