Z ciekawym wydarzeniem artystycznym można było spotkać się 21 września br w Bielsku-Białej. Grupa poetów pod nazwą „Zawierszujmy Bielsko” zorganizowała dla bielszczan w ramach cyklu „Poezja (nie)zapomniana” spotkanie z twórczością bielskiej poetki Hildegardy Filas - Gutkowskiej. Odbyło się ono na Placu Bolesława Chrobrego.

Poezja (nie)zapomniana, to cykl wydarzeń, polegających na ożywieniu i podtrzymaniu pamięci o zmarłych poetach, którzy byli związani z miastem Bielsko-Biała. W trakcie imprez prezentowana jest twórczość i sylwetki wybranych artystów. Poezja (nie)zapomniana jest ukłonem dla wielkich bielskich poetów i troską, aby pamięć o nich  nie zaginęła. Cykl wydarzeń organizowanych przez inicjatywę artystyczną „Zawierszujmy Bielsko”, ma również na celu promowanie sztuki słowa i młodych autorów wierszy, a także budzenie zainteresowania mieszkańców miasta, lokalną poezją.

Wiersze poetki Hildegardy Filas Gutkowskiej wybrała Agnieszka Marek. Zaprezentowali je Karolina Pruszyńska, Weronika Kucia, Agnieszka Marek, oraz Zofia Koczur z oprawą muzyczną zespołu „Kraina Wolności”. Wydarzenie poprowadził Szymon Miążek. M.in recytowano wiersz:

Mojemu miastu

Znam cię od dnia
swoich narodzin jestem
małym kwantem dumnym
z twoich osiągnięć.

Nocami duch Sułkowskiego
błądzi – dawnych nie poznaje
włości zmianom nie dowierza.

Jesteś kapryśne – kiedyś
bez walki oddałeś
ostatnie tramwaje dziś
za szynami tęsknisz
pogrzebanymi pod asfaltem.

Chociaż na świecie
wojny zagrożenia
musisz istnieć z pokolenia
na pokolenie ty nie możesz
nie być – Miasto!

Hildegarda Filas-Gutkowska ( 1943r. - 2012 r.) była rodowitą bielszczanką o znacznych zasługach dla kulturalnego życia miasta Bielsko-Biała jako laureatka wielu konkursów literackich, autorka wierszy, opowiadań, bajek, humoresek oraz recenzji teatralnych. Należała do  Nauczycielskiego Klubu Literackiego w Katowicach, Związku Artystów, Pisarzy i Sympatyków Sztuki “ZAPiSS”, Beskidzkiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego oraz wielu innych organizacji zrzeszających artystów, pisarzy, poetów w całej Polsce. W Bielsku-Białej prowadziła spotkania, w czasie których promowała młodych, bielskich pisarzy. Jako poetka zadebiutowała w 1973 roku. Od tego czasu jej utwory opublikowane zostały w 160 czasopismach w całym kraju oraz znalazły się w kilkudziesięciu wydawnictwach zbiorowych. Wydała siedem tomików, m.in. „W zapachu tarniny” (1980), „Płonący zmierzch” (1982), „Śladem gorących cieni” (1990), „Blisko korzeni” (1994), „Rozmodlone słowa” (1997), “Taniec Jarzębiny” (2005).

Jak wyjaśnił Szymon Miążek- koordynator inicjatywy Zawierszujmy Bielsko, kolejne imprezy z cyklu II Międzypokoleniowych Spotkań Poetów Beskidzkich będą organizowane w październiku br.

W jego ramach 3 października o godz. 18:00 w Klubokawiarni Aquarium odbędzie się Koncert Poezji Śpiewanej. Dzień później, 4 października, o godz. 18:00 w Galerii Bielskiej BWA lokalni twórcy zaprezentują swoje wiersze. Wstęp jest bezpłatny, dlatego serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych. W trakcie działań związanych z akcją Zawierszujmy Bielsko udostępniony zostanie także Regał Poezji Beskidzkiej, który stanie w samym centrum naszego miasta — w Klubokawiarni Perspektywa, lokalu Fundacji Wspólnym Szlakiem. Bywalcy kawiarni, w chwili ciszy i z aromatycznym zapachem kawy, będą mogli poczytać wiersze. Zachęcamy twórców z dorobkiem artystycznym do nieodpłatnego przekazania swoich publikacji,  które trafią w to niezwykłe miejsce.

Więcej informacji o inicjatywie „Zawierszujmy Bielsko” na stronie: https://www.facebook.com/ZawierszujmyBielsko/

Więcej zdjęć z poetyckiego spotkania na pl. Chrobrego można zobaczyć TUTAJ

Tekst i fotografie Urszula i Andrzej Omylińscy


Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter