Corocznie, od 7 lat odbywają się Festiwale Poezji Słowiańskiej edycji:  Londyn – Warszawa – Czechowice Dziedzice. Tak było też i w tym roku. Organizatorami wydarzenia byli: Miejski Dom Kultury w Czechowicach Dziedzicach oraz Stowarzyszenie Autorów Polskich Oddział Bielsko-Biała. Pomysłodawcą, inicjatorem i menadżerem wszystkich Festiwali Poezji Słowiańskiej Czechowice Dziedzice, które dotychczas się odbyły, był Ryszard Grajek. Mają one na celu upowszechnienie współczesnej poezji polskiej i zagranicznej, promocję poetów i ich integrację.

Festiwalowi towarzyszyła, przygotowana na okazję w tym roku, międzynarodowa antologia „Złączeni słowem”. Hasło to  było przewodnim akcentem wydarzenia. Książka zawierała  krótką informację o uczestnikach Festiwalu i po jednym ich wierszu. W dniach 14 – 16 października br. na Festiwal do Czechowic Dziedzic przyjechało 80 poetów z Bułgarii, Ukrainy, Włoch, Belgii, Anglii, Litwy i Polski. Przygotowano dla nich ciekawy, trzydniowy program, podczas którego uczestnicy zaprezentowali swoją twórczość, w trzech różnych miejscach.
Pierwsze spotkania odbyły się w Miejskim Domu Kultury w Czechowicach Dziedzicach, gdzie prezentacji poetyckiej  towarzyszyła dobra i wysmakowana muzyka zespołu „Movimento”. Była też okazja do wspomnień  z ostatniej wyprawy grupy poetyckiej do Indii.

Wieczorem, w dobrych nastrojach, przy świecach w restauracji „Kalendarium” był czas  na bliższe poznanie się, rozmowy, wymianę tomików poezji, przedstawienie swoich pasji, obudzenie zainteresowania inną twórczością.

Zaplanowano również spotkanie z młodzieżą w szkołach średnich: w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej Curie w Czechowicach Dziedzicach oraz w szkołach bielskich: w Zespole Szkół Plastycznych i w Zespole Szkół Elektronicznych, Elektrycznych i Mechanicznych. Poeci wzięli też udział w sesji literackiej zorganizowanej w Książnicy Beskidzkiej, gdzie gośćmi  byli – krakowski poeta Józef Baran - oraz prof. dr hab. Anna Węgrzyniak. Wygłosiła ona  wykład pt.: „Powiew wolności”. W tym samym  dniu przewidziano konfrontacje poetyckie w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej, przy muzycznej oprawie zespołu „Retrospekcja”.

W ostatnim dniu Festiwalu organizatorzy przygotowali wycieczkę literacką do Krakowa. Podczas spaceru ulicami miasta,  - historyk - przewodnik Jacek Cwetler - poprowadził uczestników  do wyjątkowych miejsc i opowiadał o  literatach od Długosza do Miłosza.  Smaczkiem programu okazała się prezentacja poetycka na deskach sceny „Piwnicy pod Baranami”. Było to marzeniem wielu poetów uczestniczących w Festiwalu. Dla osób wrażliwych na piękno słowa, stało się to wielkim przeżyciem. Niezwykłość tego miejsca podkreślił dyrektor Piwnicy,  przybliżając jego historię i sylwetki osób występujących na tej scenie.

A potem rozpoczął się dwugodzinny spektakl poprowadzony przez Ryszarda Grajka i Barbarę Gruszkę – Zych. Uczestnicy Festiwalu - poeci uznani, z dużym dorobkiem twórczym - wystąpili obok mniej znanych, początkujących. Zaprezentowali oni różne formy, nurty, poziomy warsztatowego zaawansowania poetyckiego. Ponad wszystkim  górowała jednak unosząca się  serdeczność, zaciekawienie, artystyczna integracja. Rozbrzmiewały też dźwięki utalentowanego zespołu muzycznego, który szukał dla siebie nazwy. To wszystko korespondowało z zacnymi, legendarnymi murami Piwnicy, które nie jedno słyszały, nie jedno widziały …

Na jej scenie wystąpili: Józef Baran, Urszula Dżyżdrzyk-Dziudziel, Barbara Janas-Dudek, Jacek Dudek, Elżbieta Barańska, Bogusława Chwierut, Aleksandra Starostecka, Zdzisława Kubala, Mariusz Kusion, Urszula Omylińska, Elżbieta Holeksa-Malinowska, Stanisław Malinowski, Ganu Ganev, Mikołaj Martyniuk, Piotr Zemanek, Renata Batko, Dorota Górczyńska-Bacik, Błażej Szuman, Agnieszka Herman, Agnieszka Jarzębowska, Dmytro Chystiak, Joanna Kalinowska, Izabela Zubko, Renata Cygan, Eliza Segiet, Teresa Bachleda-Kominek, Kazimierz Linda, Jan Picheta, Jerzy Handzlik, Juliusz Wątroba, Edyta Hanslik, Bernadeta Krawiec, Małgorzata Bobak, Mieczysław Słonina, Bo Jaroszek, Józef Kołodziej, Teresa Moszczyńska-Lazarowa, Marek Wawrzyński, Barbara Gruszka-Zych i Ryszard Grajek.

"To były piękne dni" […] , chciałoby się zaśpiewać o Festiwalu Poezji Słowiańskiej Czechowice Dziedzice.

Jego uczestniczka - Renata Cygan, poetka która przyjechała z Londynu – tak oceniła swój udział w Festiwalu - „Szkoda, że przeszedł już do historii. Miał bogaty, interesujący program. Przewidziano spotkania poetów z młodzieżą szkolną, gale poetyckie, a nawet nocne poetów rozmowy. Dziękujemy organizatorowi Festiwalu Ryszardowi Grajkowi za zaproszenie i stworzenie wspaniałej, rodzinnej atmosfery, za uśmiech i luz. Było wybornie”.

Poetka z Cieszyna Elżbieta Holeksa-Malinowska dodała: „Festiwal Poezji Słowiańskiej Czechowice Dziedzice to zagęszczenie różnorodności. Ciekawe były wykłady jak też przyjacielskie rozmowy. Wyjątkowy klimat podczas jego trwania, to zasługa organizatora Ryszarda Grajka – dobrego ducha naszych poetyckich spotkań. Dziękujemy mu za antologię „Złączeni słowem” - moją dumę, w tym wierszowanym zatraceniu”.
Potwierdziła te uwagi kolejna uczestniczka Eliza Segiet - „Według mojej oceny  FPS Czechowice Dziedzice został zorganizowany po mistrzowsku. Ryszard Grajek – jest jeden i to wystarczyło, ażeby zgrać wszystko idealnie. Jestem pod wielkim wrażeniem, bo było to niezwykłe wydarzenie,  brak mi słów zachwytu. Uczestniczyłam  w nim  po raz pierwszy, ale już teraz mogę zadeklarować chęć udziału w następnych jego edycjach”.

Spotkanie zakończyło się wraz z biciem dzwonu z Wieży Zygmuntowskiej Katedry Wawelskiej  Ogłaszał on krakowianom, że 16 października, w godzinach wieczornych, wybrany został papieżem Polak Kard. Karol Wojtyła. To inspirujący sygnał na hasło przyszłego Festiwalu.

Więcej zdjęć z VII Festiwalu Poezji Słowiańskiej Czechowice-Dziedzice można zobaczyć TUTAJ

Tekst i fotografie: Urszula i Andrzej Omylińscy
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter