Listopad - to miesiąc w którym upamiętnimy kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. W związku z tym, warto przypomnieć wydarzenie, jakim było ustanowienie przez Sejm - roku 2018 - Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania Niepodległości. W uchwale sejmowej wówczas m.in zapisano: "11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków - Państwo Polskie - narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata".

Jak podkreślono w dokumencie, nastąpiło to dzięki tym, którzy pozostali nieugięci, a nasz Naród wyszedł zwycięsko z dziejowej próby. "Odzyskanie niepodległości dokonało się poprzez walkę, pełną poświęcenia i bohaterstwa, nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach o zachowanie duchowej i materialnej substancji narodowej oraz w codziennym trwaniu polskich rodzin" - głosiła uchwała. Sejm wyraził też nadzieję, że wzorem Ojców Niepodległości - Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego - Polacy porzucą spory, by wspólnie świętować ten radosny Jubileusz w jedności i pojednaniu.

Każda rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to dobra okazja, aby pomyśleć, czy przez ten czas, jako wspólnota narodowa, wraz z wybranymi do kierowania państwem przedstawicielami,  dobrze przysłużyła się sprawie umacniania naszej suwerenności. Czy lekcja ponad wiekowej utraty niepodległości nie poszła na marne i czy śladem starych nawyków nie zaprzepaszczamy wysiłku i krwi pokoleń walczących o niepodległe państwo polskie. Ku przestrodze mówił o tym rodakom w ub wieku Ojciec polskiej niepodległości marszałek Józef Piłsudski: - „Niepodległość nie jest Polakom dana raz na zawsze”, „[…] niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale i kosztownym.”

Jak w całej Polsce, również w Bielsku-Białej, przewidziany został bogaty program obchodów, upamiętniający tę niezwykłą w dziejach naszej Ojczyzny rocznicę. Rozpoczną się one w sobotę, 9 listopada br., złożeniem wiązanek kwiatów m.in. pod tablicami pamiątkowymi i pomnikami poświęconymi zasłużonym, poległym, pomordowanym w czasie I i II wojny światowej oraz na  grobach żołnierzy polskich.

Koncert Galowy z okazji Święta Niepodległości w Bielskim Centrum Kultury przewidziany jest w niedzielę, 10 listopada. Główne uroczystości Święta Niepodległości rozpoczną się 11 listopada o godzinie 12.00 wspólnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego na placu Ratuszowym w Bielsku-Białej, w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu”. Następnie, na cmentarzu Wojska Polskiego przy ul. Saperów na Osiedlu Wojska Polskiego, odbędzie się Apel pamięci z udziałem Kompanii Honorowej 18 Bielskiego Batalionu Powietrzno Desantowego WP. Wydarzenia w tym dniu zakończy uroczysta Msza Św. w intencji Ojczyzny, sprawowana w kościele pw. św. M.M. Kolbe w Aleksandrowicach.

Obchodom Narodowego Święta Niepodległości w Bielsku-Białej towarzyszyć będą imprezy takie jak: „Narodowe śpiewanie pieśni patriotycznych na Rynku Starego Miasta”, a także wystawy, warsztaty, wykłady i prelekcje w Gemini Park.

Wszystkie szczegóły obchodów Święta Niepodległości odbywających się pod patronatem Prezydenta Miasta i Rady Miejskiej w Bielsku-Białej, przedstawione są na okolicznościowym plakacie.

Organizatorzy zapraszają mieszkańców miasta do udziału w uroczystościach.

Tekst Urszula i Andrzej Omylińscy

 

 

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter