W parafii Salwatoriańskiej pw. NMP Królowej Polski w Bielsku-Białej zorganizowano dla seniorów klub. Przyjął nazwę „Jordan”. Działa już od  maja br. Jego koordynatorem jest ks. dr Paweł Krężołek SDS. Do klubu należy ok 170 osób. Ma on na celu aktywizację trybu życia seniorów, podtrzymanie więzi i zapobieganie izolacji społecznej, kształtowanie dobrego samopoczucia poprzez poznawanie nowych problemów z różnych dziedzin życia społecznego, naukowego, wspólne przeżywanie życia religijnego, uczestnictwo w różnych akcjach i pielgrzymkach.

Zajęcia w ramach klubu cieszą się dużą popularnością. W każdy popołudniowy poniedziałek organizowane są dla jego uczestników różne ciekawe zajęcia, wykłady, występy, spotkania z ciekawymi osobowościami. Przewidziane są również  pielgrzymki. Zajęcia są częściowo dofinansowane z budżetu Urzędu Miasta Bielska-Białej.

26 października br. zorganizowano dla seniorów klubu „Jordan” pielgrzymkę do Częstochowy, aby pomodlić się u tronu NMP Królowej Polski na Jasnej Górze. Udział w tej wyprawie wzięło ok. 100 osób rozlokowanych w 2 autobusach. Jej opiekunami  byli ks. Andrzej Pacholik SDS i ks. Przemysław Marszałek SDS. Już podczas jazdy przygotowano się modlitewnie do spotkania
z Jasnogórską Panią. Śpiewano też radośnie z ks. Przemkiem, grającym na gitarze:

„Bo nikt nie ma tego
co mamy razem.
Każdy wnosi ze sobą
co ma najlepszego.
Potrzebujemy siebie razem                              
Bracie, Siostro
ręka w rękę z nami idź”

Pogoda pielgrzymom sprzyjała. Toteż w pełnym, jesiennym słońcu, na jasnogórskich wałach odprawiono nabożeństwo Drogi Krzyżowej, której rozważania poprowadził ks. Andrzej. Przechodząc od stacji do stacji  z ks. Przemkiem śpiewano m.in.

„Panie Jezu Chryste
na krzyżu zawieszony
dziękuję za miłość
pójdę za Tobą
Drogą Krzyżową
i kochać będę
tak jak Ty”.

A także:

„Nie bój się
wypłyń na głębię
jest przy tobie Chrystus”.

Po modlitwie na wałach można było samodzielnie odwiedzić kaplicę Królowej Polski, aby być bliżej Matki i pozostawić Jej nasze troski, radości, zawierzyć  swoje życie oraz bliskich.  Była też okazja do zaopatrzenia się w pamiątki, które potem zostały poświęcone.
Jasna Góra to ważne miejsce  nie tylko dla Polaków. Mocno tętni życiem duchowym. Mimo zwykłego, powszedniego dnia zebrała się tu duża ilości pątników, pielgrzymek, szczególnie młodzieżowych. Była  nawet  orkiestra  w oryginalnych strojach.
Odświętnie ubrane wspólnoty przybyły z różnych stron Polski i z zagranicy. Słychać było różne języki.

W drugiej części pielgrzymki odwiedziliśmy Sanktuarium MB Patronki Rodzin w Leśniowie, która jest tu obecna w słynącej łaskami cudownej figurze  uśmiechniętej Madonny. Została ona podarowana wsi w 1382 r. przez księcia Władysława Opolczyka, w dowód wdzięczności za otrzymaną wodę - dar -  który po wyprawie wojennej był niezbędny dla jego wojska.
Leśniowska Patronka Rodzin, od setek lat, gromadzi w tym niezwykłym miejscu pątników, wsłuchując się w ich modlitwy. Jej pełen ciepła i uroku uśmiech  niesie nadzieję, że w trudach  życia człowiek nie jest sam. Może odwołać się do Matki Bożej.
W Leśniowskim Sanktuarium cała grupa pielgrzymkowa uczestniczyła we Mszy św. której przewodniczył ks. Przemysław,
a homilię wygłosił ks. Andrzej. Sanktuarium opiekują się Ojcowie Paulini – zakonnicy- otaczający Maryję specjalną czcią
i miłością. Jeden z nich,  zapoznał  pokrótce uczestników pielgrzymki z jego historią. Potem był czas na indywidualne zwiedzanie parku wokół sanktuarium, oryginalnej Drogi Różańcowej ze sławnym źródełkiem, które wytrysnęło na potrzeby  polskiego księcia,podziwianie wyjątkowych  dzwonów.
Trafiliśmy także do Kawiarenki Sanktuaryjnej, gdzie było wiele pamiątek, w tym sławne Produkty Leśniowskie m.in. ciasteczka, krówki, zioła, kawa zbożowo-ziołowa,różne czekolady, draże, herbaty, aromatyczne przyprawy, miód, balsamy. W części bibliotecznej nie brakowało albumów, książek, płyt z rekolekcji małżeńskich, rodzinnych, książek dla dzieci, przewodników i płyt o tematyce Leśniowa.  Nabycie ich umożliwia też  internet: www.produkty.lesniow.pl
W kawiarence przy kawie, można było usiąść, odpocząć, porozmawiać, a przede wszystkim nabrać sił do dalszej wędrówki. Nabyte tam dewocjonalia, cenne publikacje na temat wiary, życia małżeńskiego, rodzinnego, zostały później poświęcone.
U Matki Bożej Patronki Rodzin otrzymaliśmy też indywidualne błogosławieństwo.

Pełni wrażeń, rozmodlenia, wracaliśmy do naszych codzienności.  W naszej pamięci i sercach  na długo pozostaną doznania oraz głębokie przeżycia pielgrzymkowe. Dziękując organizatorom, zapewnialiśmy ich o naszej modlitwie, równocześnie wyrażając  szczery podziw dla ich oddanej służby.

Cieszymy się już na zapowiedzianą , kolejną pielgrzymkę, tym razem do Centrum św. Jana Pawła II w Krakowie.

Więcej zdjęć z pielgrzymki do Częstochowy i Leśniowa można zobaczyć TUTAJ

Tekst i fotografie: Urszula i Andrzej Omylińscy


 

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter