W parafii pw. Chrystusa Króla w Bielsku-Białej Leszczynach, od 25 lat działa Biuro Radia Maryja. Powstało dzięki inicjatywie wielu katolików w mieście i zaangażowaniu ówczesnego proboszcza, śp. ks. Henryka Noworyty.

Zadaniem biura jest tworzenie ogniwa katolickiej sieci informacyjnej, pośrednictwo pomiędzy słuchaczami, a redakcją rozgłośni RM w Toruniu. Zaangażowane jest ono w  rozpowszechnianie książek, prasy o tematyce religijnej, patriotycznej, a także w organizowanie pielgrzymek do sanktuariów maryjnych i Watykanu na coroczne spotkania z Ojcem św. Pośredniczy  w przekazywaniu ofiar do rozgłośni w Toruniu, w celu jej rozwoju. Biuro włącza się systematycznie w prace programowe Radia Maryja, poprzez dostarczanie informacji z życia kościoła lokalnego i uczestniczy w inicjatywach społecznych, promowanych na antenie radiowej: m.in. organizuje modlitwę różańcową i comiesięczne czuwania z Maryją.

W Biurze RM przy parafii w Leszczynach, pracują pod przewodnictwem  Zofii Skrzypek-Mrowiec, miejscowi parafianie i osoby z innych kościołów, tworząc wspólnotę - „Rodzinę Radia Maryja”. 16 listopada br., Biuro RM obchodziło w kościele pw. Chrystusa Króla uroczystość jubileuszu 25 lecia swojej działalności, na którą zaproszeni  zostali dr Bolesław Słota CSsR z Torunia, przedstawiciel parlamentu i samorządu oraz wspólnota RRM z Podbeskidzia. Świętowanie rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem o. dr Bolesława, przy udziale ks. dr Tomasza Gorczyńskiego – proboszcza tej parafii, ks. Tadeusza Nowoka – proboszcza parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Komorowicach, ks. Sławomira Suskiego – wikariusza w parafii pw. św. Wawrzyńca w Bielowicku oraz ks. Jacka Pędziwiatra z parafii pw. św. Jerzego w Jasienicy, który wygłosił homilię. Po liturgii zaproszono wszystkich uczestników na agapę. Była tam okazja, aby Zofia Skrzypek-Mrowiec  przedstawiła gościom historię powstania i działalności  Biura RM.                                                                                                                               

Jakie były początki  Biura?

„Wszystko zaczęło się,  gdy usłyszeliśmy w eterze – Tu katolicki głos w twoim domu, niech będzie pochwalony Jezus Chrystus i Maryja zawsze Dziewica” – wyjaśniła p. Zofia - i dalej opowiedziała: - ”To było w  maju 1993 r., gdy Radio M. zawitało do Bielska-Białej. Przekaz dotarł do nas z pierwszej anteny w naszym mieście, zainstalowanej na wieży kościoła pw. św. Józefa na oś. Złote Łany. Wiele  w tym było opieki MB, oraz wszystkich naszych starań, a także słów wsparcia przekazywanych przez naszego papieża św. Jana Pawła II. Usłyszeliśmy już wtedy, że jest planowana pielgrzymka  RM do MB Jasnogórskiej i odczuliśmy potrzebę  dalszego działania. Utworzyła się wówczas wspólnota założycielska, grupa przyjaciół, których zachwyciło to radio.  Powiało od niego  wolną Polską, a po wielu latach ukazało się także całe bogactwo kościoła.  Na tej pielgrzymce pojawili się ludzie, którzy  się nie znali, a od tego czasu zaczęli się porozumiewać. Postanowiliśmy wspólnie działać na rzecz rozszerzenia dostępu do RM, poza obszarem miasta, aby mogło być słyszalne  w regionie Podbeskidzia, w całej diecezji bielsko-żywieckiej.  Mieliśmy ogromne pragnienie, aby głosem płynącym z Torunia, obdarzyć jak najwięcej ludzi.

W pierwszym etapie nagrywaliśmy audycje na płyty i jeździliśmy z nimi do okolicznych miejscowości, aby przedstawić je ludziom. Zwróciliśmy się z prośbą do ks. bpa Tadeusza Rakoczego - ówczesnego ordynariusza naszej diecezji - o możliwość  uruchomienia drugiego przekaźnika dla Radia Maryja. Chcieliśmy, aby swoim zasięgiem objęło całą diecezję – ziemię żywiecką, cieszyńską, oświęcimską, a nie tylko B-B, jak  było dotąd. I tak to się zaczęło, przeplatając działanie, modlitwą, pielgrzymowaniem, krok po kroku, przybliżaliśmy się do  ważnego celu, jaki sobie postawiliśmy.  Odbyła się  w tym  czasie nasza wspólna radiomaryjna pielgrzymka do Rzymu, na spotkanie z Ojcem św. w marcu 1994 r.  Usłyszeliśmy wtedy od naszego papieża, słowa zachęty i życzenia dalszego rozwoju radia,  aby zasięgiem objęło całą Polskę.  To potwierdzało nasze pragnienia noszone w sercu.

Na naszą prośbę o. dyrektor Tadeusz Rydzyk CSsR, powołał do działania Biuro Radia Maryja przy parafii Chrystusa Króla w lipcu 1994 r. Tym samym, jako Biuro, mogliśmy działać prężniej i skupiliśmy się nad tym, aby wybudować nową stację nadawczą. Przyznano nam również diecezjalnego opiekuna, którym został ks. Tadeusz Nowok – proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Komorowicach. Do tej pory jest on naszym wielkim przyjacielem. Wspierały nas spotkania z Ojcem św. w Rzymie, który kolejny raz, w 1995r. skierował w naszym kierunku  słowa „bądźcie jako „Miasto na górze”, jako „Lampa na świeczniku”.                                                                                                                                                               

Potem następowały kolejne działania związane z uzgodnieniami, projektem stacji na Magurce Wilkowickiej, z której można  uzyskać duży zasięg.  Te działania trwały prawie trzy lata i zakończone zostały wybudowaniem przekaźnika radiowego. Sukces ten zawdzięczamy nie tylko wspólnemu praktycznemu działaniu, ale również nieustannemu, modlitewnemu szturmowi. Za każdym razem MB przychodziła nam z pomocą.

Tu potrzebne jest podziękowanie wszystkim, którzy byli zaangażowani w to dzieło: przyjaciołom z Bielska-Białej, Wapienicy, Komorowic, Wilkowic, Łodygowic, Radziechów, Tychów, Pszczyny, Cieszyna. Sprawa radia  przejęła nas tak, że powstała wspólnota, trwająca do dzisiaj. Budowaniu towarzyszyły cykliczne spotkania modlitewne i informacyjne o postępach prac. Akurat w maju 1995 r., w Skoczowie na Kaplicówce, odbyła się pielgrzymka Ojca św. który przypomniał nam, że „trwa czas polskich sumień”. W dalszym ciągu naszych  starań, uchwałą KRRiT, przyznano nam wówczas częstotliwość 88,4 MHz dla stacji na Magurce. Gdy pojawiły się trudności w realizacji naszych zamierzeń,  wybraliśmy się  do MB w Medjugorje, która znowu skutecznie nam pomogła.

W kolejnej pielgrzymce do Rzymu usłyszeliśmy poważne zadanie: „Głoście Ewangelię życia” z czego wówczas nie zdawaliśmy sobie w pełni sprawy. Wędrowaliśmy  po naszym terenie, a także do krajowych sanktuariów z intencjami  wsparcia naszych działań. W październiku 1996 r., w święto MB Różańcowej z udziałem m.in. Grzegorza Moja CSsR, poświęcony został teren pod przyszłą budowę stacji przekaźnikowej na Magurce, a 1997 r ruszyła jej budowa. Uruchomienie nastąpiło pod koniec września tego samego roku.  Pobłogosławiona została przez bpa Tadeusza Rakoczego z udziałem o. dyrektora Tadeusza Rydzyka CSsR wraz z współpracownikami RM, w listopadowe Święto Niepodległości. Rozpoczęło wówczas działanie diecezjalne radio „Anioł Beskidów”, korzystając z tej samej stacji przekaźnikowej. Powstały koła Przyjaciół Radia Maryja przy parafiach, Dziecięce różańcowe koła podwórkowe.

Rutynowo wspierane są wszystkie dzieła powstałe przy RM, takie jak: Fundacje Nasza Przyszłość i Lux Veritatis, Nasz Dziennik, TV Trwam, WSKSiM, Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, a także stała, całoroczna opieka i renowacje stacji na Magurce. Jako rodzina bierzemy udział w wielu akcjach, m.in. w obronie życia, w spotkaniach patriotycznych, w inicjatywach „Różaniec do granic”, „Polska pod krzyżem”, w różnych koncertach, pielgrzymkach RRM na Jasną Górę, w grudniowych wyjazdach do Torunia na świętowanie kolejnych rocznic powstania rozgłośni RM. Uczestniczymy we wszystkich uroczystościach ważnych dla Polski i Kościoła ” – stwierdziła p. Zofia na zakończenie.

Gratulacje i życzenia złożył  całej wspólnocie, obecny na uroczystości Stanisław Szwed – poseł obecnej, IX kadencji Sejmu.  Były też dostępne książki, prasa o tematyce religijnej. Srebrny jubileusz działalności Biura RM w Leszczynach – to piękna okazja do podziękowania Panu Bogu, a także ludziom, za  25 lat posługi na rzecz Radia Maryja, dla którego, jako rodzina,  poświęcali swój czas, serce i zapał.  Należy się im szacunek i życzenia sił do dalszego działania.

Maryjo,

Gwiazdo Ewangelizacji,

prowadź nas,

prowadź Radio Maryja,

i bądź jego Opiekunką.

Więcej zdjęć z jubileuszu 25-lecia Biura RM w B-B Leszczynach można zobaczyć TUTAJ


Tekst i fotografie: Urszula i Andrzej Omylińscy


Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter