Przed zbliżającym się świętem Bożego Narodzenia zawitała do Książnicy Beskidzkiej wystawa sztuki ludowej, rzeźbiarza i malarza Zdzisława Słoniny.

Tematem twórczości artysty są głównie figury sakralne, rzeźbione w lipowym drzewie i wizerunki malowane na szkle. Zamiłowanie do artystycznej pracy przejął jako rodzinną tradycję i kontynuuje ją już ponad czterdzieści lat. Na co dzień mieszka i tworzy w Bogdanówce. (w Beskidzie Makowskim) Dotychczasowy jego dorobek artystyczny to kilkaset rzeźb, które zdobią wiele galerii w Polsce i za granicą.Obecna wystawa w Książnicy Beskidzkiej zatytułowana „Boże Narodzenie w twórczości Zdzisława Słoniny” ukazuje tradycyjną scenę narodzin Jezusa – z szopką betlejemską, figurami, scenami biblijnymi m.in.: Rodziny Świętej, Trzech Króli, Aniołów, pastuszków i ich trzodę. Całość otoczona jest obrazkami malowanymi na szkle o podobnej tematyce. Jak często wypowiada się sam artysta o swojej twórczości - rzeźbi i maluje z potrzeby serca.

Wernisaż wystawy odbył się 11 grudnia br. Wśród gości m.in. obecni byli wiceprezydent miasta Adam Ruśniak, zastępca przewodniczącego Rady Miejskiej Piotr Ryszka, radna Rady Miejskiej Urszula Szabla. Przybył  także  Zbigniew Micherdziński - kierownik Galerii Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury- gdzie często jest wystawiana sztuka ludowa.Uroczystemu otwarciu bożonarodzeniowej wystawy i przywitaniu gości ,towarzyszył wiersz Emilii Waśniowskiej  „Wieczór wigilijny” zaprezentowany przez Katarzynę Ruchałę – kierownika działu Animacji, Promocji i Marketingu KB -


To właśnie tego wieczoru,
gdy mróz lśni,
jak gwiazda na dworze,
przy stolach są miejsca dla obcych,
bo nikt być samotny nie może.
To właśnie tego wieczoru,
gdy wiatr zimny śniegiem dmucha,
w serca złamane i smutne
po cichu wstępuje otucha.
To właśnie tego wieczoru
zło ze wstydu umiera
widząc, jak silna i piękna jest Miłość,
gdy pięści rozwiera.
To właśnie tego wieczoru,
od bardzo wielu wieków
pod dachem tkliwej kolędy
Bóg rodzi się w człowieku.

Zachętę do wspólnego śpiewania kolęd , pastorałek spotęgował i dodał świątecznego nastroju, występ kapeli „Beskidek”  z Miejskiego Domu Kultury w Bielsku-Białej. Jest on prowadzony jest przez Ilonę Stolarek.

„Patrzymy w gwiazdę betlejemską, żeby oczy nasze nabrały blasku. Żeby nabrały jej światła. Przyjdźmy do żłobka Jezusa, żeby ręce nasze się ogrzały. Śpiewajmy kolędy, żeby serca nasze odtajały, żeby stały się bardziej wrażliwe na wszystko co wokół nas się dzieje. Ciepłych, spokojnych świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwych i wyjątkowych dni w nowym 2020 roku” - życzył wszystkim obecnym na wystawie, dyrektor Książnicy Beskidzkiej Bogdan Kocurek.

Wystawę będzie można zwiedzać do 6 stycznia 2020 r. Organizatorzy zapraszają.

Więcej zdjęć można zobaczyć TUTAJ

Tekst i fotografie Urszula i Andrzej Omylińscy


 

                                                                                                         

 

 

 

 

                                                                                           

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter