Święto 11listopada jak co roku rozpoczęło się Mszą świętą w kościele p.w. Maksymiliana Kolbego w Bielsku-Białej.

Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. biskup Roman Pindel z kapłanami dekanatu centralnego, starobielskiego wraz ks.proboszczem bielskiej wojskowej parafii p.w. Bożego Miłosierdzia ks. majorem Mariuszem Antczakiem. W modlitwie uczestniczyli również ks.biskup Paweł Anweiler były zwierzchnik diecezji cieszyńskiej z Kościoła ewangelicko-augsburskiego oraz ks.Krzysztof Cienciała proboszcz bielskiej parafii luterańskiej. Oprócz licznie zgromadzonych wiernych udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele władz miejskich i samorządowych, przedstawiciele wojska, policji, straży pożarnej, służby celnej, granicznej, kombatanci, harcerze oraz bielscy komandosi z 18 Batalionu Powietrznodesantowego oraz liczne poczty sztandarowe. W wygłoszonej homilii ks. biskup Roman Pindel wezwał do podziękowania Bogu za ludzi, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę wolności po stu dwudziestu trzech latach niewoli. Zachęcił też czerpania lekcji z przeszłości i teraźniejszości.

"Nauczyliśmy się już z historii, że nie liczenie się z prawem Bożym, że niesprawiedliwość społeczna, kłótnie czy wzajemne oskarżanie się i zwalczanie ludzi myślących inaczej, sprawiają, że możemy utracić wolność pozycję w świecie, a przede wszystkim tak bardzo cenną więź między nami. Więzią tą jest miłość w różnej postaci. Wskazując, że chodzi o miłość rodzinną, rodzicielską, do ludzi potrzebujących oraz tych, którzy inaczej myślą, miłość do nieprzyjaciół. Dziękujemy Bogu, bo to z naszej strony powinność, a zarazem wyraz przekonania, że wolna ojczyzna jest jakimś wielkim dobrem, które trzeba cenić." Natomiast ks.biskup Paweł Anweiler powiedział: "Każde święto niepodległości jest dla nas zobowiązaniem do służby, by ulżyć każdemu sercu tak jak nas do tego wyposażył nasz Stwórca i Pan. Szczęść nam Boże w tych zadaniach."

Na zakończenie Eucharystii ks.biskup Roman Pindel udzielił zebranym uroczystego błogosławieństwa, a uroczystość zakończyła się z odśpiewaniem pieśni "Boże coś Polskę". Po Mszy świętej uczestnicy uroczystości wraz towarzyszącymi pocztami sztandarowymi przy światłach pochodni przeszli na Cmentarz Wojskowy na bielskim Osiedlu Mieszkaniowym Wojska Polskiego, gdzie spoczywają żołnierze polegli w i i II wojnie światowej. Po modlitwie ekumenicznej odbył się Apel Poległych z udziałem Kompanii Honorowej 18 Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego, który zakończył uroczystą salwą. Uroczystość zakończyła ceremonia składania wieńców i kwiatów przez delegacje uczestniczące w obchodach Święta Odzyskania Niepodległości, a na zakończenie odśpiewano "Rotę". 

Tekst i foto: Marian Szpak
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter