W dniu dziesiątego listopada 2016 r. w ramach Parafialnego Klubu kulturalnego "Beczka" odbyliśmy ostatni wyjazd w tym roku. Tym razem wybraliśmy się do Krakowa do Teatru Stu na kabaret "Wariackie tischnerowskie", a w ramach tego wyjazdu byliśmy również w Muzeum-Podziemia Rynku. Nasze wyjazdy tak organizujemy, że jeżeli wybieramy się do teatru lub operetki to zawsze staramy się być muzeum lub odwiedzić ciekawy obiekt sakralny.

Spacerując między Sukiennicami a kościołem Mariackim, można nie zdawać sobie sprawy, że pod ziemią, na głębokości kilku metrów, kryje się prawdziwy skarbiec wiedzy o przeszłości Krakowa. Aby go odkryć wystarczy zejść do Podziemi Rynku. Dwudziestego czwartego września 2010 roku został otwarty szlak turystyczny: "Śladem europejskiej tożsamości Krakowa".

Powstanie tej interaktywnej wystawy umożliwiły badania archeologiczne, które były prowadzone nieprzerwanie od 2005 do 2010 roku we wschodniej części Rynku Głównego. Odkryto wówczas ogromne bogactwo śladów wielowiekowej historii tego miejsca. Pod płytą Rynku powstał więc unikatowy na skalę europejską rezerwat archeologiczny o powierzchni blisko cztery tysiące metrów kwadratowych, który daje możliwość podziwiania odnalezionych skarbów i poznania burzliwych dziejów średniowiecznego Krakowa. Podziemna ekspozycja prezentuje nie tylko bogatą historię Krakowa, ale też związki, jakie łączyły to miasto z najważniejszymi w średniowiecznej Europie ośrodkami handlu i kultury. Ukazuje też znaczenie ówczesnej stolicy Polski w działalności związku hanzeatyckiego. Zgromadzone zabytki, jak choćby monety z XIV w. czy ozdoby i ceramiczne naczynia, potwierdzają trwającą w tym miejscu nie przerwanie od setek lat tradycję europejskiej wymiany handlowej.

Szlak turystyczny w Podziemiach Rynku wiedzie pomiędzy kamiennymi i ceglanymi murami piwnic dawnych obiektów handlowych, takich jak: Kramy Bolesławowe, Kramy Bogate, Waga Wielka i Sukiennice.

Ciekawostką są też zachowane fragmenty brukowanych ciągów komunikacyjnych,które dają wyobrażenie o średniowiecznej technologii budowania dróg. Nienaruszone profile ziemne, tzw. świadki archeologiczne, wyjaśniają natomiast proces podnoszenia terenu Rynku na przestrzeni kilkuset lat. Liczne zabytki przybliżają życie codzienne w Krakowie sprzed kilku wieków.Na wystawie można zobaczyć m.in.średniowieczne narzędzia, zabytkowe monety, używane ponad sześćset lat temu przybory higieniczne, gliniane figurki, ozdoby, kostki do gry, a także groty tatarskich strzał czy pochodzące ze Wschodu paciorki i medaliony. Wyjątkowo okazale prezentuje się, unikatowa na skalę światową, ważąca sześćset dziewięćdziesiąt trzy kilogramy bryła cennego wówczas ołowiu - tak zwany bochen. Zwiedzając szlak turystyczny w Podziemiach Rynku, można poznać też historię Krakowa z czasów przed lokacją miasta. Najstarsze dzieje tego miejsca przybliżają  prezentowane na ekspozycji rekonstrukcje XI-wiecznych pochówków. Oryginalne fundamenty chat z przełomu XII i XIII wieku oraz rekonstrukcje warsztatów złotnika i kowala obrazują zaś wygląd osady przedlokacyjnej, zniszczonej w czasie najazdu mongolskiego w 1241 roku.

Odwiedzając wystawę Śladem europejskiej tożsamości Krakowa, można poczuć atmosferę panującą na średniowiecznym rynku.W trakcie zwiedzania towarzyszą nam bowiem m.in. odgłosy gwaru transakcji handlowych. Wystawę wzbogacają ponadto ciekawe makiety oraz multimedia w postaci ekranów dotykowych, hologramów, projekcji i filmów dokumentalnych wyświetlanych w specjalnie do tego celu zaaranżowanych pomieszczeniach piwnic pod Sukiennicami.

Tekst i foto: Marian Szpak
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter