W Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada 2016 roku została oddana do użytku wiernych Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie – Wilanowie.

Z tej okazji  w Świątyni odprawiono Mszę Św. pod przewodnictwem Prymasa Polski abp Wojciecha Polaka w koncelebrze z metropolitą warszawskim, kard. Kazimierzem Nyczem, nuncjuszem apostolskim w Polsce, abp Salvatore Penacchio oraz licznie przybyłymi biskupami i kapłanami a homilię wygłosił przewodniczący Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki. Wzięli w niej udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych z prezydentem RP Andrzejem Dudą wraz z małżonką, marszałkowie Sejmu i Senatu i premier rządu Beatą Szydło na czele. Obecni byli także przedstawiciele władz samorządowych, wojewódzkich, miasta stołecznego, poczty sztandarowe i chór WP,  darczyńcy i parafianie.

Przed celebracją prezydent Andrzej Duda w Panteonie Wielkich Polaków złożył wieniec przy grobie ostatniego Prezydenta na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego oraz przy tablicy smoleńskiej.

Rozpoczynając Mszę Św. metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz powiedział: „Uczestniczymy w historycznym wydarzeniu otwarcia budowanej Świątyni Opatrzności Bożej oraz pierwszej Mszy Św. odprawianej w górnym kościele w dniu święta Niepodległości. Czekaliśmy na ten moment 225 lat, tyle czasu minęło od obietnicy budowy Świątyni – Wotum jaką złożył król i twórcy Konstytucji 3 maja. Dziś stajemy przy ołtarzu tej monumentalnej Świątyni, by przede wszystkim dziękować. Sanktuarium Bożej Opatrzności to jest miejsce dziękczynienia Bogu, a równocześnie zawierzenia Bożej Opatrzności. Jest to także miejsce przymierza z Bogiem i wynikającego stąd przymierza ludzi między sobą. Tego  potrzebuje współczesny świat i nasza Ojczyzna. Niewątpliwie bowiem jesteśmy świadkami deficytu wdzięczności, a także braterstwa, zgody i miłości”. 

W wygłoszonej homilii abp Stanisław Gądecki przypomniał historię budowy świątyni od ślubowania złożonego przez Sejm Czteroletni w 1791 r., poprzez próby zrealizowania tych ślubów po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i powojenne starania kard. Augusta Hlonda oraz kard. Stefana Wyszyńskiego, aż po prace budowlane, rozpoczęte w maju 2002 r. Podkreślił także dużą rolę darczyńców w budowaniu Narodowego Wotum Wdzięczności wraz ze znajdującym się w nim Muzeum kard. Stefana Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II.

Na zakończenie homilii, arcybiskup wyraził wdzięczność budowniczym świątyni. Wspomniał kard. Józefa Glempa, "który podjął odważną  decyzję wypełnienia Wotum Narodu. Podziękował także metropolicie warszawskiemu, kard. Kazimierzowi Nyczowi, członkom parlamentu, Centrum Opatrzności Bożej, budowniczym, architektom, inżynierom, artystom i darczyńcom, "którzy swoimi ofiarami wzmacniali nadzieję na sfinalizowanie tego szlachetnego dzieła".

Po homilii metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz odmówił akt dziękczynienia i zawierzenia Opatrzności Bożej.
Na zakończenie Mszy Św. głos zabrał także Prymas Polski, abp Wojciech Polak, który wyraził nadzieję, że modlitwa w Świątyni Opatrzności Bożej uczyni Polaków coraz bardziej odważnymi, odpowiedzialnymi i twórczymi w kształtowaniu teraźniejszości i przyszłości Ojczyzny oraz w realizowaniu daru wolności, za którą najwyższą cenę zapłaciły minione pokolenia rodaków.

Po Mszy Św. w podziękowaniu za „wieloletnie oddanie i wsparcie dzieła Wotum Wdzięczności Narodu Polskiego oraz udział w tworzeniu Duchowej Wspólnoty Centrum Opatrzności Bożej – miejsca kultu, pamięci i kultury” darczyńcom uczestniczącym w Eucharystii wręczono pamiątkowe, złocone  medale „Zasłużonego darczyńcy”. Prace wykończeniowe w  Świątyni  będą trwać nadal, prowadzący to dzieło liczą na dalsze  wsparcie. O parafii i Centrum Opatrzności Bożej w Warszawie można przeczytać więcej na stronie: http://parafiaopatrznoscibozej.pl  oraz http://www.centrumopatrznosci.pl/

W uroczystościach otwarcia Świątyni brało udział ponad 10 tys. rodaków. I my też zostaliśmy zaproszeni na to wydarzenie i uhonorowani pamiątkowym medalem o czym z radością informują:

Urszula i Andrzej Omylińscy

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter