W dniu 25 maja br. w bielskiej katedrze pw. św. Mikołaja odbył się koncert organowy dedykowany ojcu świętemu Janowi Pawłowi II na stulecie urodzin w wykonaniu Jerzego Kukli.

Maestro wykonał następujące utwory:

-  Ferenc LISZT – „Tu es Petrus” z Oratorium „Christus”    („Ty jesteś Piotr opoka. I na tej opoce zbuduję mój Kościół”)
- Girolamo FRESCOBALDI – „Toccata per elevatione”    (organista katedry św. Piotra w Rzymie na początku XVII wieku)
-  LINDERT – Passacaglia z tryptyku organowego    (były organista kościoła św. Mikołaja. kompozycja osnuta jest na temacie melodii „Christus vincit!”)
-  Feliks NOWOWIEJSKI – „Rezurekcja w kościele ks. Salezjanów w Krakowie”    - finał IV Koncertu Organowego op. 56 nr 4    (w tym kościele Karol Wojtyła przyjął święcenia kapłańskie . Bywał w nim często w czasie wojny i słuchał gry Feliksa Nowowiejskiego, który wtedy schronił się na Dębnikach. Po latach ojciec święty  Jan Paweł II przypomni o tym na audiencji prywatnej Janowi Nowowiejskiemu, synowi kompozytora)
-  Tadeusz KOCYBA – Trzy fragmenty z muzyki do dramatu „Jeremiasz” Karola Wojtyły (zrekonstruowane przez wykonawcę koncertu Jerzego Kuklę z archiwalnej taśmy nagranie muzyki napisanej przez Tadeusza Kocybę do spektaklu w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej w roku 1981)

-  Feliks NOWOWIEJSKI – Finale Improvizazione - finał IX Symfonii op. 45 nr 9 (”Wszystko postawiłem na Maryję”. Materiałem muzycznym utworu jest melodia „Bogurodzicy”.

Jerzy Kukla urodził się w Bielsku-Białej; jest znanym organistą, dyrygentem i organizatorem życia muzycznego. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie (w klasie organów prof. M. Semeniuk-Podrazy) i Katowicach (klasa dyrygentury prof. J. W. Hawela). W latach 1989-1990, po otrzymaniu stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki, odbył staż u prof. Ferdinanda Klindy w Wyższej Szkole Nauk Artystycznych w Bratysławie; ukończył również kursy mistrzowskie u prof. Michaela Schneidera i prof. Gastona Litaize. Jako organista występował w najważniejszych ośrodkach muzyki organowej w Polsce oraz za granicą (Austria, Czechy, Niemcy, Rosja, Słowacja, Szwajcaria, Ukraina, Włochy).

Nagrał 4 płyty CD z polską muzyką organową. Prowadzi działalność naukową i publicystyczną w dziedzinie muzyki i budownictwa organowego oraz badania nad twórczością polskich kompozytorów. Otrzymał nagrodę specjalną Związku Kompozytorów Polskich. W 1987 r. publiczność zgromadzona w katedrze lubelskiej wysłuchała w jego interpretacji polskiego prawykonania całości cyklu Les Corps Glorieux Oliwiera Messiaena. Od 1994 r. prowadzi działalność organmistrzowską.

Fascynują go kompozycje Feliksa Nowowiejskiego; najchętniej koncertuje na organach w Kazimierzu Dolnym, Oliwie i w kościele Świętej Rodziny w Lublinie.

Piękny koncert w wykonaniu Jerzego Kukli. Zwłaszcza, że każdy utwór przed wykonaniem był opatrzony komentarzem przez samego Jerzego Kuklę.

Tekst i foto: Marian Szpak

 

 

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter