Kubiszówka – Miejski Dom Kultury w  Bielsku-Białej – zaprasza dzieci i młodzież do udziału w wakacyjnym konkursie literackim „Pewnego razu w Bielsku-Białej". Serdecznie zachęcamy do podzielenia się z nami rodzinnymi historiami lub stworzenia fikcyjnych opowieści i legend z naszym miastem w tle. Na uczestników czekają atrakcyjne nagrody!

Na zgłoszenia czekamy do 10 sierpnia! Nasze miasto jest wyjątkowo piękne i ma niezwykłą historię. Chcielibyśmy, abyście jego zabytki i ważne kulturowo miejsca ożywili mocą swojej wyobraźni. Co tu się kiedyś zdarzyło lub mogło się wydarzyć? Jakie przygody przeżywali, mieszkający tu ludzie kilkaset lub kilkadziesiąt lat temu?

Zapraszamy Was do wymyślenia opowiadań lub legend, które toczą się w naszym mieście i które przeniosą nas w czasie. Możecie sięgnąć aż do XIV wieku, kiedy książę cieszyński Przemysław Noszak postanowił zbudować tu zamek lub przenieść akcję opowiadań do wieku XVIII, kiedy miasto Bielsko zostało podniesione do rangi księstwa. A może zechcecie opowiedzieć, jak w mieście pojawił się pierwszy dyliżans pocztowy, który dwa razy w tygodniu jeździł z Brna do Bielska?

Pasjonująca jest historia dwóch miast Bielska i Białej z początku XIX wieku, kiedy pojawiły się tu pierwsze maszyny tekstylne, a przedsiębiorcy zaczęli zakładać fabryki sukna. Jakość powstałych wyrobów zainteresowała samego cesarza Napoleona! Ciekawe byłyby też historie o Bielsku i Białej z czasów, kiedy w obu miastach można było usłyszeć odmienne języki i odwiedzić świątynie różnych religii, kiedy razem mieszkali tu Niemcy, Żydzi i Polacy.

Czy wiecie, że miasto Bielsko-Biała powstało dopiero w 1951 roku, z połączenia dwóch miast – Bielska i Białej leżących po przeciwnych stronach rzeki Białej, będącej w swoim czasie granicą państwową? Zapytajcie też swoich dziadków o historie Waszych rodzin z tamtych czasów. Mogą posłużyć na materiał pasjonujących opowieści. W co się bawili, gdy sami byli dziećmi, jakie przygody przeżywali, jak wyglądało wtedy nasze miasto? Podzielcie się z nami rodzinnymi wspomnieniami!

Ważne, byście wykorzystali w swoich tekstach motywy historyczne, zabytki, czy po prostu różne miejsca naszego miasta. Może to być również np. Cygański Las, rzeka Biała lub inny element lokalnej przyrody. Możecie też uczynić bohaterami swych opowieści postaci historyczne. Praca może opisywać prawdziwe historie i wspomnienia lub zawierać wątki fikcyjne, a nawet fantastyczne, jeśli zdecydujecie się na napisanie legendy lub opowiadania
fantastycznego.

Zapraszamy do literackiej podróży w czasie!

Regulamin konkursu znajduje się TUTAJ

Karta zgłoszenia znajduje się TUTAJ

Konkurs jest częścią projektu „BB dla dzieci w sieci” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci".

Tekst oraz afisz: MDK Kubiszówka Bielsko-Biała

Zdjęcia: Urszula i Andrzej Omylińscy
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter