Hospicjum św. Kamila w Bielsku-Białej w ramach ogólnopolskiej kampanii informacyjnej „Hospicjum to też życie”, zorganizowało dwudniową akcję. W pierwszym dniu 19 listopada br  odbył się w kościele pw. św. M. Kolbe w Aleksandrowicach koncert charytatywny na rzecz Hospicjum św. Kamila w Bielsku-Białej objęty patronatem ks. bp ordynariusza diecezji bielsko-żywieckiej Romana Pindla. Podczas koncertu wystąpili uczniowie  Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej – Szkoły Muzycznej II st. w Bielsku-Białej oraz słuchacze Studium Muzyki Kościelnej w Bielsku-Białej, których dyrektorem jest ks. dr Sławomir Zawada obecny wraz z podopiecznymi na koncercie.

Program koncertu, poprowadzony przez Patrycję Kiepiel, składał się z 3 części. W pierwszej usłyszeliśmy uczniów klasy organowej, którzy wykonali utwory: Dominik Bocek- Dietricha Buxtehudego „Nun komm der Heiden Heiland”, Felixa Mendelssohna -Bartholdy'ego „Andante D-dur” . Dawid Górny - Mariana Sawy  „Trzy tańce w dawnym stylu”, oraz Wojciech Zarzyka - Leona Boellemana Modlitwa z Suity gotyckiej”. W drugiej części usłyszeliśmy kompozycje wokalne przy akompaniamencie  Tomasza Gronkowskiego na organach – Wolfganga Amadeusza Mozarta „Alleluja”  w wykonaniu Kornelii Szczypki oraz „Ave Verum” w wykonaniu Natalii Micor jak i „Panis Angelicus” Cezara Francka w wykonaniu Piotra Brożka. W trzeciej części chór DSO i DSMK pod dyrekcją Anny Ostrowskiej wykonał chorał adwentowy „Ku nam się Zbawco zbliż”, Camille Saint-Saensa „Ave verum corpus”, Lavinio Virgiliego „O salutaris Hostia” oraz ks. Józefa Orszulika „Chwalcie Pana wszyscy”. Słuchacze nagrodzili wykonawców gromkimi brawami i kwiatami.  Podziękowała im też lek. med. Anna Byrczek prowadząca Hospicjum św. Kamila.

Zebrane po koncercie ofiary pozwolą na dalszą działalność hospicyjną domowego Hospicjum św. Kamila, utrzymującego się z ofiar darczyńców indywidualnych oraz instytucjonalnych. W drugim dniu ogólnopolskiej kampanii „Hospicjum to też życie”,  20 listopada br, zespół hospicyjny św. Kamila  w Bielsku-Białej, zaprasza  na „Dzień otwarty”. Wolontariusze hospicjum w tym dniu w godz. od 10 do 18 -tej, w salce obok kancelarii  kościoła pw. NMP Królowej Polski, udzielą szczegółowych informacji zainteresowanym działalnością hospicjum, o tym jak uzyskać pomoc lub zostać wolontariuszem.

O godz. 16-tej odbędzie się się prelekcja nt. „Jak radzić sobie z chorobą bliskiej osoby” a o 17 -tej warsztaty dotyczące pielęgnacji chorego. W tym dniu o godz. 17.45, w kościele NMP Królowej Polski odbędą się wypominki za zmarłych: podopiecznych, dobroczyńców i wolontariuszy hospicjum, a o 18.00 - Nieszpory za zmarłych.

Tekst i fotografie: Urszula i Andrzej Omylińscy

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter