W Skawicy znajduje się początek jednego z najładniejszych szlaków turystycznych na terenie gminy Zawoja. Dokładnie w dniu 9 września 1978 r., wyruszył na ten szlak ks. kard. Karol Wojtyła na ostatnią górską wycieczkę w Polsce, krótko przed wybraniem na Stolicę Apostolską. Szlak ten prowadzi na Halę Krupową, Policę i zejście do przełęczy Lipnickiej (Krowiarki).

Szlakiem tym na jego różnych odcinkach wędrowali 8 sierpnia br., uczestnicy obecnej edycji Ewangelizacji w Beskidach 2020. Szóste spotkanie pod tegorocznym hasłem „Z Janem Pawłem II zdobywamy szczyty” wyznaczono na Policy (1369 m n.p.m.). Za organizację spotkania tym razem odpowiadała Wspólnota Ewangelizacyjno-Formacyjna „Damaszek” z parafii Chrystusa Króla w Żywcu-Sporyszu. Miejsce spotkania na szczycie Policy oznaczyli banerami swojej wspólnoty oraz Ewangelizacji w Beskidach.

Z radosnym uśmiechem i zawołaniem „Dobrze że jesteś” witali przybywających uczestników. Do Książeczek górskiego ewangelizatora przybijano pieczątki ,z aktualną datą spotkania i wręczano bileciki z kolejnym fragmentem  poematu „Tryptyk rzymski” Jana Pawła II. Tym razem było to zdanie z rozdziału „Sąd”:
Non omnis moriar –
To co we mnie niezniszczalne,
teraz staje twarzą w twarz z Tym, który jest!

Na otrzymanym  bileciku podkreślone zostały dwie literki. Razem z pozostałymi literkami, otrzymywanymi na pozostałych ośmiu  szczytach górskich,  można ułożyć hasło będące zadaniem tegorocznej EwB. Ułożone hasło należy przesłać do recepcji Franciszkańskiego Domu Formacyjno-Edukacyjnego w Rychwałdzie. Za poprawne rozwiązanie będzie można otrzymać nagrodę.

Na szczycie Policy zebrała się dość liczna grupa uczestników EwB z różnych zakątków diecezji bielsko-żywieckiej i sąsiednich. Zgodnie stwierdzali, że brakuje im i bardzo tęsknią za Mszą św., która zawsze była odprawiana podczas spotkań ewangelizacyjnych. Nie mniej jednak – dodawali – jest teraz czas, kiedy można odkryć piękno milczenia, samego siebie, otworzyć się na własną modlitwę. Na szczycie  nie zabrakło, w samo południe, wspólnotowej modlitwy Anioł Pański oraz dziesiątki różańca św. Poprowadzili ją członkowie Wspólnoty FE „Damaszek”  Agnieszka Kłusak i Grzegorz Stasica.

W modlitwie  na Policy uczestniczyła też Ewa Łopatka z Żywca. Swą wędrówkę rozpoczęła ze Skawicy, szlakiem papieskim. I jak powiada: - Do wspinania na szczyty zachęcają mnie  piękne hasła z „Tryptyku rzymskiego” św. Jana Pawła II, bo byłam wcześniej na jego  filmie.  Słowa zawarte w poemacie bardzo sobie cenię, są bardzo ważne. Mogę również dziękować Bogu za piękno  tego świata, lubię i zachwycam się uroczymi krajobrazami górskimi. Jestem góralką i to co nas tutaj otacza, bardzo mi się podoba. Od młodości biegałam po naszych żywieckich górkach, kocham je, lubię po  nich wędrować i podziwiać dzieło Boże.

Udział w ewangelizacyjnych wędrówkach bardzo ceni sobie również Jan Piątek z Bielska-Białej, który w rozmowie wyjaśnia: – Na Policę weszliśmy w czwórkę. Na tegorocznych spotkaniach byliśmy na wszystkich szczytach. Uczestniczymy w EwB od kilku lat, od czasu, gdy trafiłem na taką internetową informację. Na wspinaczkę udało mi się namówić żonę i znajomych. Będąc na emeryturze mamy, w soboty wakacyjne, wspaniały cel i sposób spędzenia czasu w górach. Dodatkowo w tej edycji ewangelizacyjnej pojawiło się ciekawe zadanie polegające na odgadnięciu hasła z pojedynczych liter wskazanych w zdaniach z „Tryptyku rzymskiego” umieszczonych na bilecikach, dla każdego szczytu. Bardzo się tym zainteresowaliśmy.

W tym roku Mszy św. nie ma, tym samym nie ma konieczności punktualnego przybycia. Spotkania odbywają się na szczycie, a nie przy schroniskach, toteż  jest więcej czasu na spotkania przyjacielskie, serdeczne rozmowy, podziwianie boskiego świata, na wzajemne  poznanie uczestników, z którymi wcześniej  nie udawało się porozmawiać.


O swoich  przeżyciach podczas wyprawy ewangelizacyjnej opowiedziała nam też Mariola Pysno z Bielska-Białej Aleksandrowic: Podczas tych wędrówek przeżywam wielką radość, chociaż  brakuje Mszy św. Cieszą natomiast uśmiechnięci uczestnicy, którzy zachęcają do kontaktów.  EwB jest to w sumie piękne przedsięwzięcie. Jestem w tym roku na pierwszym szczycie. Mam nadzieję  wejść na pozostałe. Bardzo tęsknię za Mszą św. odprawianą dotychczas na szczytach ale wiem, że modlą się w naszej intencji, w Sanktuarium w Rychwałdzie.

Regularnie zdobywa szczyty podczas EwB Piotr Gawor z Gliwic. Podczas spotkania na Policy przekazał nam broszurkę swojego autorstwa zatytułowaną: „Dobra Nowina z Beskidzkich Szczytów i  Hal. Ewangelizacja w Beskidach Edycja VII Lipiec – Sierpień 2019 RP.

Broszurka upamiętnia ubiegłoroczne spotkania na poszczególnych szczytach w postaci wierszy i zawiera zdjęcia. Tytuły wierszy przywołują wspomnienia:

6 VII 2019 – Jordan nad Pilskiem

13 VII 2019 – Próżno na Bendoszce szukać …

20 VII 2019 – Z niedosytem słowa o Eucharystii na Klimczoku

27 VII 2019 – Soszów z pytaniami

3 VIII 2019 – Róże z Błatniej

10 VIII 2019 – O cierpieniu i śmierci na Lipowskiej

17 VIII 2019 – Być z Nim – Hala Boracza

24 VIII 2019 – Ludzie drogi na Wielkiej Raczy

To piękna pamiątka utrwalająca  duchowe przeżycia tamtych dni. Autorowi należą się słowa uznania. Bóg zapłać!
W godzinach popołudniowych uczestnicy spotkania na Policy pełni wrażeń, żegnali się i rozchodzili w różnych kierunkach. Jedni wracali do Skawicy inni na przełęcz Krowiarki lub na Mosorny Groń, z nadzieją na spotkanie 15 sierpnia br na Romance, kolejnym szczycie VIII edycji EwB 2020.

Tak jak dotychczas wchodzimy na szczyt dowolnym szlakiem, gdzie od 11.00 do 13.00 będą pielgrzymujących witać i oczekiwać organizatorzy.

Więcej zdjęć można oglądnąć TUTAJ

Tekst i fotografie: Urszula i Andrzej Omyliński


Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter