Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej zaprasza do zapoznania się z bogatą biografią wielkiego polskiego artysty malarza Juliana Fałata (1853 – 1928), który mieszkał  od 1910 r., do końca swoich dni w Bystrej Śląskiej, w domu gdzie obecnie znajduje się jego muzeum „Fałatówka” (przy ul. Juliana Fałata 34).

Propozycja muzealników jest wyjątkowa. Proponują bowiem wysłuchanie korespondencji Juliana Fałata, którą czytają artyści Teatru Śląskiego w Katowicach. Listy te posłużyły do opowieści o tym artyście. Są niezwykle barwnym opisem jego czasów i jemu współczesnych, którzy tworzyli historię sztuki i kultury polskiej oraz europejskiej. Spośród dostępnej korespondencji artysty wyboru listów dokonali Ewa Kubieniec i Iwona Purzycka.

Listy Juliana Fałata czyta aktor Artur Święs, natomiast listy pisane przez kobiety, związane z życiem artysty, czyta aktorka Viola Smolińska, a listy pisane przez mężczyzn przedstawia aktor Zbigniew Wróbel.

„Biografię Juliana Fałata opowiedzianą korespondencją mistrza” można odsłuchać z audiobooku:

Audiobook 1 – Biografia Juliana Fałata opowiedziana korespondencją mistrza

Audiobook 2 – Biografia Juliana Fałata opowiedziana korespondencją mistrza

 Audiobook 3 – Biografia Juliana Fałata opowiedziana korespondencją mistrza

Fałat urodził się w Tuligłowach koło Lwowa, w rodzinie wiejskiego organisty. Studiował malarstwo w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie oraz w Królewskiej Bawarskiej Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. W 1885 roku odbył podróż dookoła świata. W 1886, podczas polowania w Nieświeżu, w litewskich lasach Radziwiłłów, poznał późniejszego cesarza Wilhelma II Hohenzollerna. Spotkanie zaowocowało zaproszeniem do Berlina, gdzie artysta spędził blisko 10 lat, piastując stanowisko nadwornego malarza scen myśliwskich.

W latach 1894–1896, współpracując z Wojciechem Kossakiem, namalował panoramę Berezyna. W 1895 roku został dyrektorem Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie, przeprowadził doskonałą reformę, dzięki której szkoła została podniesiona do rangi akademii. Do 1909 roku kierował krakowską uczelnią, po czym przeszedł na emeryturę i przeprowadził się do słynnego wówczas na Śląsku uzdrowiska w Bystrej koło Bielska.

Malował przede wszystkim pejzaże, ale i doskonałe portrety. Sławę przyniosły mu sceny myśliwskie i zimowe pejzaże z potokiem w śniegu. Tworzył prace olejne, malował gwaszem, pastelami. Mistrzostwo techniczne osiągnął w akwareli.

Więcej można zobaczyć na stronie Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej TUTAJ

„Biografię Juliana Fałata opowiedzianą korespondencją mistrza”, dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w Sieci.


Na podstawie  materiału Działu Marketingu i Organizacji Wydarzeń Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej/ Urszula i Andrzej Omylińscy
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter