"Balladyną” Juliusza Słowackiego zainaugurowano w całej Polsce 9 edycję Narodowego Czytania, której tradycyjnie patronuje para prezydencka.

Odbyło się ono również w Bielsku-Białej, gdzie na Rynku w sobotę 5 września br., na specjalnie przygotowanej scenie, dzieło naszego mistrza zaprezentowali bielscy aktorzy Teatru Polskiego i Banialuki: Jadwiga Grygierczyk, Marta Gzowska-Sawicka, Lucyna Sypniewska i Rafał Sawicki. Wsparł ich także osobiście prezydent miasta Jarosław Klimaszewski, który odczytał na początku wydarzenia fragment z listu Juliusza Słowackiego do matki z 18 grudnia 1834 r. z Genewy.

Zebrani na Rynku miłośnicy literatury, a wśród nich  także bielscy parlamentarzyści – Agnieszka Gorgoń-Komor, Mirosława Nykiel, Przemysław Drabek, radna do Sejmiku Woj. Śląskiego – Ewa Żak oraz radni miejscy – Urszula Szabla i Piotr Ryszka  - usłyszeli słowa poety o swoim dziele:   
„Od ostatniego mojego listu, w przeciągu miesiąca upłynnionego, napisałem nową sztukę teatralną – niby tragedią, pod tytułem BALLADINA. Z wszystkich rzeczy, które dotychczas moja mózgownica urodziła, ta tragedia jest najlepszą – zwłaszcza, że otworzyła mi nową drogę, nowy kraj poetyczny, nie tknięty ludzką stopą, kraj obszerniejszy niż ta biedna ziemia, bo idealny. Zobaczysz kiedyś, Matko kochana, co to za dziwna kraina – i czasy. Tragedia cała podobna do starej ballady, ułożona tak, jak by ją gmin układał, przeciwna zupełnie prawdzie historycznej, czasem przeciwna podobieństwu do prawdy. Ludzie jednak, starałem się, aby byli prawdziwymi i aby w sercu mieli nasze serca. … Nie mogę tu dać Ci, kochana Mamo, wyobrażenia dokładnego rodzaju dramatyczności w mojej tragedii. Jeżeli ma ona rodzinne podobieństwo z którą znajomą sztuką, to chyba z Królem Learem Szekspira …”

Po tym wystąpieniu aktorzy czytali   „Balladynę” J. Słowackiego – najsłynniejsze i najwybitniejsze dzieło  polskiego romantyzmu. Podzieliwszy między siebie role bohaterów utworu: Balladyny, Aliny, Goplany i Kirkora, doskonale zinterpretowali jego treść. Lektura ta, jak na obecne polskie realia jest tekstem wyjątkowo aktualnym. Pokazuje walkę o władzę wraz z wszystkimi tragicznymi jej konsekwencjami. Warto się nad nią zastanowić i wyciągnąć wnioski.

Organizatorem akcji była Książnica Beskidzka przy współpracy Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej. Należą im się oraz   wykonawcom   gratulacje i serdeczne podziękowania. 

 Więcej zdjęć można zobaczyć TUTAJ

Tekst i fotografie: Urszula i Andrzej Omylińscy
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter