6 września br. w atrium Muzeum Historycznego w Zamku Sułkowskich w Bielsku-Białej odbyła się  137 edycja Krakowskiego Salonu Poezji. To  niezwykłe  wydarzenie, promujące polskie dziedzictwo kulturowe,  zostało   zorganizowane przez Stowarzyszenie Sztuki „Kontrast” przy współpracy z Muzeum Historycznym. Podczas spotkania zachowano wszelkie obowiązujące  wymogi sanitarne z powodu pandemii.

Gośćmi salonu byli znani artyści: Adam Myrczek – aktor Teatru Polskiego w Bielsku-Białej i jego syn Wojciech Myrczek – wokalista, pedagog Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego.

Zgromadzonych, w niedzielny poranek, miłośników poezji i muzyki przywitali prowadzący bielską edycję Krakowskiego Salonu Poezji: Ewa Kozak, Katarzyna Dendys-Kosecka i Grzegorz Czorny.  A potem popłynęła poezja, oprawiona  muzyką, zatytułowana przez artystów „Co nam w duszy gra”.

Na początek Adam Myrczek zaprezentował wywód na temat „Sztuki rymowanej – Ars Poetica” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego z objaśnieniami prof. Bączyńskiego, aby później zinterpretować wiersz poety „List do Franca Teofila”.

W dalszej kolejności przyszedł czas na utwory Jeremiego Przybory. Uczestnicy spotkania  usłyszeli jego wiersze: „Moja dziewuszka nie ma serduszka”, „Dumna krawcowa”, „Ballada jarzynowa”. W salonie zagościła też  poezja Agnieszki Osieckiej: „Małe stacje”, „Ja mam”, „Szyli”, „We dwoje”, a także  Ludwika Jerzego Kerna: „Wojna płci”, „ Sześć krzyżyków ciotki czyli akcja upiększająca”. W programie znalazł się również  wiersz Wojciecha Młynarskiego: „Żal mi niedzieli”,

Klimatyczną oprawę poezji stanowiła muzyka.  Dla zgromadzonych zagrał i zaśpiewał utalentowany syn aktora – Wojciech. 
Usłyszeliśmy m.in. jego autorskie piosenki:  „Miłość w czasach zarazy”, „Happily ever after”, oprócz tego „Bynajmniej” – Wojciecha Młynarskiego i J Senta,  „Spełnienie” z muzyką i słowami Sabiny Meck, „Imagine” J.  Lennona.

 Artyści zakończyli  spotkanie, wspólnie śpiewając piosenkę „Przedostatni walc” z muzyką i słowami Wojciecha Myrczka.

To  był pięknie spędzony czas - moment refleksji nad  ważnymi wartościami, a zarazem  lekkie i przyjemne spotkanie z poezją
i muzyką.  Uczestnicy wydarzenia nagrodzili artystów gromkimi brawami. Za atrakcyjny program i mistrzowskie wykonawstwo gościom salonu dziękowali również organizatorzy.

Utalentowanej rodzinie Myrczków gratulujemy udanej, twórczej współpracy oraz życzymy dalszych artystycznych sukcesów!

Adam Myrczek – ukończył studia wokalne u Ireny Lewińskiej w Akademii Muzycznej w Katowicach. Związany z Zespołem Śpiewaków „Camerata Silesia” od początku istnienia tej grupy, brał udział we wszystkich jej przedsięwzięciach artystycznych, wykonując solowe i zespołowe partie basowe. Występował również jako solista w repertuarze Mozartowskim i Beethovenowskim w kraju i za granicą. W latach 1987 – 1989 był zatrudniony jako muzyk w Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie. Od 1989 r., jest związany z Teatrem Polskim w Bielsku-Białej. W 2012 r., otrzymał nagrodę prezydenta miasta Bielska-Białej.

Wojciech Myrczek – wokalista, inspiracje czerpie ze swingowej tradycji, z wyczuciem wzbogacając ją o elementy nowoczesnych stylów i technik. W swoim śpiewie swobodnie posługuje się zarówno słowem jak i scatem. Uzyskał wiele nagród biorąc udział w krajowych i zagranicznych konkursach.

Swoją muzykę prezentował na scenach światowych festiwali oraz w salach koncertowych NOSPR w Katowicach, Konserwatorium w Sankt Petersburgu, Filharmonii „Sinfonia Baltica”,  Filharmonii Zabrzańskiej,  Filharmonii Świętokrzyskiej, Instytutu Fińskiego w Paryżu, Opus Jazz Club w Budapeszcie, Teatrze Roma w Warszawie, Hudson Studios w Nowym Jorku i wielu innych.

W swoim dorobku posiada dwa albumy solowe: Wojciech Myrczek Quintet – We’ll Be Together Again (2010 r.) oraz Myrczek & Tomaszewski – Love Revisited (2014 r.). Jest pedagogiem Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie.

Więcej zdjęć można oglądnąć TUTAJ

Tekst i fotografie: Urszula i Andrzej Omylińscy


Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter