Jak każdego roku, 27 września, będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Turystyki. Został on  ustanowiony w 1979 r., przez wyspecjalizowaną organizację ONZ (UNWTO). Polska jest jej członkiem od daty jej powstania; tj. od 1975 roku.

Z  okazji Międzynarodowego Dnia Turystyki Wydział Promocji i Sportu Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej i miejscowe Beskidzkie Koło Przewodników Turystycznych im. Stefana Czerneleckiego przygotowali różne atrakcje, aby uczcić ten dzień. Przedsięwzięcia te kierowane  są dla osób aktywnych, lubiących górskie wędrówki i poznawanie nowych terenów.

Między innymi zorganizowano konkurs rekreacyjno – turystyczny „W góry”. By wziąć udział  należy – w terminie od 25 września do 12 października br., - zdobyć  co najmniej trzy  z sześciu proponowanych szczytów górskich. Są to- Kozia Góra, Szyndzielnia, Magurka, Dębowiec, Błatnia i Klimczok.

W konkursie mogą wziąć udział  Szkolne Koła Krajoznawczo-Turystyczne Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego oraz inne grupy zorganizowane, a także turyści indywidualni. Uczestnictwo jest bezpłatne.

Zdobycie każdego szczytu należy udokumentować pieczątką schroniska przybitą na specjalnym formularzu dostępnym do pobrania na stronie internetowej TUTAJ  
lub w Wydziale Promocji i Sportu Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej pod nr tel. 33 4971564.

Wypełnione formularze  składamy do 16 października br. w Wydziale Promocji i Sportu Urzędu Miejskiego w Bielsku Białej lub wysyłamy pocztą. Do zdobycia są atrakcyjne nagrody rzeczowe i nagrody dodatkowe.

Konkurs nie jest jedyną atrakcją w mieście organizowaną w ramach Światowego Dnia Turystyki. W niedzielę 27 września br. bielszczanie mogą wziąć udział w grze miejskiej „Przez zakamarki miasta”. Organizatorem inicjatywy jest Fundacja Kultury Kalejdoskop. Gra odbędzie się w godzinach 13.00–18.00, a jej start zaplanowano

w Klubokawiarni „Aquarium” w Galerii Bielskiej BWA, przy ul. 3 Maja 11, gdzie uczestnicy otrzymają specjalne ulotki. Wyznaczają one trasę, dzięki której można poznać najciekawsze miejsca w mieście. Nie będzie to jednak bierne oglądanie, a aktywne poznawanie –połączone z wykonywaniem zadań, poszukiwaniem, rozwiązywaniem przygotowanych zagadek. Przejście trasy zajmie około 60 minut. Dla uczestników gry organizatorzy przewidzieli drobne upominki. Należy mieć przy sobie długopis.

Do udziału organizatorzy zapraszają wszystkich - dużych i małych, rodziny, znajomych i przyjaciół, klasy szkolne. Udział w zabawie jest bezpłatny. Projekt jest dofinansowany z budżetu Bielska-Białej.

Na podstawie materiału informacyjnego UM Bielsko-Biała/ Urszula i Andrzej Omylińscy
 

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter