Jedenastego października 2020 r. pod hasłem „Totus Tuus” odbył  się XX Dzień Papieski. To jednocześnie jubileusz dwudziestolecia działania Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która wspiera zdolną i niezamożną młodzież z małych miejscowości. Stypendyści fundacji z diecezji bielsko- żywieckiej uczestniczyli  w niedzielnej Mszy św. w katedrze św. Mikołaja.

Liturgię koncelebrowali ks. Mieczysław Jonik i ks. Wiesław Greń, który wygłosił homilię. Większość z nich wzięła udział w obchodach Dnia Papieskiego w Bielsku-Białej – pojawili się na ulicach ze specjalnymi puszkami, zachęcając do materialnego wsparcia utalentowanych młodych osób. Z względu na pandemię, nie było spotkań na bielskim Placu Chrobrego, gdzie powstawało zawsze tego dnia miasteczko rodzinne.

Każdego roku blisko 2 tys. młodych i zdolnych osób uczestniczy w wakacyjnych obozach formacyjno - wypoczynkowych Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. W tym roku, w trosce o bezpieczeństwo uczestników, podjęto decyzję, aby zmienić formę spotkań. Większość młodzieży wzięła w nich udział za pośrednictwem internetu.

Aktualnie w naszej diecezji bielsko- żywieckiej jest 85 stypendystów: Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” (70 osób) oraz diecezjalnej Fundacji „Światło Nadziei” (15 osób). Pochodzą z wiosek i małych miejscowości. Osiągają bardzo dobre wyniki w nauce. Stypendia są dla nich pomocą w rozwijaniu talentów.

Tegoroczny Dzień Papieski odbył się pod hasłem biskupiego wezwania Karola Wojtyły „Totus Tuus”, które pochodzi z „Traktatu o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny” św. Ludwika Marii Grigniona de Montforta.

Oprócz wczorajszej zbiórki Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia” można wspierać przez cały rok, przelewając dowolną kwotę na numer rachunku 75 1240 2034 1111 0000 0306 8582.

Wpłaty dokonać można także za pośrednictwem naszej strony www.dzielo.pl, poprzez aplikację Przelewy24 lub wysyłając SMS o treści STYPENDIA na numer 74 265 (4,92 z VAT). Fundacja jest organizacją pożytku publicznego.

Tekst i foto: Marian Szpak
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter