Caritas diecezji bielsko-żywieckiej wspólnie z Komendą Miejską Policji - Wydział Ruchu Drogowego w Bielsku-Białej oraz Towarzystwem Ubezpieczeniowym Saltus Ubezpieczenia uruchomili akcję „Świeć przykładem nie tylko w Adwencie”.

Celem akcji jest zadbanie o bezpieczeństwo pieszych na drogach i ulicach szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Ze statystyk policyjnych wynika, że znacząca liczba wypadków pieszych to dzieci i osoby starsze. Dla tej grupy wiekowej będą organizowane pogadanki, wyjaśniające znaczenie dobrego oznaczenia pieszych podczas wędrówek po zapadnięciu zmroku i rozdawane elementy odblaskowe. Zdaniem dyrektora bielsko-żywieckiego Caritas ks. Roberta Kasprowskiego noszone odblaski mogą skuteczniej chronić pieszych idących w porze jesiennej, wcześnie rano lub wieczorem do kościołów, będą lepiej widoczni przez kierowców.

Jak wyjaśnia młodsza aspirant Ilona Michalczyk z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Bielsku-Białej  osoby poruszające się o zmroku na ulicy bez elementów odblaskowych zauważane są przez kierowców dopiero w odległości 20 – 30 m. Tyle też wynosi droga hamowania sprawnego pojazdu jadącego z prędkością ok. 50 km/godz. Mając elementy odblaskowe pieszy widoczny jest już z odległości 150 – 300 m. Widząc wcześniej pieszego kierowca jest w stanie odpowiednio i bezpiecznie zareagować. Wspólna akcja z Caritas , bardzo dobrze się układająca, jest zamierzeniem ważnym, mogącym znacznie poprawić bezpieczeństwo na drogach – wyjaśniła policjantka.

Obecna na spotkaniu Ewa Macińska z Saltus Ubezpieczenia zaznaczyła że Towarzystwo Ubezpieczeniowe chroniące zdrowie, życie i mienie jest żywotnie zainteresowane zwiększeniem bezpieczeństwa ludzi na drogach i chętnie także w przyszłym roku podejmie współpracę z Caritas aby dotrzeć z informacją do jak największej liczby parafii, gdzie można najłatwiej spotkać ludzi starszych. Akcja obejmująca 16 parafii w naszej diecezji, rozpocznie się w najbliższą niedzielę w Jasienicy, gdzie policjanci pojawią się na wieczornej Mszy św. aby wyjaśnić znaczenie dobrego oznaczenia pieszego  i zachęcić do noszenia odblasków o zmroku w obszarze zabudowanym i niezabudowanym.     

Planowane wspólne zamierzenia Caritas, Policji i Saltus Ubezpieczenia przedstawione zostały na konferencji prasowej 23 listopada br. z udziałem rzecznika prasowego diecezji bielsko-żywieckiej ks. Jacka Pędziwiatra. Nie czekaj na policjanta, sam zadbaj o swoje bezpieczeństwo, załóż odblaski i bądź zawsze widoczny na ulicy.

Tekst i fotografie: Urszula i Andrzej Omylińscy

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter