W dniu dwudziestego trzeciego listopada, odbyła się w kurii diecezji-bielsko-żywieckiej konferencja prasowa, a tematem było troska o bezpieczeństwo pieszych-akcja dystrybucji odblasków w parafiach naszej diecezji, przy współpracy Caritas, Policji i zakładu ubezpieczeniowego oraz działalność Caritasu przed okresem świątecznym.

Konferencję prowadził rzecznik prasowy diecezji bielsko-żywieckiej ks. Jacek Pędziwiatr, a udział w niej wzięli: ks.Robert Kasprowski - dyrektor Caritas naszej diecezji, ks. Marcin Suchanek - dyrektor Domu Emerytów im.Jana Pawła II w Bielsku-Białej, młodszy inspektor Ilona Michalczyk Wydziału Ruchu Drogowego z KMP w Bielsku-Białej oraz Ewa Macińska - dyrektor sprzedaży ubezpieczeń Saltus Ubezpieczenia. Temat bezpieczeństwa pieszych to osobny temat, a ja pragnę się skupić na planach działalności Caritas diecezji bielsko-żywieckiej przed zbliżającym się okresem świątecznym, którą przedstawili: ks.Robert Kasprowski i ks.Marcin Suchanek.

Od siódmego listopada działa Stołówka Caritas zlokalizowana w Jubileuszowym Centrum Caritas w Lipniku (dzielnica Bielska-Białej, ul.Polna 31). Stołówka oferuje posiłki w cenie dziesięciu złotych za cały obiad: zupa i drugie danie na miejscu lub w formie cateringu na wynos. Cena obiadu została tak skalkulowana by był przystępny dla osób o niższych dochodach, jak i również dla tych nie mogących wychodzić z domu. Stołówka czynna jest od poniedziałku do piątku od godz. 12,oo do godz. 17,oo. ( tel:795 421 385).

W stołówce można wykupić miesięczny karnet obiadowy w cenie dwieście złotych dla biednej osoby. Wystarczy się zgłosić do diecezjalnego Caritasu, który wytypuje osobę najbardziej potrzebującą pomocy. Caritas diecezji bielsko-żywieckiej rozstrzygnął konkurs plastyczny na tradycyjną bożonarodzeniową kartkę świąteczną dla Wolontariuszy Caritas. Na konkurs wpłynęło siedemdziesiąt prac plastycznych wykonanych w różnych technikach (malowane, rysowane, wyszywane, witraże bibułkowe w technice collage i decoupage). Spośród nadesłanych prac jury wybrało dziesięć prac, w których były trzy zwycięskie projekty, a siedem otrzymało wyróżnienie. Najlepsze prace zostaną wydrukowane jako kartki świąteczne Caritas, a dochód ze sprzedaży przeznaczony będzie na działalność charytatywną. Jak co roku Caritas diecezji bielsko-żywieckiej organizuje piątego i szóstego grudnia (poniedziałek i wtorek) w godzinach od 16,3o do 19,oo w wybranych parafiach zbiórkę darów dla mieszkańców Ukrainy i innych krajów Europy Wschodniej.

Dary trafiają do parafii, w których posługują księża wywodzący się z naszej diecezji. Wspomagają oni najuboższych parafian i uchodźców z objętej wojną wschodnią Ukrainą,których przyjęli i opiekują się nimi, parafie w zachodniej części Ukrainy. Jeszcze jedna ważna akcja Caritasu zbiórka żywności "TAK POMAGAM", która odbędzie się dziewiątego i dziesiątego grudnia(piątek od godz. 12,oo do 20,oo i w sobotę od 10,oo do 20,oo) w sklepach sieci Biedronka, Polomarket i Lewiatan.

Wolontariusze  z Parafialnych Zespołów Charytatywnych i Szkolnych Kół Caritas zbierać będą żywność o długim terminie ważności. Zebrane artykuły znajdą się w paczkach, które z okazji świąt otrzymają ubodzy i najbardziej potrzebujący z parafii, które włączyły się w tę akcję. Akcja pozwala przygotować ponad tysiąc paczek żywnościowych dla osób samotnych, chorych, niepełnosprawnych i rodzin najbardziej potrzebujących. Na zakończenie pragnę wspomnieć o "wigilijnych świecach pomocy dzieciom", które od wielu już lat rozprowadza się po kościołach naszego kraju, a służą tak szlachetnemu celowi.

Włączmy się w pomoc, podarujmy w darach osobom biednym i potrzebującym trochę serca, by choć oni mieli namiastkę rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia.

Tekst i foto: Marian Szpak

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter