Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej udostępniło na swojej stronie internetowej, w prezencie świątecznym, kolejny audiobook z serii „Biografia Juliana Fałata – opowiedziana korespondencją mistrza część IV”. Dostępny jest TUTAJ

Placówka ta posiada bogatą kolekcję korespondencji Juliana Fałata (1853–1929), wielkiego polskiego malarza. Listy te posłużyły do opowieści o tym artyście. Są niezwykle barwnym opisem czasów jego i jemu współczesnych, którzy tworzyli historię sztuki i kultury polskiej oraz europejskiej.

Wyboru listów dokonały Ewa Kubieniec, Iwona Purzycka.

Korespondencję Juliana Fałata czytają aktorzy Teatru Śląskiego w Katowicach:
listy Fałata: Artur Święs,
listy pisane przez kobiety: Viola Smolińska,
listy pisane przez mężczyzn: Zbigniew Wróbel.

Fałat urodził się w Tuligłowach koło Lwowa, w rodzinie wiejskiego organisty. Studiował malarstwo w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie oraz w Królewskiej Bawarskiej Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. W 1885 roku odbył podróż dookoła świata. W 1886, podczas polowania w Nieświeżu, w litewskich lasach Radziwiłłów, poznał późniejszego cesarza Wilhelma II Hohenzollerna. Spotkanie zaowocowało zaproszeniem do Berlina, gdzie artysta spędził blisko 10 lat, piastując stanowisko nadwornego malarza scen myśliwskich.

W latach 1894–1896, współpracując z Wojciechem Kossakiem, namalował panoramę Berezyna. W 1895 roku został dyrektorem Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie, przeprowadził doskonałą reformę, dzięki której szkoła została podniesiona do rangi akademii. Do 1909 roku kierował krakowską uczelnią, po czym przeszedł na emeryturę i przeprowadził się do słynnego wówczas na Śląsku uzdrowiska w Bystrej koło Bielska.

Malował przede wszystkim pejzaże, ale i doskonałe portrety. Sławę przyniosły mu sceny myśliwskie i zimowe pejzaże z potokiem w śniegu. Tworzył prace olejne, malował gwaszem, pastelami. Mistrzostwo techniczne osiągnął w akwareli.

W domu w Bystrej, w którym mieszkał do śmierci, urządzone jest jego Muzeum. Pochowany jest na tutejszym cmentarzu parafialnym.

Dostęp do audiobooka na stronie Muzeum dokonuje się kliknięciem w obrazek z wizerunkiem książki a po otwarciu się strony należy uaktywnić na niej kolejny link z tytułem audiobooka.

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej / Urszula i Andrzej Omylińscy
 

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter