W dniu 24 stycznia br. w bielskiej katedrze pw. św. Mikołaja odbyło się wspólne kolędowanie, które prowadził aktor bielskich scen teatralnych Kuba Abrahamowicz. Na organach grał maestro bielskiej katedry Tadeusz Czerniawski.

Wspólnie zaśpiewano piętnaście najstarszych kolęd i pastorałek, a każdą kolędę śpiewaną poprzedzone było przez Kubę Abrahamowicza słownym komentarzem- genezą jej powstania i znaczenia zawartych w niej słów.

Zaśpiewano kolędy: „ Wśród nocnej ciszy”, „Ach, ubogi żłobie”, „Mizerna cicha”,”W żłobie leży”,”Gdy śliczna Panna”,”Jezu malusieńki”,”Lulajże, Jezuniu”,”Anioł pasterzom mówił”,”Pójdźmy wszyscy do stajenki”,”Bracia patrzcie jeno”,”Pasterze mili, coście widzieli”,”Dzisiaj w Betlejem”,”Gdy się Chrystus rodzi”, „Mędrcy świata, monarchowie”,”Przybieżeli do Betlejem”,”Bóg się rodzi,moc truchleje”.

W tym roku,ze względu na panującą pandemię, nie było występów zespołów oraz chórów jak to bywało przez minione lata. Rok temu 26 stycznia 2020r. wystąpił Józef Skrzek wraz ze swoją córką Elą.

Pomimo braku innych wykonawców, w tym roku wspólne kolędowanie w katedrze było wszech miar bardzo udane i to dzięki Kubie i Tadeuszowi, a nade wszystko licznie zebranym parafianom i gościom.

Tekst i foto: Marian Szpak


 

 

 

 

 

 

 

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter